Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 25.02.2016 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. To i ja dorzucę swojego Jupiterka. Ogniskowa 2800 chciałem Barlowa podpiąć ale mgła załatwiła mi płytę korekcyjną. Nawet odnośnik i suszarka nie dawały rady Resize 120%
    14 punktów
  2. W końcu od pazdziernika doczekałem się pogody i mogłem przetestować po raz 1 sk 150/750 na Jowiszu. Niestety nagrałem tylko 7 avików bo znowu siadła mgła no i lustro zaszroniło. Setup sk150/750 Eq5 SynScan GoTo, kamera celestron neximage 5, barlow GSO APO 2,5x Zrobiłem jeden avik bo ide spać bo za kilka godz.do pracy. To jutro się będę bawił w obróbke.
    11 punktów
  3. Wczoraj byłem już na takim głodzie astronomicznym, że pomimo środka tygodnia i dużego zmęczenia postanowiłem wyjść po 23 na zewnątrz i pokręcić Jowisza który jest już blisko opozycji. Dobrze zrobiłem, bo seeing był wyśmienity - najlepszy od kilku miesięcy na mojej działce. Dodatkowo udało mi się poprawić geometrię kratownicy i kolimację mojego Dall Kirkhama. Zaowocowało to najlepszymi fotkami Jowisza jakie kiedykolwiek udało mi się zrobić :D Wiem, że do polskiej czołówki dużo jeszcze brakuje ale myślę, że jest nieźle. Sprzęt: Dall Kirkham 210/3570 (f/17) na CG5 + Meade RGB + Chameleon3 Obróbka: Autotakkert2, PIPP, WinJupos (derotacja), ImPPG, PS2 Zdjęcia w 3 rozmiarach: 75% oryginału, 100% oryginału i drizzle 150%
    7 punktów
  4. Hej :) Od listopada 2015 roku ja oraz Paweł ?Pav1007? prowadzimy bloga - stwierdziliśmy, że sobie poeksperymentujemy na tym polu :) Projekt nazwaliśmy Blog Szarego Człowieka ? chyba tytuł mówi sam za siebie o czym on jest ;) Kontynuując skok na głęboką wodę, zgłosiliśmy naszą stronę do konkursu Blog Roku 2015. Niedawno rozpoczął się etap głosowania - aby oddać głos (na nasz blog :D), trzeba wysłać SMSa o treści D11175 pod numer 7124 (koszt 1,23pln brutto). Całkowity dochód z głosowania będzie przekazany Fundacji Dziecięca Fantazja. Jeśli uważacie, że blog jest tego wart - prosimy o głos, każdy SMS się liczy. Głosować można DO 01.03.2016 godz. 12:00 Dzięki ;)
    5 punktów
  5. Było? Obyś się nie mylił z tym czasem przeszłym, bo jest sporo oznak nawrotu
    4 punkty
  6. Dobra wiadomość dla zaczytanych: Copernicus Center Press coraz mocniej wchodzi na rynek książek popularnonaukowych z zakresu astronomii. W tym segmencie do tej pory w zasadzie jedynym poważnym graczem było wydawnictwo Prószyński i S-ka, ze swoją świetną serią ?Na ścieżkach nauki?. Inne wydawnictwa zdawały się raczej okazjonalnie sięgać po tę tematykę (np. Zysk i S-ka, ale to głównie są stare dzieje). CCP miał co prawda kilka pozycji mogących nas potencjalnie zainteresować, jednak zwykle były to rzeczy z pogranicza religii, filozofii i kosmologii. I to być może się zmienia. Wydawnictwo sięgnęło po nazwiska, które znamy ze ?ścieżek nauki? - w ofercie pojawiły się więc następujące książki: John D. Barrow ?Początek wszechświata? http://www.ccpress.pl/produkt/Poczatek_wszechswiata_257 Paul Davies ?Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie Wszechświata? http://www.ccpress.pl/produkt/Ostatnie_trzy_minuty._O_ostatecznym_losie_wszechswiata_259 Ian Stewart ?Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni? http://www.ccpress.pl/produkt/Liczby_natury.__Nierealna_rzeczywistosc_matematycznej_wyobrazni_260 Ciekawie też zapowiada się inna nowa pozycja Johna Barrowa - ?Książka o niczym?: http://www.ccpress.pl/produkt/Ksiazka_o_niczym_221 W zapowiedziach jest też książka Briana Coxa i Andrew Cohena ?Człowiek i Wszechświat?: http://www.ccpress.pl/produkt/Czlowiek_i_wszechswiat_263 Swoją drogą, zdaje się, że o podobną tematykę zahacza nowość z wyd. Prószyński i S-ka - ?Kompleks Kopernika? Caleba Scharfa: http://www.proszynski.pl/Kompleks_Kopernika__Kosmiczny_sens_naszego_istnienia_we_Wszechswiecie_planet_i_prawdopodobienstw-p-34082-.html ... Można się więc dokształcać, dopóki pogoda trzyma nas i nasze zabawki w domach. Pozostaje chyba tylko życzyć miłej lektury?
    3 punkty
  7. 3 punkty
  8. Mała propozycja inwestycyjna, choć raczej z merytorycznego niż technicznego punktu widzenia: może warto w końcu utworzyć dział "Literatura"? Jak na razie wszelkie tematy tego rodzaju kiszą się w astrokafejce, a to jest cholernie nieintuicyjne. Wiem, że ilość tematów jak na razie niczego nie urywa, ale to się powoli zmienia.
    3 punkty
  9. To i ja też dokładam, żeby zwiększyć zagęszczenie Łukaszów
    3 punkty
  10. Wzorem sąsiedniego forum proponuję podsumowanie astrofotograficznych dokonań 2015 roku. Tym razem nie suche liczby i powalające statystyki liczby godzin spędzonych przy setupie i przy obróbce a po prostu nasze zdjęcia, pokazujące piękno Kosmosu. Kilka moich wybranych prac poniżej. Zapraszam koleżanki i kolegów do publikowania w tym wątku swoich dokonań.
    2 punkty
  11. Dalej kontynuuję temat fal grawitacyjnych na XII Zlocie FA ... (wcześnie zaproponowałem koszulki w tym temacie) Zgłaszam temat mojej prezentacji "O naturze grawitacji, teleskopach grawitacyjnych i pierwszej w historii ludzkości bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych." Najbardziej odpowiada mi termin sobota - godz.17:30. Krótki opis tematu: W 1915 roku Albert Einstein stworzył Ogólną Teorię Względności, która przewidywała istnienie fal grawitacyjnych - subtelnych zmarszczek rozchodzących się z prędkością światła w strukturze czasoprzestrzeni. Nawet Einstein nie sądził, że te fale zostaną kiedykolwiek zaobserwowane. Ale "cud" się zdarzył - w dniu 11 lutego 2016r. zespół naukowców oficjalnie ogłosił, że we wrześniu 2015 roku zaobserwowali fale grawitacyjne, które powstały w wyniku połączenia się w odległości około 1.3 miliarda lat świetlnych dwóch czarnych dziur o masach około 29 i 36 mas Słońca. To zjawisko zarejestrował teleskop grawitacyjny LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) składający się z dwóch podobnych zestawów znajdujących się w USA w stanach Louisiana i Washington (żółte kropki na poniższym rysunku Ziemi): Kataklizm spowodował powstanie czarnej dziury o masie 62 mas Słońca, a energia 3 mas Słońca zamieniła się w fale grawitacyjne. W ostatnim ułamku sekundy przez połączeniem się obie czarne dziury poruszały się po orbitach z prędkościami podświetlnymi (około 150 tysięcy km na sekundę), okrążając wspólny środek masy od kilkudziesięciu do kilkuset razy na sekundę. Ta zmiana okresu orbitalnego o ostatnich ułamkach sekundy przez koalescencją brzmi jak unikalne ćwierknięcie po przetworzeniu na zakres dźwiękowy. http://www.ligo.org/science/Publication-S5StampLgrb/Audio/chirp1.mp3
    2 punkty
  12. Witam. Z prawdziwą przyjemnością informuję, że właśnie rozpoczęliśmy tłumaczenie dwóch z trzech zaplanowanych podręczników: CCD Photometry Guide oraz Manual for Visual Observing of Variable Stars. Po więcej informacji zapraszam na naszą stronę www.proxima.org.pl Pozdrawiam Krzysztof Kida
    2 punkty
  13. No tak... najlepiej się lajkuje jak się admin pomyli..
    2 punkty
  14. Luty w tym roku jest jakoś szczególnie przestępny - aż 30 dni Ps Przelew poszedł.
    2 punkty
  15. 2 punkty
  16. Z braku pogody przynajmniej skończyłem coś co leżało na półce od 1,5 roku
    2 punkty
  17. 1 punkt
  18. Ja cały czas odpalam kolejne AH Druga partia 12 sztuk jest już zmontowana do końca i trwa uruchamianie i testy. Planowana wysyłka na początku przyszłego tygodnia. Jeśli wszystkie 12 sztuk będzie działało to kurier weźmie paczki dla forumowiczów: MaPa (plus kudi145), Pav1007, Amper, MareQ, Plitfyg, bujarek, DarX86, rafal.irek, TomekG, Artir, tasti oraz neoxi. Część osób nie dopłaciła reszty kwoty, część odbiera urządzenia na zlocie, stąd taka kolejność.
    1 punkt
  19. O proszę. Cały świat jego. Problem jest w tym, że takich światów jest już stworzonych kilka. I tu robi się burdel.
    1 punkt
  20. No właśnie. Panowie! Mapa użytkowników to fajny pomysł. Ale jeżeli chodzi o korzystanie z niej to już się robi syf. Użytkownicy rozproszeni na 4 różnych mapach. czy nie można by przenieść ich na jedną mapę? Dodatkowo zablokować możliwość dodawania na innych. Wtedy będzie git.
    1 punkt
  21. Ja tam jestem sam i nie narzekam, a Was jest 60 i marudzisz :D
    1 punkt
  22. Aż ta cholerna demokracja - jak bym był Adminem to bym zbanował za takie zuchwalstwo
    1 punkt
  23. O fuck -a ja myślałem że tam tylko płaska Ziemia i woda. No tak tam od ciebie na wschód to przecież te sławne wydmy.Słowiński PN.
    1 punkt
  24. Album właśnie dotarł do mnie. Rewelacja. Dzięki Jolo za poświecony czas na przygotowanie albumów i to już drugi rok I oczywiście zdjęcia wszystkich astrofotografów zasługują na takie piękne wydanie, wielkie brawa dla was
    1 punkt
  25. Wierzę w dinozaury! Nawet sobie awatar zrobiłem na ich cześć!
    1 punkt
  26. Lubię spaghetti
    1 punkt
  27. Podoba mi się Jego tok myślenia (sarkazm). Niedobrze jednak żeby taki temat był bo każdy ma prawo wierzyć w co chce (np. w spaghetti czy w płaską ziemię, w Boga i co tam jeszcze sobie ludzi wymyślili). A to, że dowody mówią o tym, że się obraca to inna sprawa.
    1 punkt
  28. A co powiesz na taką lornetkę: http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=104504 Orion 14x100 - źrenica 7,1 mm kiedyś to musiało być ciemne niebo. Tylko pole 46,2o jest już lekko klaustrofobiczne.
    1 punkt
  29. Pawcio, dzięki za powyższą, ważną informację ! Ja testowałem na WIN 8.1 oraz WIN 10 ale wszystko to były wersje 32 bitowe. Niestety nie miałem możliwości sprawdzenia działania na wersjach 64 bitowych - jesteś pionierem i dzięki za przetarcie ścieżki ! Co do Arduino IDE to mam wersję 1.6.5 i na niej pracuję ( obecna to już 1.6.7 ). Pamiętam, że zainstalowałem wersję 1.6.6 i na niej sketch wyrzucał błędy i nie dało się oprogramować modułu. O wersjach oprogramowania "systemowego" jest napomknięte w instrukcji na stronach: 10 ( Arduino IDE ) oraz 12 ( przy okazji podania sprzętu testowego ). Pozdrawiam. Marek
    1 punkt
  30. Zadziałało, ponieważ zawsze uważałem, że zadanie pytanie nie zwalnia od szukania przed i pod szukałem, szperałem i ... udało się! Gdyby ktoś miał problemy podobne do moich wystarczy pobrać i zainstalować zmodyfikowany pakiet arduino z tej strony: http://forum.arduino.cc/index.php/topic,118440.0.html. Dziękuję za odpowiedź!
    1 punkt
  31. Pięknie i jasno Mira świeci na wieczornym niebie. Przed paroma godzinami oceniłem ją na jaśniejszą od 4 mag!!
    1 punkt
  32. To i Ja dokładam swoje podsumowanie 2015r.
    1 punkt
  33. Zasilacz od xboxa - też nim z powodzeniem zasilam cały setup (montaż, kamerki, grzałki, usb hub)
    1 punkt
  34. Przypominałem sobie o zdjęciach które cyknąłem, dwa tygodnie temu, gdy wracałem z żona ze spaceru cień imperialnego niszczyciela nad Piekarami Dysponowałem tylko telefonem wiec sorki za jakość
    1 punkt
  35. Poobiednie zdjęcia z balkonu, w trakcie puszczania dymka (niestety). Pojawiły się nagle, wróżąc ewentualne rozpogodzenie. Ale był to tylko, trzydziestominutowy okresik niedzielnego błękity nad Parczewem. Ostatnie zdjęcie jest tego namacalnym dowodem. Parczew 21.02.2016, godz. 15.40 - 16.25. Olympusik z małym kitem. Pozdrawiam
    1 punkt
  36. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma czyli chmurewki:)
    1 punkt
  37. Ode mnie jeszcze taka wersja minimalistyczna ;) 5
    1 punkt
  38. Witam, Dorzucam coś od siebie, tył koszulki zostaje niezmieniony :) Miłego! 4
    1 punkt
  39. W końcu i na mnie przyszedł czas aby zrobić jakąś animacje jowiszowi... Zdjęcia robione zestawem: SW 150/750, Barlow 2.5x GSO, ASI 120MC.
    1 punkt
  40. Warto spojrzeć na wieczornym niebie, na Mirę Ceti. W ostatnich dniach sporo pojaśniała i jest już jaśniejsza od 5 mag, i tym samym jest obecnie najjaśniejszą mirą widoczną na niebie. Maksimum spodziewamy się na początku kwietnia :)
    1 punkt
  41. To ja zacznę żeby rozruszać temat. Nie jestem fachowcem w tych tematach także, tego... proszę o wyrozumiałość 1.
    1 punkt
  42. Coś pięknego Tylko w zęzie mógłbyś troszkę klaru zrobić - beczki oraz zapasowy takielunek posztauować
    1 punkt
  43. Niestety paskudny seeing jest ostatnio- Jowisz wysoko, teoretycznie warunki idealne. SCT 8, kamera ASI 120 MC na Takahashi EM-10. AVI 800/2500 klatek,bez derotacji. 7.02.2016 ok. 1:00 CET Księżyc widoczny po prawej stronie to Europa,Io jest w tym momencie za Jowiszem.
    1 punkt
  44. Sesja z 05-06.02.2106 SCT11, ASI120mm, ADC ZWO, filtry RGB Astronomik L Ir-pass Baader. Ogniskowa 2800mm. RGB po 3000 klatek 1/100 sek. L 4000 klatek 1/100 sek. Obróbka AS2, WinJupos, PS, Registax5. Resize 130%
    1 punkt
  45. Ostatnia zabawa ostatnimi avikami, lepiej już na tą chwile nie zrobię. Teraz czekam na kolejną okazje by coś nagrać.
    1 punkt
  46. Dzisiaj w nocy29.10.2015 zbierałem materiał do mozaiki księżyca . Nad ranem tak z ciekawości nakręciłem 3 aviki Jowisza Marsa oraz Wenus . Na mniejszej fotce są to nominalne rozmiary . SW300/1500 Barlow x2 Asi120mm filtr czerwony Ku mojemu zaskoczeniu na dalekim marsie majaczą się kontynenty. No i jeszcze załapał się przy Jowiszku księżyc Io. :)
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)