Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Ta dziura jest u mnie i idzie w Twoją stronę

;D  ;D  C:-)  :))  :))  :D

Sorry ale musiałem haha :D

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co ???? ?????

Optymizm zwyciężył po raz kolejny !!

Miałem pogodę !!!!!

 

Wyszedłem po 22 z lornetką 10x50, atlasem i z pełnym optymizmem. I tu muszę Wam przyznać racje, jest pogoda - jest lenistwo :D  które tym razem przezwyciężyłem. W altance czekał na mnie mój żuraw ATM na którym to zawiesiłem Nikona. Chwilka na kometę która była jakaś mdła :( a potem ogólne obserwacje.

M41, 35, 36, 37, 38, 44, 67, - wszystkie one słabe a nawet bardzo słabe - nic szczególnego.

Oczywiście również M42 i 43. Jedną i drugą było widać, w M42 zarysy "ramion" ptaka.

Tym razem hitem nocy (już po raz drugi w tym roku) okazała się gromada NGC 457  czyli ET :)

Szczerze to nie widziałem czego się spodziewać po tej gromadzie w lornetce 10x50.

Chwilę frustracji w identyfikacji gwiazdy ? Cas (phi Cas) i jej towarzyszki. Na początku widziałem tyle je czyli oczy. Po chwili czasu zaczęło mi wyskakiwać z tła tułów kosmity (średnio 8,18 mag). Trzy razy zamajaczyły mi jego ręce (średnio 9,6 mag) . Za każdym zerkaniem widać było nogi (8,9 mag i 9,5 mag).

Ogólnie nie widziałem że ta gromada tak fajnie może się prezentować w takim sprzęcie. Przydała by się 15x70 ale i tak było super. Polecam !!

Na koniec Jowisz z 4-rema księżycami i Księżyc z kraterem Eratosthenes (58 km) który był na granicy mojej rozdzielczości.

Warunki przeciętne, w mojej skali przejrzystości 3/5 (5+ to przejrzystość taka że prawie znika u mnie ogromna łuna, 0 to widać tylko najjaśniejsze gwiazdy)

 

Wróciłem przed godz. 00.00

 

Może Piotr Guzik lub ktoś kto patrzy takimi lornetki wypowie się - jak słabe przy takim Księżycu można wypatrzeć gwiazdy. Czy te co ja widziałem (do 9,9 mag) podkreślę  w gromadzie to dobry wynik ?

 

Życzę Wam pogody bo to naprawdę poprawia humor ! :)

 

Pozdrawiam Karol

 

EDIT: jaka jest separacja gwiazdy ? Cas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Piotr Guzik lub ktoś kto patrzy takimi lornetki wypowie się - jak słabe przy takim Księżycu można wypatrzeć gwiazdy. Czy te co ja widziałem (do 9,9 mag) podkreślę  w gromadzie to dobry wynik ?

To zależy nie tylko od jakości nieba w danym miejscu, ale także od pogody a przede wszystkim chmur. Najgorsze jest tzw. mleko jak to ja sobie nazywam, czyli niby widać gwiazdy, ale jak spojrzysz na te jasne lub na Księżyc to widać sporą poświatę i okazuje się, że to chmury zawieszone gdzieś wysoko. Nie dość że same sobą ograniczają widoczność, to jeszcze światło odbite od Księżyca rozprasza się przez nie i niebo jest jeszcze bardziej zaświetlone...

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już poprawili błąd  ;)

attachicon.gifObraz 1.jpg

Narobiłeś mi kenny wcześniej nadziei bo rozstawiam się niedaleko Ciebie (18km w stronę Pniew) ale życie jak zwykle jest brutalne i pogoda na bank wypadnie dopiero w pełnię

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dziura dostaje skurczu...

Nospę jej podrzuć - jest rozkurczowa :D

 

A to moja nadzieja aggressive.gifpost-476-0-54980300-1422535254.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała końcówka ubiegłego i początek tego roku to same niepowodzenia i w obserwacjach i zdjęciach. Zawsze jak zapowiada się dobrze to po chwili nadciągają chmurwy i po "zawodach" a jak wstaniesz czasami w środku nocy to aż dech zapiera czyściutkie niebo pomimo wcześniejszych zapowiedziach o chmurach. Szkoda nerwów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie po 2 tygodniach zapowiada się pogodna nocka. Słońce już wyjrzało zza chmur :D

Taaak... U mnie w tej chwili  +6,6*C tylko .... >:(

post-476-0-93917500-1422713912_thumb.jpg

post-476-0-51614900-1422713934_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem na działkę a tu coś dziwnego ujrzałem na niebie. Jakaś dziwna biała kula. Ciekawe co to .

WoW! a gdzie śnieg? U był, ale mało. .... natomiast w Słupsku, chyba 15 cm :) no i pogody brak :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WoW! a gdzie śnieg? U był, ale mało. .... natomiast w Słupsku, chyba 15 cm :) no i pogody brak :/

A jakoś śniegu tutaj pod Poznaniem nie ma.

 

Jednak jest nadzieja animacja z sat 24 pokazuję że ten prześwit który zaznaczyłem w kółku  może pojawić się w naszym kraju. Pożyjemy zobaczymy.

post-641-0-59854100-1422800559_thumb.jpg

post-641-0-28872000-1422800703_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w którejś książce było, że to jest mit z tym wpływem pełni na zachmurzenie.

Książki od siedmiu boleści. Wczoraj była kolejna noc, kiedy niebo było czyste i przejrzyste, ale Księżyc w okolicy pełni. Jakiż to mit, jeśli ma naocznych świadków?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......Wczoraj była kolejna noc, kiedy niebo było czyste i przejrzyste, ale Księżyc w okolicy pełni. Jakiż to mit, jeśli ma naocznych świadków?

U kogo było czyste i przejrzyste to było... nad morzem od 18 całą noc napitalał śnieg i dzisiaj do 11 i tak to wygląda na naszej miejscówce :(

A niebo dalej kaszana >:(

 

post-476-0-24719200-1422877102_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)