Skocz do zawartości

Skorzystanie z oferty Delta Optical :)


Tytus Aureliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, 

Na początek chciałbym się przywitać na forum astronomicznym, gdyż tak się składa, że jest to mój pierwszy post. Dzień dobry wszystkim. Jestem początkującym obserwatorem nieba, który na tę chwilę korzystał wyłącznie z podstawowej aparatury jaką jest lornetka. Coś tam obejrzałem, coś już tam się orientuję - więc uznałem, że warto zrobić krok do przodu i wyposażyć się w jakiś sprzęt. 

Z okazji zbliżającego się tranzytu Merkurego Delta Optical proponuje do zakupienia zestawy dla miłośników astronomii. Chciałbym skorzystać z tej oferty i mam na oku dwa teleskopy. Mniej więcej swoje już przeczytałem, ale zawsze to lepiej jak ktoś konkretnie doradzi :) 

Odpowiadając na pytania z poradnika:

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ? 

Średniej wielkości wioska, oświetlona lampami. Choć nie ukrywam, że głównie to chciałbym zapakować teleskop w samochód i jeździć z nim w lepsze miejsca do obserwacji.

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Jak wyżej. Konstrukcja, która jest w miarę łatwa w montażu. Chciałbym regularnie wyjeżdżać z teleskopem do miejsc z lepszym niebem i na miejscu nie zderzać się z długotrwałym i męczącym montażem, ustawianiem teleskopu. Akceptuję 15-20 minut montażu, ale nie godzinę, 1,5 h. I ta kwestia jest dosyć istotna. 

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Powtórzę się. W wiosce to normalny ogródek. Z kolei jak będę wyjeżdżał, to poszukiwać będę w miarę płaskiego podłoża z dobrym niebem - w tej kwestii pewnie też będę poszukiwał porady (ale to już nie w tym wątku :))

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Na początek podstawy - planety, księżyc, Słońce. Chętnie zerknąłbym też na najbardziej widoczne obiekty z katalogu Messiera (np. Galaktykę Andromedy - którą z mojego miejsca zamieszkania widziałem przez lornetkę jako rozmytą plamkę)

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

700 zł myślę max. Tak jak pisałem - chcę czegoś na początek. Jak się wkręcę to wydam więcej. I raczej chciałbym zaopatrzyć się w sklepie. 

 

Przechodząc do tego co udało mi się znaleźć:

[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900 + filtr słoneczny (https://deltaoptical.pl/zestaw-teleskop-sky-watcher-bk-1309-eq2-130-900-2?from=landing-page) - cena to 679 zł

[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 + filtr słoneczny (https://deltaoptical.pl/zestaw-teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900?from=landing-page) - cena to 649 zł

[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900 + filtr słoneczny (https://deltaoptical.pl/zestaw-teleskop-sky-watcher-bk-909-eq2-90-900?from=landing-page) - cena to 699 zł 

Gdzieś wyczytałem, że montaż AZ3 jest lepszy i prostszy od EQ2 (który podobno jest niestabilny). Stąd pytanie moje dlaczego BK 909 90/900 na montażu EQ2 jest droższy, skoro podobno ten AZ3 jest lepszy? A może jest inaczej?

Bardzo dziękuję za wszelkie porady. W razie pytań będę odpowiadał :)

Pozdrawiam!

PS. Nie wiem w jaki sposób jeszcze wyszukiwać tutaj astropasjonatów z okolicy - generalnie jeżeli jest tutaj ktoś z powiatu suskiego to zapraszam do kontaktu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie drogi prowadzą do Synty 8" ;) Ja wyrwałem z oferty na forum za 900 złotych jeszcze na gwarancji. Warto dozbierać, jak się nie wkręcisz to praktycznie sprzedasz bez straty. Za 700 złotych znajdziesz już używaną Synte 6", ale naprawdę warto jednak dociułać kasy do ósemki.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2019 o 14:19, Tytus Aureliusz napisał:

Na początek podstawy - planety, księżyc, Słońce. Chętnie zerknąłbym też na najbardziej widoczne obiekty z katalogu Messiera (np. Galaktykę Andromedy - którą z mojego miejsca zamieszkania widziałem przez lornetkę jako rozmytą plamkę)

W refraktorach to bardziej planety , ksiezyc i Slonce. Z obiektami z Messiera lepiej dobson 6 lub 8 .  W  Syncie 6 na pewno zobaczysz Galaktyke Andromedy, M 13 , M 57, M1 , Mglawice Oriona, M 15.  Aha Galaktyka Andromedy jest przereklamowana, zdecydowanie wole M 42 i M 13. Ja  nie moge np znalezc mglawicy Veil w Labedziu. Albo zle szukam albo filtr konieczny ale to nie jest obiekt Messiera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarr7 napisał:

W refraktorach to bardziej planety , ksiezyc i Slonce. Z obiektami z Messiera lepiej dobson 6 lub 8 .  W  Syncie 6 na pewno zobaczysz Galaktyke Andromedy, M 13 , M 57, M1 , Mglawice Oriona, M 15.  Aha Galaktyka Andromedy jest przereklamowana, zdecydowanie wole M 42 i M 13. Ja  nie moge np znalezc mglawicy Veil w Labedziu. Albo zle szukam albo filtr konieczny ale to nie jest obiekt Messiera .

W 6-cio lub 8-mio calowym newtonie spokojnie można odnaleźć kilkaset obiektów ale wymaga to dobrego nieba. Galaktyka Andromedy również wtedy zyskuje, ale ja wolę ją w lornetce lub naprawdę dużym Newtonie. Veila można zobaczyć bez filtra już w nie dużej lornetce, ale wtedy majaczą tylko najjaśniejsze elementy. Widziałem go w lornetce 12x45 pod niebem 21,35 mag nie korzystając z filtrów. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w filtr OIII. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Setaarius napisał:

W 6-cio lub 8-mio calowym newtonie spokojnie można odnaleźć kilkaset obiektów ale wymaga to dobrego nieba. Galaktyka Andromedy również wtedy zyskuje, ale ja wolę ją w lornetce lub naprawdę dużym Newtonie. Veila można zobaczyć bez filtra już w nie dużej lornetce, ale wtedy majaczą tylko najjaśniejsze elementy. Widziałem go w lornetce 12x45 pod niebem 21,35 mag nie korzystając z filtrów. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w filtr OIII. 

Czyli rozumiem, że obiekty głębokiego nieba w przypadku Dobsona 8" są znośnie widoczne tylko przy zastosowaniu filtrów albo innych niż te dołączone do zestawu okularów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TomTom C napisał:

Ja obserwuje bez filtrów i widok mnie zachwyca ?. Filtrów sie nie stosuje do gromad gwiazd czy galaktyk , raczej do mgławic. W przypadku okularow warto mieć porządny bo różnica w obrazie jest duża.

Masz jakiś okular który osobiście polecasz do tego teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dokupiłem Explore Scientific 14 mm 82°. Teleskop GSO 8 . Okular nie jest wybitnie wygodny ale moża sie przyzwyczaić.

Jeśli nosisz okulary może być problem z objęciem całego pola. Tutaj może niech wypowiedzą się inni bo ja okularów nie noszę 

Ale obrazy daje cudne ? Duże pole robi wrażenie . Powiekszenie ok 86x ,,uniwersalne" do DS . No ale na planetach to się nie poszaleje, aczkolwiek tarcze już widać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tytus Aureliusz napisał:

Czyli rozumiem, że obiekty głębokiego nieba w przypadku Dobsona 8" są znośnie widoczne tylko przy zastosowaniu filtrów albo innych niż te dołączone do zestawu okularów? 

Nic takiego. Jak już wspomniał to kolega wyżej, jest co najmniej kilkaset DSów widocznych w N8. Niektóre obiekty mgławicowe są lepiej widoczne przy użyciu filtra filtra wąskopasmowego UHC lub OIII. 

Kupisz sobie w przyszłości. 

Do Newtona potrzebny będzie Ci kolimator Cheshire lub zrobiony samodzielnie. Poczytaj kolimacja wg Hamala. Upierdliwe to, ale konieczne od czasu do czasu w Newtonie. 

Niezależnie od rodzaju teleskopu, który kupisz, poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2019 o 19:07, Tytus Aureliusz napisał:

Czyli rozumiem, że obiekty głębokiego nieba w przypadku Dobsona 8" są znośnie widoczne tylko przy zastosowaniu filtrów albo innych niż te dołączone do zestawu okularów?

Moge wypowiedziec sie tylko co do mozliwosci Synty 6 z setowymi okularami , poniewaz nie obserwowalem przez osemke. Sa to okulary kellnera. Do Synty 8 dodawane sa Ploessle, ktore maja wieksze pole widzenia od kellnerow.        W Syncie 6 jak na 2 miesiace dotychczasowych obserwacji najwieksze wrazenie robi Mglawica Oriona - widac tzw. skrzydla z ciemnym wcieciem, gromade Trapez, metoda zerkania widac jakby skrzydla rozszerzaly sie w  owal. O dziwo chyba pierwszy raz okular kellner 10 mm dodal kilka drobnych detali w mglawicy [obserwacja z wczorajszej nocy , jakosc nieba raczej dosc przecietna]. Na drugim miejscu najlepszych ds -ow dla mnie m13 - Gromada Herkulesa. Takze nauczylem sie ze nie mozna oczekiwac cudow  , tylko cieszyc sie ze widzi sie obiekt na zywo , samemu sie go odnalazlo. Widok w okularze i tak jest lepszy niz ogladanie zdjec. Co do okularow niezly powinien byc GSO SV 15 mm, a takze GSO SV 30 mm , ktore sam zamierzam kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :)

Trochę wyprzedzę siebie samego, bo takie pytanie powinienem pewnie zadać po kilku miesiącach obserwacji, ale im więcej czytam na temat obserwacji, tym więcej myślę o różnych okularach i filtrach. Myślałem o zakupie jakiegoś zestawu, który miałby w sobie wszystko to co dla początkującego w połączeniu z Syntą 8'' da dobry efekt.

Myślę o zestawie okularów i filtrów: https://deltaoptical.pl/zestaw-filtrow-i-okularow-celestron-1-25-quot

Wart swojej ceny? Czy lepiej za tę cenę kupić mniej rzeczy, ale lepszej jakości? Z drugiej strony nie wiem czy w takim budżecie jestem w stanie kupić tak dużo jak w tym zestawie.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tytus Aureliusz napisał:

Dzięki za pomoc :)

Trochę wyprzedzę siebie samego, bo takie pytanie powinienem pewnie zadać po kilku miesiącach obserwacji, ale im więcej czytam na temat obserwacji, tym więcej myślę o różnych okularach i filtrach. Myślałem o zakupie jakiegoś zestawu, który miałby w sobie wszystko to co dla początkującego w połączeniu z Syntą 8'' da dobry efekt.

Myślę o zestawie okularów i filtrów: https://deltaoptical.pl/zestaw-filtrow-i-okularow-celestron-1-25-quot

Wart swojej ceny? Czy lepiej za tę cenę kupić mniej rzeczy, ale lepszej jakości? Z drugiej strony nie wiem czy w takim budżecie jestem w stanie kupić tak dużo jak w tym zestawie.

Pozdrawiam,

Totalnie chybiony pomysł, do planet nie potrzeba żadnych filtrów, do Księżyca również choć tu czasami astromaniacy korzystają z polaryzacyjnego aby trochę zmniejszyć jego blask. Za te pieniądze miałbyś dwa porządne, używane okulary do średniego i dużego poweru jak chociażby ES 14 mm i ES 6,7 mm, filtr polaryzacyjny to kupisz za 30 zł jeśli będziesz miał taką potrzebę. Ewentualnie zamiast 6.7 mm ES kupić filtr mgławicowy jakiś Orion UB 2" z giełdy + szeroki i długi okular z tych tańszych jak GSO SV 30 mm. Jeszcze jak uda Ci się nazbierać kasy na Barlowa GSO ED 2x to będziesz mógł z tej 14 mm ES zrobić 7 mm i będziesz ustawiony.

Oczywiście to tylko jedna z wielu opcji zakupowych ale wydawanie 900 zł na walizkę z nieprzydatnymi kolorowymi szkiełkami i kilka najtańszych i najsłabszych plossli to okropny wybór (moim zdaniem).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2019 o 13:33, lemarr7 napisał:

Moge wypowiedziec sie tylko co do mozliwosci Synty 6 z setowymi okularami , poniewaz nie obserwowalem przez osemke. Sa to okulary kellnera. Do Synty 8 dodawane sa Ploessle, ktore maja wieksze pole widzenia od kellnerow.        W Syncie 6 jak na 2 miesiace dotychczasowych obserwacji najwieksze wrazenie robi Mglawica O dziwo chyba pierwszy raz okular kellner 10 mm dodal kilka drobnych detali w mglawicy 

A wiesz dlaczego tak się stało?

Konstrukcja okularów "super"czyli Kellnerów, jest bardzo prosta i zawiera mało elementów optycznych. Dlatego paradoksalnie, mimo kiepskiej korekcji charakteryzują się dobrą transmisją, co przekłada się na Ilość dostępnych w wizualu szczegółów. Nie bez kozery stworzyli coś takiego jak RKE czyli "rewers Kellner",który w czasach kiedy zaczynałem bił rekordy popularności.Tubus zaś 6 cali, ma już w miarę dobrą zdolność rozdzielcza. Suma sumarum, Chińczycy wiedzą co robić kładąc Kellnery do jasnego Newtona :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tytus Aureliusz napisał:

Dzięki,

Odpowiedzi takie jak wyżej pokazują mi jak długa jeszcze przede mną droga... :)

Pozdrawiam,

Ale narazie bierz z naszej pasji ile się da i nie przejmuj się tym czy okulary i filtry są budżetowe czy drogie. Komplety w walizkach są różne.  Najlepiej stworzyć sobie samemu,

np:

 

 

20191029_154822-1651x1238.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)