Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety jakość nieba ma piorunujący wpływ na efekt zdjęciowy, nie wspominając już o obserwacjach... Dzięki za miłe słowa. Moja skromna fotka została stworzona jednak właśnie niezwykłą jakością nieba, a nie jakością sprzętu czy umiejętnościami.

 

Wtedy w Bieszczadach niebo dosłownie nachyliło się nad Ziemią. Krystalicznie czyste, świeże powietrze polarnomorskie, które napłynęło za chłodnym frontem i jednak spora wysokość kilkuset metrów nad Ziemią w dość odludnym rejonie świata spowodowało, że zasięg gwiazdowy z lekkością dobił do 7.5, z łatwością widziałem gołym okiem wszystkie wyżej wymienione obiekty, włącznie z M13, M92, M15 czy M2...

 

 

Dla smutnego porównania, wrzucam nocne niebo z mojej okolicy, która wydaje się ciemna. Ekspozycję i balans bieli sprowadziłem do poziomu z tej bieszczadzkiej Nirwany:

 

post-1167-0-97102700-1408741137_thumb.jp -> post-1167-0-36752200-1408741791_thumb.jp

 

Żyjemy w strasznie zanieczyszczonym świecie, w co włącza się ogromnie zanieczyszczone niebo. Zanieczyszczone światłem. Teraz to widzę. Jako miłośnicy astronomii uświadamiajcie każdego wokół siebie o tym, że czyste, ciemne niebo jest taką samą wartością co świeże powierze, czysta woda w rzece... Może choć kilka cholernych opraw zostanie w naszym kraju wymienione dzięki temu na lepsze...

  • Like 6

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pod tak smolistym niebem widać M31 gołym okiem, bez większych problemów? Z tą jej mglistą otoczką...

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba Deneb.

A fotka bardzo przyjemna w odbiorze :)

 

Dzięki. To chyba niechybnie Deneb :)

Właśnie się zorientowałem, że w Stellarum można zwiększyć jasność Drogi Mlecznej na maksa (10) i mamy dokładnie to co na tamtym zdjęciu, tylko tam pod nieco innym kątem.

 

Czyli oni te jasne i ciemniejsze miejsca DM umieścili bardzo dokładnie w Stellarium względem gwiazd/nieba!  Dobra wiadomość! :)

post-3455-0-01470900-1408746372_thumb.jp

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak widać na zdjęciu to ja muszę wyjść dalej na pola z teleskopem oczywiście, oczami da się zobaczyć M31 bez żadnego problemu, nawet koło mojego rodzinnego domu gdzie świecą te śmieci uliczne zwane potocznie lampami.

Co więcej, gdy zgasną lampy uliczne to obraz mam podobny a w teleskopie no cóż rewelacja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dzisiejsze łowy... Nie spodziewałem się tak dobrego nieba i seeingu i gdyby to, że rano muszę wstać do pracy to już bym jechał na miejscówkę, gdzie mam o wiele lepsze niebo i mniejsze zaświetlenie. A tak sesja spontan za domem, ale wyszło przyzwoicie - Galaktyka Andromedy upolowana pierwszy raz. Max ogniskowa jaką dysponuje to 50 mm więc szału nie ma ze zbliżeniem...

 

post-3097-0-22111700-1409180577_thumb.jp

 

post-3097-0-67497600-1409180639_thumb.jp

 

post-3097-0-22413300-1409180656_thumb.jp

 

post-3097-0-06406000-1409180673_thumb.jp

  • Like 6

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne. Ho ho ho powiedziałem sobie. Taki zestaw na sam koniec dnia. Drobna uwaga. Ten emblemat/podpis STARRY SHOT z gwiazdą w tle jak dla mnie (no może akurat na tym pięknym ciemnym niebie) jest za duży i za jaskrawy. Ja bym na Twoim miejscu (jeśli to jeszcze wchodzi w grę) rozważył w przyszłości zmniejszenie i uczynienie go mniej wyraźnym (popielaty, no nie wiem, to już są szczegóły). I oczywiscie może to tylko moje wrażenie, więc nie przejmuj się tak z mety. To tylko jedna, subiektywna opinia.

 

Dopiero teraz popatrzyłem na zdjecie powyżej Artira i na nim widzę przykład mniej rzucajacego się w oczy opisu. Niesamowite.

Jakby Artir mnie przeczytał zanim to napisałem :)

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzmat emblemat zawsze daje jako popielaty, ale wczoraj obrabiałem na szybko te zdjęcia i zapomniałem zmienić :) Są w takim miejscu, że nie zasłaniają tego co najważniejsze na fotografii :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niech mi ktoś powie, że widok Mlecznej na nocnym niebie nie jest najpiękniejszym widokiem na świecie! :)

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wcale, co tu takie pięknego, czym się tu zachwycać, gwiazdy jak każde inna, nic ciekawego w sumie, po co stać i gapić się w coś, co się tyle widziało wiele razy. Takie słowa padły nie tak dawno od jednego gościa, który przechodził koło mojego domu nie wiedząc, że ja stoję z teleskopem, a może wiedział tylko powiedział na złość, nic nie odpowiedziałem, bo nie zdążyłem, a miałem nie złą chęć powiedzieć podejdź do teleskopu zobacz sam, czym się tu zachwycać a potem idź i mów na głos a zmienisz zdanie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zdjęcia piękne ale ja będę całe życie domagał się nie tylko dla mnie ale i innych odbiorców (nie tylko forumowiczów) podawania pod zdjęciami danych odnośnie sprzętu ale i pozostałych matadanych przy wykonaniu poszczególnych zdjęć. Daje to mozliwość porównania i zastosowania posiadanego sprzętu. Nasze formu przeglądają nie tylko doświadczeni amatorzy ale i Ci którzy w tym temacie stawiają swoje pierwsze kroki osoby z małym doświadczeniem i takie właśnie metadane będą stanowić (LEKCJĘ POGLĄDOWĄ), która w przyszłości zaowocuje pięknymi fotami zamieszczanymi na Naszym Forum. Chyba nie jestm w błędzie? ???? ????? Podpisanie zdjęć nie wymaga nadmiaru pracy i myślę, że nie stanowi dla wykonawcy żadnego problemu, może to po prostu zwykły brak chęci? Oczywiście część Forumowiczów podpisuje zdjęcia metadanymi ale post ten kieruję do tych co tego nie robią. Moim skromnym zdaniem takie postępowanie powinno wejść w tz.      "N A W Y K"

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe rzeczy Piotrku - i super :)

Wszystko prawie rozumiem tylko ...

Co to znaczy:  "Na koniec zrobiłem z tego obrazek w skali szarości, a wartości pikseli "zbinowałem" w otoczeniu 2x2:" ?

BTW

Automatyczny DeepSkyStacker robi swoją robotę samodzielnie i dobrze.

Czy Twój skrypt można uznać za prototyp programu/funkcji podobnie automatycznego jak wspomniany do następnego etapu prac ("PGuzikSmart" dajmy na to)?

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy:  "Na koniec zrobiłem z tego obrazek w skali szarości, a wartości pikseli "zbinowałem" w otoczeniu 2x2:" ?

 

Obrazek w skali szarości to chyba jasna sprawa. Natomiast to "binowanie" to było sumowanie wartości czterech sąsiednich pikseli do jednego nowego, w efekcie czego powstał obrazek o dwa razy mniejszych wymiarach. Tutaj tego nie widać, bo wszystkie obrazki jeszcze dodatkowo pomniejszałem.

 

Czy Twój skrypt można uznać za prototyp programu/funkcji podobnie automatycznego jak wspomniany do następnego etapu prac ("PGuzikSmart" dajmy na to)?

Nazwanie tego nawet prototypem to za dużo powiedziane. To jest króciutki skrypt napisany w Matlabie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie argumenty stały za tym binowaniem (estetyczne lub z zakresu wiedzy astronomicznej albo wiedzy o specyfice ludzkiego patrzenia na typowy dziś monitor)?

Skoro mały skrypt to może podaj nam wszystkim kod. Jeśli rozwinie się tu jakaś dyskusja to pewnie da się wydzielić z tego Twój wątek ;)

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)