Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Listopad A.D. 2023 na niebie zaczyna się od mocnego uderzenia! Mocnego uderzenia blasku Jowisza, który już trzeciego dnia miesiąca osiąga opozycję. Nad ranem pojawia się jednak obiekt, który detronizuje go pod tym względem. To oczywiście Wenus, wciąż królująca na porannym firmamencie. 09 listopada przed 06:00 planeta znajduje się w bliskim złączeniu z sierpem Księżyca. Ale to nie koniec spektaklu... Kilka godzin później dochodzi do dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc. To jeden z hitów Roku Kopernika na niebie! Jak się przygotować do obserwacji i jak śledzić nie tylko to zjawisko radzi nasz filmowy kalendarz astronomiczny - zapraszam 🙂

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podbić wątek jakby ktoś zapomniał o jutrzejszym zjawisku 🙂 Swoją drogą Polski AstroBloger zrobił fajne opracowanie pogodowe

  • Thanks 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogląda, ogląda 😉 A ściślej: oglądał, dopóki nie przyszły chmury 😄 I akurat zdarzyło się to na niecałą minutę przed zakryciem... W okolicach Jeziora Gopło nastąpiło ono o 10:55. Dobrze, że z aparatem warowałem od bladego świtu. Cała akcja była jak rollercoaster - raz chmury, raz kawałek błękitu, itd. Pod koniec sesji było już tak gęsto od Cirrusów i Cirrostratusów, że strzelałem na ślepo. Ale coś tam widać, więc postaram się jeszcze dziś siąść do materiału. Zgadzam się z koleżanką @Ciekawska - w stosunku do Księżyca Wenus za dnia okazała się niezwykle jasna. W krótkich chwilach czystego nieba, w blasku Słońca widziałem ją bez trudu gołym okiem! O tej porze jeszcze nigdy mi się to nie udało. Dotychczas wielokrotnie łapałem ją niedługo przed zachodem Słońca na wiosennym niebie. Piękny widok i niesamowite wrażenie!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment zakrycia udało się zobaczyć. Bardzo zacnie to wyglądało. Chwilę przed zakryciem chmury zasłoniły całkowicie Księżyc i Wenus, ale szczęśliwie kilkanaście sekund przed ustąpiły. Niestety nie udało się złapać odkrycia 😕 kilka minut po chmury się przetarły i chwilę udało się popatrzeć. Po zakrycie jeszcze trafiła się fajna chmurka. Danie główne w 20x70, przed zakryciem i po odkryciu 6x24. Jakość marna, gdyż mój smartfonowy aparat nie współpracuje

 

IMG20231109104711.thumb.jpg.18e15f97ffb92f9bb3da6f9086c7de06.jpg

IMG20231109122308.thumb.jpg.bcc2b8c35042f964f02eba54d85eb41e.jpg

 

IMG20231109112411.thumb.jpg.a88871fa2ff5ce5c6305b87986161a6f.jpg

IMG20231109112401.thumb.jpg.52b71177e23f2338b9e069fa803f8de7.jpg

Edytowane przez towerfox
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początki o świcie i krótko po wschodzie Słońca były bardzo obiecujące jak widać na załączonych obrazkach. (Walimex Pro 500mm/6.3 & Sony a58, ISO 400, 1/200 sec oraz ISO 200, 1/640 sec.) Niestety w kiszke posuwane cirrusy wszystko popsuły. Ledwie dało się wypatrzeć dkrycie przez lornetke 10x50. O fotografii nie było niestety mowy. I jak tu sie nie vqr...ć? 😟

monus.jpg

monus2.jpg

  • Like 6

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! Zgodnie z obietnicą, załączam krótką fotorelację... Zaczęło się od "kotka" z wysłużonym, acz wciąż niezawodnym Nikonem D700 prowadzonym na AstroTracu 360 (Camera Tracker). Pierwotnie zamierzałem stworzyć HDR-a z gwiazdkami i światłem popielatym, ale było tak gęsto od Cirrusów i im pokrewnych, że skończyło się na księżycowych i wenusjańskich "lisich czapach", "wieńcach" i "koronach" - dramaturgii i kolorytu nie brakowało 😉

2023-11-09_Moon-Venus-occultation_02_coronas_web.jpg

Nastanie świtu wymusiło krótsze czasy naświetlania, stąd wreszcie Księżyc pokazał swoje oblicze...

2023-11-09_Moon-Venus-occultation_04_coronas_web.jpg

Za dnia przesiadłem się na Sigmę 120-400. Celowałem z maksymalną ogniskową ze statywu wśród niezłego bajzlu na niebie. Bywały momenty, że strzelałem na ślepo. Niebiosa zlitowały się jednak zostawiając okienko dosłownie na minutę przed zakryciem. Blask Wenus w porównaniu z Księżycem był zadziwiający! Gratuluję wszystkim udanych obserwacji 🙂

2023-11-09_Moon-Venus-occultation_06_daylight_web.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)