Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 13.04.2016 w Odpowiedzi

  1. Po kilku dniach zachmurzenia wreszcie z pomiędzy chmur momentami wyjrzało Słońce. Akurat na tyle by móc uchwycić grupę 2529 - wielkie słoneczne oko 13.04.2016, 14:30 CEST SW ED 80/600 + barlow Hyperion zoom 2.25x, Nikon D 3200, folia ND 3.8 + O III PIPP, Registax 6, FastStone Image Viewer 5.5 stack 25 klatek
    8 punktów
  2. O Pany! Cuda się działy! Zaczęło się niewinnie... Myślę, że to dla mnie udane zakończenie sezonu zorzowego. Zaczynają się białe noce.
    8 punktów
  3. Piękna. A tu dopiero rzeźnia http://solarchat.natca.net/viewtopic.php?f=4&t=19338&sid=08b0fa5b1ea9a8b84fddd4cb210b1ded 04 12 2016 UT 10h 41m C11 280mm + ARIES 295mm D-ERF AR2529 04 12 2016 UT 09h 30m 280mm C11 + ARIES 295mm D-ERF + 1nm Ha AR2529
    6 punktów
  4. Udało mi się zarejestrować gigantyczne monstrum (AR 2529) w niespodziewanej pseudo-dziurze pogodowej praktycznie w samo południe - czas urzędowy. Warunki dalekie od ideału, ale postanowiłem zmierzyć się z tą spektakularną gadziną, gdyż nie wiadomo kiedy nadarzy się kolejna okazja. A i ostatnio na Słoneczku to tylko drobnica powstawała. Tak więc AR 2529 z Parczewa (zdjęcia z refraktorka 120/600) w trakcie zrobienia sobie okazjonalnej przerwy w pracy (to szczęście móc zwolnić się z roboty w każdej chwili ) Warunki wręcz ekstremalne - na godzinkę pobytu na "świeżym powietrzu" może w sumie trzy minuty robienia zdjęć, ale nie mogłem sobie odmówić. Widok przebijającego się poprzez chmury Słońca jest ewidentnie swoistym narkotykiem, że człowieka ciągnie na działkę, aby zarejestrować spektakularną grupę plam o której się wie, że jest. Tradycyjnie jednoklatkowce z odrobiną chemii. Pozdrawiam R-SW 120/600 + Olympus E-420 w ognisku. ISO 200, czas 1/1600 s, godz 12.18 R-SW 120/600 + barlow 2X + Olumpus E-420. ISO 400, czas 1/500 s, godz. 12.28
    5 punktów
  5. a mi właśnie youtube wypierdzielił cały dźwięk z mojego miesiąc składanego pamiątkowego filmiku... bo Prodigy, pozabijam, poprzewracało się z tyłu to to :/ EDIT: ale udało mi się wrzucić na VIMEO :)
    5 punktów
  6. Pierwsze księżycowe światło baryłeczki. C8", TV x2, ASI120MM f=4600mm, filtr Baader IR pass 685 przy Teofilu i Baader R610 przy pozostałych. Seeing taki sobie, 3/5. Kratery Theophilus oraz Cyrillus: Pagórki pod kraterem Eudoxus: Lacus Mortis i krater Burg:
    4 punkty
  7. To i ja dorzucę ;) N 150-750,IMX 249,Filtr Red Gso,Uv/Ir-Cut Obróbka: AS!2,IMPPG,Corel Paint Shop 10% z 3000tys. klatek
    4 punkty
  8. Parczewski jednoklatkowiec dzisiejszy. N-200/1000 + Olympus E-420 w ognisku. ISO 400, czas 1/250 s. Warunki - w porównaniu do tych, gdy polowałem na Słońce - całkiem znośne. Gdyby nie ta, z lekka snująca się mgła. Ale jest... Jedniklatkowiec tradycyjny + odrobina chemii.
    4 punkty
  9. Odległość - ok. 34 000 lat świetlnych Średnica - ok. 220 lat świetlnych Wiek - ok. 8 miliardów lat Ilość gwiazd - ok. 500 000 Niebo podmiejskie, zasięg ok. 5mag, TS130/910 0.79x, Atik383, LRGB 4x8x5 minut Galaktyka na prawo od środka to oddalona o około 230 mln lat świetlnych NGC5263. Poniżej niej znajduje się odległa o około 2 miliardy lat świetlnych gromada galaktyk, z której najjaśniejsze składniki znalazły się w katalogu PGC: A ilość zarejestrowanych galaktyk jaśniejszych niż 19.5mag (wg SDSS) przytłacza. Gdyby nie M3, w kadrze z pewnością byłoby więcej galaktyk, niż gwiazd z naszej Drogi Mlecznej.
    3 punkty
  10. Słońce wyjrzało z za chmur więc musiałem zerknąć i cyknąć to plamisko :) Wiadomość z ostatniej chwili plama rośnie w zastraszającym tempie! :D Później spróbuję zrobić jakiś stack bo zrobiłem po 30 klatek z barlowem i bez.
    3 punkty
  11. Brakuje mi dobrego obiektywu. :-) I tak jest lepiej w porównaniu do wcześniejszych fotek. No i zdjęcia na surowo, bez obróbki. No i ta zorza wcale nie była taka silna. Po prostu wreszcie wstrzeliłem się z pogodą.
    3 punkty
  12. Proszę mi tu nie "jechać" po lidletce, bo sam od niej kiedyś zaczynałem. To oczywiste, że pod kątem jakości obrazu oraz wykonania lidletkę i Fujinona dzielą lata świetlne. Ale jesli chodzi o zasługi dka popularyzacji astronomii to tej pierwszej należy się pomnik. Tak jak Fiat 126p zmotoryzował Polskę, tak lidletka "zlornetyzowała" amatorską astronomię w naszym kraju. W tym sensie w pewien sposób góruje nad Fujinonem.
    3 punkty
  13. Fajna fotka! Też robiłem tę kulkę w ramach testów. Pozdr.
    3 punkty
  14. Na koniec portrety i przyroda na XII Zlocie FA, czyli eksperymenty ze stałką Soligor f/200 mm - z nie zawsze trafioną manualną ostrością i przysłoną.
    3 punkty
  15. Porównuję zdjęcia robione wcześniej i dochodzę do wniosku, że zaszronił mi się obiektyw. Możliwe, bo w dolinie było -2 stopnie, w samochodzie grzałem do 22, a na szczycie -6. Więc wystarczyło wyciągnąć aparat z samochodu... Co do widoku, to rzeczywiście był niesamowity. W maximum zrobiło się tak jasno, że aż cień rzucany przez przedmioty "skakał".
    2 punkty
  16. Arek, poczekaj z "usprawnieniami" teleskopu, nie wydawaj pieniędzy już teraz... uwierz, wszyscy przez to przeszliśmy (a na pewno większość z nas): kupno telepka, po tygodniu lepszy okular, po dwóch filterek, po trzech własne łącze do Hubble'a... z dzisiejszego punktu widzenia wszyscy pewnie żałujemy tej żonglerki sprzętowej. Wyciśnij ze swojego sprzętu- takiego jak masz- maksimum... naucz sie go obsługiwać jedną ręką z zamkniętymi oczami, w szukaczu bezproblemowo znajdować obszary z najważniejszymi obiektami głębokiego nieba, pojedź na obserwacje z kimś, kto ma lepszy sprzęt. Sprawdź, czy w twoim sprzęcie okular z górnej półki rzeczywiście pokaże ci na tyle lepszy obraz, żeby wydać na niego pieniądze...
    2 punkty
  17. Warto zwrócić uwagę na T CrB,ponieważ zespół astronomów z Bułgarii zgłosił dziś 11 Lutego 2016 r. o 07.46 UT, aktywność gwiazdy zmiennej! ATel #8675 W dniu 7 lutego 2016 roku, że zaobserwowano migotanie T CRB w trzech filtrach UBV przy użyciu 50/70 cm teleskopu Schmidta National Astronomical Observatory Rozhen (Bułgaria) Porównali poprzednie obserwacje,wykazuje że jasność wzrosła z 1,5 mag. Ostatnie dwa wybuchy nastąpiły w 1946 i 1866 roku.wtedy jasność wynosiła 2 mag! Zakres jasności T CrB wynosi 2 - 10.8 V mag. Zachęcam do obserwacji tej nowej powrotnej ponieważ co około 80 lat następuje jej wybuch Mapka Sky Charts (CdC)
    1 punkt
  18. Ta podlinkowana lornetka z gazetki ma słabe pryzmaty ze szkła Bk-7, a więc od razu można ja sobie darować. W tej cenie mozna znaleźć używaną lidletkę w dobrym, a niekiedy idealnym stanie ze starszych dostaw na szkłach Bak-4 . I takiej właśnie lornetki (z Bak-4) bym szukał. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że lidletka to takie minimum obserwacyjne pod kątem jakości obrazów oraz wykonania, trochę lepsze od klasy bazarowej. Nawet z pryzmatami Bak-4. Między nią a np. budżetowym Nikonem Action EX 10x50 jest optyczna przepaść, za którą warto dopłacić. Jak spojrzysz kiedyś przez EX-a, nie mówiąc już o lepszych lornetkach, to lidletki nawet nie będzisz chciał przyłożyć do oczu. Będą Cię drażnić żółć obrazu, gorszy kontrast oraz tandetne wykoanie. Jednak na poczatek jest OK (koniecznie z Bak-4). Ale tylko na początek. Sam taką miałem i miło ją wspominam. Co nie znaczy, że tęsknię.
    1 punkt
  19. Janko, no przecież wyraźnie Arek Ci napisał, że nie ma możliwości udziału bez rejestracji - z góry uczciwie żeby nie było niespodzianek gdyby ktoś chciał przejechać szmat drogi żeby "wbić" bez zapowiedzi. Pisząc "na krzywy ryj" broń Boże nie miałem tu nikogo na myśli, tym bardziej Ciebie. Po prostu nasunęło mi się to od razu na myśl a że piszę bez ogródek co myślę to tak wyszło
    1 punkt
  20. Nareszcie księżyc srebrną pochodnię zaniecił, Wyszedł z boru i niebo i ziemię oświecił. One teraz, z pomroku odkryte w połowie, Drzemały obok siebie jako małżonkowie Szczęśliwi: niebo w czyste objęło ramiona Ziemi pierś, co księżycem świeci posrebrzona. I to wiadomo także u starych Litwinów (A wiadomość tę pono wzięli od rabinów), Że ów zodyjakowy S m o k, długi i gruby, Który gwiaździste wije po niebie przeguby, Którego mylnie W ę ż e m chrzczą astronomowie, Jest nie wężem, lecz rybą. Lewiatan się zowie. Przed czasy mieszkał w morzach, ale po potopie Zdechł z niedostatku wody; więc na niebios stropie, Tak dla osobliwości, jako dla pamiątki, Anieli zawiesili jego martwe szczątki. Podobnie pleban mirski zawiesił w kościele Wykopane olbrzymów żebra i piszczele. Takie gwiazd historyje, które z książek zbadał Albo słyszał z podania, Wojski opowiadał;
    1 punkt
  21. Fotorelacja z wykładu Ignisa dla wycieczki z Drawna i Borne-Sulimowo w piątkowy wieczór (8 kwietnia 2016r.)
    1 punkt
  22. Spójrz z pozycji ludzi, którzy zdecydowali się uczestniczyć i wydali te "100zł" a tu przychodzi nie wiadomo kto i na "krzywy ryj" sobie testuje. Takie to polskie.... Spójrz z pozycji pałacu (hotelu!) w Łochowie - jaki zysk miałby z tego że cały weekend jest zarezerwowany pod tą imprezę a jakby tak można za darmo przyjść to nikt tam by nie spał i nie jadł, a jeśli już to jakiś ułamek procenta. Spójrz z pozycji organizatora, jak by to wyglądało gdy nagle zjawia się 10 razy więcej ludzi z poza ustalonej listy, a przecież lornetek do testów nadal tyle samo co na początku. Zamiast komfortowych warunków "dzikie tłumy" i kolejki jak w PRL. Jakby się poczuli Ci co wydali kasę m.in. by w komfortowych warunkach sobie spędzić ten weekend. Z tego co kojarzę 2 lata temu na takiej samej imprezie było koło 70 osób. Wyobraź sobie co by się działo przy 700... Myślisz że tylu chętnych by się nie znalazło na tak ciekawą imprezę za darmo? No ale jeśli komuś szkoda wydać te "100 zł" żeby sobie w komfortowych warunkach testować dowolnego Swarovskiego Zeissa czy Steinera i uznaje to za onanizm sprzętowy to nie mamy o czym rozmawiać :) Takim typom ludzi wystarcza "lidletka" i jeszcze piszą na forach o wyższości tej słynnej lornetki nad Fujinonem hehehe To tylko taki mój punkt widzenia, proszę tego nie odbierać jako ofensywę.
    1 punkt
  23. Pewnie, że tak powinno być. Pozwala to odcedzić biedaków, żadnej poważnej firmie niepotrzebnych. Dlatego, ja jako biedak nie jeżdżę już na dni otwarte np. delty, gdzie za kilka godzin za dwie osoby musiałbym ostatnio zapłacić 100zł. Znam ciekawsze sposoby wydania 100zł niż onanizm sprzętowy
    1 punkt
  24. Mała relacja fotograficzna ze zlotu. Autorem zdjęć dziennych jest Łukasz "Dziki" Szczepański, a nocnych Przemysław "zombi" Ząbczyk. Aktorzy zdjęć nocnych na razie pragną pozostać anonimowi Ekipa zlotowa w komplecie : od lewej stoją: zombi, wessel, bujarek, poldip, szymek_o, janowet, dawidfz, klęczą krater i dziki. Juz pierwszej nocy znaki na niebie wróżyły sukces zlotu! A namiocie bazowym praca wre prze cały czas ..bujarek i wessel własnie piszą historię rozkładając montaż AZ EQ 6 a szymek_o dokumentuje każdy ruch Każdy z uczestników patrzył na pewne zagadnienia pod innym kątem Obchód pacjentów z udziałem wszystkich rozpoczął się zaraz po śniadaniu - zaczęliśmy od wielosetupowego stanowiska janoweta Na drugim stanowisku - wessela- oglądacze oceniali gust kolorystyczny opierając się na dopasowaniu kolorystyki obudowy teleskopu, kamery i montażu Kustosz janowet prezentuje mocno eksperymentalny zestaw Astrotraka z kamerą FLI , kołem filtrowym i obiektywem 200 mm. W ramach kontroli higieny sprawdzano czystość matrycy kamery ATIK 9M z setupu wessela Pozostałe setupy grzecznie czekały na swoją kolej Na końcu łańcucha był krater walczący z montażem Takahashi który robił mu przeważnie GoTam zamiast GoTu Obok w podręcznym warsztacie dorabialiśmy na szybko złączki, tubusy i części mechaniczne do setupów. Lokalne gospodynie dziergały nam specjalne czapki Porządku pilnowały w dzień i w nocy brytany szymka_o A nad wszystkim unosił się dobry duch RODOS
    1 punkt
  25. Faktycznie coś ciekawego dzieje się z T CrB, gdyby udało nam się zaobserwować jej kolejny wybuch, było by to bez wątpienia wydarzenie dekady ;) Dobrze, że akurat teraz są dobre warunki do jej obserwacji. Więcej bardzo ciekawych informacji pod linkiem: https://www.aavso.org/aavso-special-notice-415
    1 punkt
  26. Czekając na wieczór słuchaliśmy wykładu Jacka na temat torped :-) Po czym poszliśmy na pole podziwiać sprzęty :-)
    1 punkt
  27. Ludzie małej wiary :) Zwątpili w szamana a ten przywrócił jednak pogodę po północy :D Już świta - schodzę z pola. Na zakończenie - "Zatomskie Planety" :D
    1 punkt
  28. No, plamka jest super zarówno w WL jak i w H-alpha :) Dzisiejsze foty z Zatomia :D i Jowisz z wczoraj obrobiony na szybko (bez usuwania cebulek :P )
    1 punkt
  29. Małe zlotowe co nieco z baryłeczki:
    1 punkt
  30. Cóż dużo pisać... wykres z przeciągu ostatniego roku do chwili obecnej :)
    1 punkt
  31. Zarąbiasty !! Należy zwrócić uwagę jaka kamerka był zrobiony - Super. Ja bym go zaprezentował w B/W :)
    1 punkt
  32. Bardzo ciekawa informacja. O możliwości ponownego wybuchu T CrB mówiło się już parę lat temu, ale nic wtedy z tego nie wynikło. Na pewno jej wybuch to było by chyba jedno z największych wydarzeń astronomicznych dekady. Zobaczymy co dalej z tego wyniknie :) O T CrB wspominałem w Proximie w ubiegłym roku. Poniżej prezentuje krzywą zmian blasku z polskich obserwacji: Jak widać z naszych obserwacji niewielkie wahania jej blasku nie są niczym szczególnie nowym.
    1 punkt
  33. Jeszcze taka oprawka na ED70. Nie jest nakładana ani wciskana a wkręcana w oryginalny gwint dekielka wewnątrz odrośnika...
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)