Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 23.05.2021 w Aktualizacje statusu

  1. Pochwalę się Wam, że obroniłam wczoraj pracę inżynierską ? Teraz powoli wracam do "normalności" i nadrabiania zaległości, m.in. planuję w końcu napisać zaległe relacje
    11 punktów
  2. Pochwalę się Wam, że wczoraj obroniłam pracę magisterską 😄
    7 punktów
  3. Dostałem upomnienie od Rady Reptilian, by szybciej kasować tematy o niedoskonałości ich projekcji na nieboskłonie dysku Ziemii. Reptilianie informują i proszą, o wyrozumiałość. Nibimbru przyleci za 10 lat, do tego czasu muszą pracować na takim warsztacie jaki mają! Pisze Wielki Mistrz Troodon XVI.
    6 punktów
  4. Wczoraj przeprowadziłem pierwsze testy BA8 22x85 na żurawiu :) chill z Księżycem na wygodnym krzesełku się udał. Co najlepsze zobaczyłem ISS na horyzoncie i odprowadziłem ją z bino przez cały jej lot nie odrywając wzroku :) Całkiem wygodne ustrojstwo. Nie mogę się doczekać ciemniejszych nocy i jadę z DSkami w postaci otwartych, jakichś kulek, może trochę klasycznych galaktyk. Jednak najbardziej kuszą mnie ciemnotki, nigdy ich nie obserwowałem i aż mi się śniły dzisiejszej nocy ?
    6 punktów
  5. Kenny nie dostarczasz Ty przypadkiem papryk do Żabki?? Kuźwa zachciało mi się hot doga z sosem paprykowym ostrym , jak tylko zjadłem to łzy mi popłynęły z oczu, pierwszy raz po papryce bolały mnie też zęby ?. Zaraz mi się Zlot przypomniał i Twoje uprawy.
    5 punktów
  6. W 13. numerze Polityki z 20-26 marca, str. 72, jest artykuł Marcina Piątka Noc pod ochroną, poświęcony walce z zanieczyszczeniem świetlnym (light pollution), na przykładzie Sopotni Wielkiej w Beskidzie Śląskim. Zawiera on także sporo wiedzy ogólnej na ten temat, w tym mapę zaświetlenia Europy.
    4 punkty
  7. 18.30 - 19.00, magiczne pół godziny dla Księżyca przez lornetę. Miejski balkon górą!
    4 punkty
  8. Pierwszy raz pod wiejskim niebem od baaaardzo dawna. Uruchomiłem poczciwego Goliata, odkurzyłem "samobieżny" fotel. Także dawno nie "macaną" lornetkę 8,5×44. No i najbardziej klasyczne z klasyków w Andromedzie, Kasjopei, Łabędziu. Witajcie starzy przyjaciele!
    4 punkty
  9. Po 2 miesiącach przerwy udało się coś w końcu poobserwować z @Mareg, ostatniej nocy przejrzystość była rewelacyjna, do tego jeszcze lampy w okolicy nie świeciły, zdecydowanie muszę napisać relację (i przy okazji nadrobić tę marcową) ?
    4 punkty
  10. Wyszedłem sobie kilkanaście minut temu na drogę, by zobaczyć Księżyc. Od północy słychać żaby. Niby już ciemno, a łuna jeszcze spora. Księżyc znalazłem nisko na zachodzie. Piękny widok przy wtórze odległego rechotu i w dogasającym dniu. Zaraz później, tuż obok Księżyca, po prawej i ciut wyżej, błysnęła jakaś słabiutka gwiazdka. Malutki punkcik. Merkury? Pobiegłem do domu. Stellarium pokazało, że to istotnie Merkury, więc wróciłem na drogę z lornetką 10x50. Razem z Księżycem mieścił się ze sporym zapasem, a tuż po prawej pojawiały się jeszcze chyba słabo Plejady.
    4 punkty
  11. 10 plam, w tym 2 gigantyczne i 4 okazałe. Wystarczyła lorneta 20x77. Kto może, niech próbuje!
    4 punkty
  12. Najnowsze zdjęcia z sondy Juno
    4 punkty
  13. No i doczekałem się - na stare lata zostałem protogwiazdą ?
    4 punkty
  14. Wesołych Świąt wszystkim! 🙂
    3 punkty
  15. Na pierwszy rzut oka myślałem, że to jolo szuka teleskopu pod choinkę. Normalnie nie mogłem się oprzeć 🙂
    3 punkty
  16. Na Netflixie, dostępny jest od dziś serial: Życie na planecie Ziemia. Czekałem na niego dość długo , pokazuje historię naszej biosfery A czyta oczywiście Krysia Czubówna... Ziemia to też element kosmosu 😀 https://www.filmweb.pl/serial/Życie+na+planecie+Ziemia-2023-10037633
    3 punkty
  17. Czytelnicy miesięcznika "Wiedza i Życie" mogli zauważyć, że w numerze październikowym na comiesięcznej mapce nieba Altair (alfa Orła) otrzymał prawidłową białą barwę, zamiast drukowanej od lat barwy czerwonej. Jam tego, nie chwaląc się, dokonał 🦚
    3 punkty
  18. Wyskoczyłem wczoraj zrobić kilka testowych zdjęć. Chwilę po północy patrzę... leci jasna kropka na wschód, no to ciach, niezła krecha wyszła 😉
    3 punkty
  19. Nasz Ola w Googlach tuż za Olgą Tokarczuk (i Aleksandrem Łukaszenką) !!!
    3 punkty
  20. Wczoraj obserwowałem IC 5146 mgławice kokon przez lornetkę 10x50 z filtrami ? jakie wczoraj mialem niebo to dawno nie widziałem. Myśle, że skrobnę pamięciówkę, wszystkie mgławice czyniły spustoszenie w moim mózgu, były tak wyraźne w 10?.
    3 punkty
  21. Się okazuje, że do Księżyca mamy 8000 m. Wskakuję w rolki i jadę...
    3 punkty
  22. Byłem dziś na spacerze i miałem przyjemność oglądać światło zodiakalne. Jakoś tak zwykle mam z tym zjawiskiem, że zawsze je dostrzegę, jak o nim nie pamiętam, nie planując. Wyszedłem sobie spontanicznie jakoś za dwadzieścia szósta i o. Światło miało swój początek gdzieś w Rybach, pod Pegazem, i wspinało się w górę podobnie jak Droga Mleczna, jednak pod nieco innym kątem, jak gdyby miało swoim torem przeciąć gdzieś dalej, za Plejadami, DM. Smuga wydawała się również nieco intensywniejsza od delikatniej zarysowanej Drogi Mlecznej. Kątem oka było wyraźnie widać, że wciąż świeci na tle Barana, a nawet pnie się wyżej ? ostrożnie mówiąc, do około połowy odległości pomiędzy charakterystycznymi gwiazdami Barana a Plejadami. Było to jakoś tuż przed godziną 18.
    3 punkty
  23. No druga Astra Zenka przyjęta ? Można zlot robić ?
    3 punkty
  24. Melotte 111 - skupisko gwiazd w Warkoczu i kita ponad lwim ogonem - Denebolą (Beta Leonis). Gromada olśniewająca w lornetce 12×56 nawet z miejskiego balkonu.
    2 punkty
  25. Nie wiem jak u Was, ale w Poznaniu faktycznie się ściemniło podczas zaćmienia. Temperatura tez trochę spadła.
    2 punkty
  26. Spojrzałem przed chwilą (godz. 18) na sierp Księżyca tuż nad dachami Ursynowa i obok, na wciąż jasnym niebie dostrzegłem czerwony punkt Antaresa (lornetka 15×56).
    2 punkty
  27. Właśnie oglądam program na SCI "Tajemnice lądowania na Księżycu". Padło tam piękne zdanie , charakteryzujące osoby produkujące i powielające teoria spiskowe, Oni nie są idiotami, oni są po prostu niedoukami, tam gdzie jest ciemnota zawsze rodzą się teorie spiskowe...
    2 punkty
  28. Dziś wczesnym rankiem zaczęliśmy powrót z kreteńskich wakacji i na wschodnim horyzoncie pożegnał nas widok Syriusza opartego o pobliski pagórek z pięknym Orionem nad nim. Kiedyś taki widok zwiastował wylewy Nilu, dzisiaj daje sygnał na koniec wakacji 😞
    2 punkty
  29. Ale odkopałam wątków około chmurowych! A mam jeszcze trochę zdjęć naszykowanych do wątku "zdjęcia chmur", ale to może dodam już w dzień, bo wypadałoby iść spać 😆
    2 punkty
  30. Gdzież ja się to znalazłam - od stóp do głów wśród planet, nawet nie pamiętając, jak mi było nie być. Wisława Szymborska
    2 punkty
  31. Kiedy jest ci smutno i źle, pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na chmury. One cię nigdy nie zawiodą.
    2 punkty
  32. W listopadowym numerze Świata Nauki (edycja polska Scientific American) jest duży artykuł pt. "Ratowanie nocnego nieba". Problem zaczyna być widoczny. Cieszmy się.
    2 punkty
  33. Spoko koncercik elektronicznej muzy z komentarzem znanego głosu ?
    2 punkty
  34. Plamy dzisiaj - że paluszki lizać.
    2 punkty
  35. Przedwczoraj "odkryłem" swojego pierwszego IFNa ? Przejrzystość była naprawdę super. Załadowałem do 8" f4 naglerka 26mm z redukcją 0.9x i filtrem CCD B. Akurat szukałem N5907, gdy w okolicy Eta Draconis pole widzenia przecięła mi wielka, z dość wyraźną granicą, wstęga "mgławicowości". Ale fart! Ps dzięki @Erik68 za inspirację! ?
    2 punkty
  36. Dziś zrozumiałem, co znaczy powiedzenie "dać plamy". Tylko kto to daje? Chyba Helios? ?
    2 punkty
  37. 2 punkty
  38. Po doświadczeniach z astrofoto kwestie związane z wyjazdowym użytkowaniem teleskopu 350 mm mogę określić słowami "grab&go", "plug&play" itp. ?
    2 punkty
  39. Dzisiejszy Księżyc jak typowy facet po czterdziestce: trochę krągławy, trochę garbaty ?
    2 punkty
  40. Dwie godzinki temu spróbowałem zobaczyć Teleskop Jamesa Webba przez mój teleskop 12". Nie udało się, zasięg był zbyt słaby. Może to między innymi przez ten śnieg (noc wcześniej też wynosiłem teleskop i było chyba jeszcze gorzej). Do polowania zainspirował mnie pewien live, na którym JWST wydawał się być jaśniejszy niż gwiazdka 14.75mag (15.2mag według Sky-map.org) i pomyślałem, a co tam, spróbuję. Po 15 minutach wstępnej adaptacji wzroku, poświęciłem na obserwacje kolejne prawie 30 minut. Rozpocząłem o 22.50, kiedy to Teleskop miał znajdować się tuż przed linią łączącą dwie gwiazdy 10.1mag i 10.95mag (mniej więcej po środku), o godzinie 23 miał dotrzeć na wysokość owej linii, a po kolejnych dziesięciu minutach miał zauważalnie tę linię minąć. Niestety w tym miejscu nie było widać żadnego przemieszczającego się punktu. Tuż obok świeciła dość słabo gwiazdka 13.35mag (13.75mag wg Sky-map.org). Innej gwiazdy, o jasności 13.9mag wg Stellarium (14.25mag wg Sky-map.org), nie dostrzegłem wcale, więc zasięg, jak na Syntę 12, był bardzo słaby. Nawet gromada otwarta NGC 2112, znajdująca się nieopodal, ukazała zaledwie kilka co jaśniejszych słońc spowitych bardzo subtelną mgiełką. Jedynie M78 była podobna do samej siebie, z kolei Płomień tlił się ledwo ledwo. M42 co prawda ucieszyła oko, ale w Trapezie widać było tylko cztery główne składniki.
    2 punkty
  41. Mikołaja sobie zrobiłem. Sigma art 18-35/1.8 dotarła. Co prawda do użytku codziennego, ale nie omieszkam kiedyś sprawdzić na gwiazdkach.
    2 punkty
  42. W sobotę oglądałem M42 przez 10" z okularem ES 5.5 mm 100 stopni i filtrem UHC Baadera... Nie pamiętam kiedy widziałem ją lepiej. Power 230x, mgławica pięknie wypełniała pole widzenia, materia w pobliżu trapezu była pięknie rozświecona i pokręcona. Reszta również przerzedzona filtrem wyglądała jak kłębowisko materii. Masakra, szkoda, że seeing był słaby.
    2 punkty
  43. Na to warto dłużej popatrzeć. Totalny odjazd! https://www.astrobin.com/83vinp/
    2 punkty
  44. 2 punkty
  45. Jak tam Wasi maturzysci ? bo u mnie już jedno "córka" odhaczone" ?
    2 punkty
  46. Po ładnych kilkunastu dniach kompletnego zachmurzenia, dziś rano przez dwie minuty widziałem pół tarczy Słońca. Chyba napiszę relację z obserwacji 😜
    1 punkt
  47. "Główną kuźnią pierwiastków ciężkich w kosmosie pozostają zatem koalescencje dwóch gwiazd neutronowych. Zderzenia innych obiektów zwartych i wybuchy supernowych produkują tych pierwiastków istotnie mniej." Wiedza i życie styczeń 2022, str. 33.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)