Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
3 godziny temu, Setaarius napisał:

Czy to ta co o niej wspomina Piotrek tutaj

U nas też widziałam tę relację, ale właśnie jest tak jak mówi prestoneq. ?

2 godziny temu, wessel napisał:

w tej skali to jest przecinek a nie mgławica ?

To pewnie skala bardziej dla @Lukasz83 ?

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Napisano
Godzinę temu, Panasmaras napisał:

Dokładnie! Olu @Ciekawska, dopisz ze dwa zdania plus na końcu "Spróbuj i daj znać jak poszło" i mamy ? 

W sumie faktycznie można zrobić z tego OT 3.05.2021, nie wiem tylko czy któryś z kolegów nie miał już czegoś zaplanowanego i czy mi pozwolą (@pmochocki @Erik68 @MichalKaczan ) ?

  • Like 1

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Napisano
2 godziny temu, Ciekawska napisał:

W sumie faktycznie można zrobić z tego OT 3.05.2021, nie wiem tylko czy któryś z kolegów nie miał już czegoś zaplanowanego i czy mi pozwolą (@pmochocki @Erik68 @MichalKaczan ) ?

Masz zielone światło. Trzy razy na TAK!?

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Napisano (edytowane)

Kurczę, nie mogę już edytować ? 

Może zrobimy tak, któryś moderator zmieni nazwę tematu na obiektotygodniową, a ja w poście niżej dopiszę coś więcej o samej mgławicy (może coś znajdę) ? 

 

Edytowane przez Ciekawska

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

  • wessel zmienił tytuł na Obiekt tygodnia 3.05.2021 - Gyulbudaghian's Nebula
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Ciekawska napisał:

Dzięki @wessel ? 

Co do tego, pisałam już chyba z 6 OT, pierwszy w 2018, jeśli jeszcze nie widziałeś - zapraszam do nadrobienia ? 

 

 

 

Nie zrozumiałaś. Chodziło o to, że wkręciłem Cię w napisanie OT po prostu.? Być może nie precyzyjnie się wyraziłem ?

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Napisano

Co ciekawe, obiekt widnieje na mapie nr 2 atlasu Interstellarum pod nazwą własną i symbolem GM 1-29 (M od nazwiska Magakian). Mgławica jest również uwzględniona w dodatku Interstellarum Deep Sky Guide. 

A mieszkaniec Armenii to Armeńczyk ?

  • Like 2

www.astronoce.pl

Vanguard Endeavor 8x42 EDII | TS Photoline 72APO | SW AZ GTi

Napisano
30 minut temu, polaris napisał:

A mieszkaniec Armenii to Armeńczyk 

Armen to jego imię ?

 

Godzinę temu, Setaarius napisał:

Nie zrozumiałaś. Chodziło o to, że wkręciłem Cię w napisanie OT po prostu.? Być może nie precyzyjnie się wyraziłem ?

Faktycznie źle zrozumiałam ? Swoją drogą, po cichu mam nadzieję, że spróbujecie zapolować na tę mgławicę 24 calami ?

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Napisano
3 godziny temu, Setaarius napisał:

Jak chcesz spróbować osobiście to zapraszam jutro

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=22&t=1353&start=20

To znowu się rozmijamy, bo jutro już muszę być w Krakowie... Ale udanych obserwacji! 

  • Sad 1

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Napisano (edytowane)

Wczorajszej nocy próbowałem ustrzelić mgławicę w 24 calach. Leciałem od pięknie widocznego Irysa, naprawdę pokazał ładne kłęby pomimo, iż nie eksperymentowałem z żadnymi filtrami, żeby próbować wyciągnąć więcej, gdyż śpieszyłem się do celu. Teraz z perspektywy wczorajszej nocy żałuję, że nie poświęciłem Irysowi więcej czasu. Dzisiaj sprawdzając relacje ze starych obserwacji okazało się, że nigdy wcześniej go nie obserwowałem. Trochę zaniedbany obiekt w obserwacjach, ale w małych teleskopach pewnie dość trudny do wyciągnięcia.

Wracając do celu głównego to trochę trwało, gdyż nie mam jeszcze wprawy w operowaniu tym kolosem, a star hopping jest trochę utrudniony przy tej ilości gwiazd, ale w końcu się udało i nie udało...

Namierzyłem miejsce gdzie powinna być i przez chwilę coś mi zamajaczyło w okularze, ale bez żadnej pewności. Nie odważę się stwierdzić jednoznacznie, iż to było to, czy tylko chęć dojrzenia czegoś w tamtym miejscu.

Majaczyły gwiazdki w okolicach 16,5mag, ale samej mgławicy raczej nie udało się dostrzec. Po za mną próbowały jeszcze 3 osoby i niczego nie stwierdziły. Niebo dochodziło w SQM-L do 21,55 mag jednak tło wydawało się dość jasne. Próbowałem w okolicach północy. Być może gdyby była bliżej zenitu to mogłoby się jednak udać, ale szukanie w zenicie jest jeszcze cięższe tym bydlakiem. Spróbuję jeszcze kiedyś do niej powrócić...

 

Edit: Próbowałem w Ethosie 21mm - x142 i Ethosie 13mm - x230

 

Edit 2: Możliwe, że była jednak nie do ustrzelenia obecnie

https://britastro.org/node/24757

https://britastro.org/node/24540

 

Edytowane przez Setaarius
  • Like 4
Napisano
38 minut temu, MichalKaczan napisał:

A samą PV Cep udało się wam dostrzec?

Fajnie się czyta relację z obserwacji takim kolosem!  tu już jest o czym pisać ?

Właśnie nie, pomimo iż potencjalnie równie słabe gwiazdki "powyżej i poniżej" majaczyły....

Napisano
12 minut temu, Setaarius napisał:

Właśnie nie, pomimo iż potencjalnie równie słabe gwiazdki "powyżej i poniżej" majaczyły....

Tylko że to gwiazda zmienna - w bazie AAVSO ostatnie pomiary są sprzed roku i miała wtedy 17mag przez filtr czerwony. A przez filtr V jej jasność wychodzi jeszcze około 1 mag mniej. Więc jeśli się ostatnio coś nie zmieniło, to może być trudna do wyłapania. Spróbuję zmierzyć jej jasność jak się u mnie rozpogodzi.

PVCep.thumb.jpg.57bc3ec6a607fc971a2d05b5f2c677e5.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Napisano
5 minut temu, jolo napisał:

Tylko że to gwiazda zmienna - w bazie AAVSO ostatnie pomiary są sprzed roku i miała wtedy 17mag przez filtr czerwony. A przez filtr V jej jasność wychodzi jeszcze około 1 mag mniej. Więc jeśli się ostatnio coś nie zmieniło, to może być trudna do wyłapania. Spróbuję zmierzyć jej jasność jak się u mnie rozpogodzi.

PVCep.thumb.jpg.57bc3ec6a607fc971a2d05b5f2c677e5.jpg

Czyli tak jak linkowałem wcześniej, jasność samej mgławicy może obecnie być również dość niska.

Napisano
4 godziny temu, Setaarius napisał:

Możliwe, że była jednak nie do ustrzelenia obecnie

Trochę zabawnie wyszło, obiekt tygodnia, którego obecnie nie da się zobaczyć ? 

  • Haha 1

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Napisano
16 minut temu, Ciekawska napisał:

Trochę zabawnie wyszło, obiekt tygodnia, którego obecnie nie da się zobaczyć ? 

Haha, może się da, z lepszym wzrokiem, niebem, większym teleskopem... najlepsze, że sam Cię w to wkręciłem i teraz dałem plamę, co prawda nie zamierzoną, ale i tak ?

  • Haha 1
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.