Skocz do zawartości

Nowa dość jasna kometa - C/2013 R1 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Terry Lovejoy odkrył kometę, która jeszcze w tym roku może stać się dość atrakcyjnym obiektem lornetkowym widocznym w dobrych warunkach.

 

Kometa ma obecnie jasność około 13 mag i świeci w południowo-wschodniej części Jednorożca, tuż obok granicy z Orionem. Posiadacze dużych teleskopów mają więc już szanse na jej wypatrzenie. Przez kolejne tygodnie będzie się ona szybko zbliżać zarówno do Ziemi jak i do Słońca, dzięki czemu będzie szybko jaśnieć. Początkiem października, kiedy ciągle jeszcze będzie w Jednorożcu, może mieć już jasność bliską 11 mag. W drugiej połowie października odnajdziemy ją w Małym Psie, z którego na początku listopada przejdzie do Raka. Do tego czasu powinna już pojaśnieć do około 9 mag, dzięki czemu na ciemnym niebie powinna być widoczna w lornetkach. Warto zauważyć, że w tym czasie jeszcze dwie inne komety - C/2012 S1 (ISON) oraz 2P/Encke powinny być widoczne w niewielkich lornetkach. Wszystkie trzy komety będą świecić na niebie porannym. Kometa C/2013 R1 o poranku 9 listopada będzie świecić tuż pod gromadą otwartą M44, a 15 listopada przejdzie do Lwa, a kilka dni później do Małego Lwa, z którego przejdzie do Wielkiej Niedźwiedzicy. Świecąc w Wielkiej Niedźwiedzicy, 22 listopada minie Ziemię w odległości 0.41 j.a. (czyli nieco ponad 61 milionów kilometrów). Kilka dni później, przebywając już w Psach Gończych powinna ona osiągnąć maksimum blasku. Można się spodziewać, że będzie mieć wówczas jasność około 7 mag i będzie jasnym obiektem lornetkowym. W tym czasie przez kilka dni powinna być najbardziej atrakcyjną kometą na niebie - kometa 2P/Encke nie będzie już wtedy widoczna, natomiast C/2012 S1 (ISON) będzie bardzo blisko Słońca. Później kometa przejdzie przez Wolarza do Herkulesa, zahaczając na chwilę o Koronę Północną. W Herkulesie, 18 grudnia przejdzie około 2 stopnie od gromady kulistej M13. W tym czasie ciągle powinna być jaśniejsza od 8 mag i dobrze widoczna w niewielkich lornetkach. Kilkanaście stopni od niej będzie wówczas świecić kometa C/2012 S1 (ISON), która może być wtedy jeszcze całkiem jasna. Niestety, w tych dniach obserwacje obydwu komet będzie utrudniał jasny Ksieżyc. W Święta Bożego Narodzenia kometa przejdzie przez peryhelium w odległości 0.88 j.a. od Słońca. Nowy Rok - 2014 przywita w Herkulesie. Ciągle powinna być jeszcze stosunkowo jasna i dostrzegalna w lornetkach. Zasięg lornetek opuści ona prawdopodobnie dopiero pod koniec stycznia lub początkiem lutego, kiedy jej jasność powinna być już mniejsza od około 10 mag. Przez kolejne kilka miesięcy kometę będzie można jeszcze śledzić w teleskopach, gdy będzie powolutku wędrować przez Wężownika i Węża.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) jaśnieje bardzo szybko. W ciągu ostatnich dni pojawiły się 2 obserwacje wizualne z południowej półkuli, gdzie kometę można obserwować jeszcze przed wschodem Księżyca. Według tych obserwacji kometa jest już jaśniejsza od 11 mag. Terry Lovejoy, odkrywca tej komety, wykonał natomiast wczoraj jej zdjęcie, na którym ocenił jej jasność na około 10.5 mag. Kometa ma dość słabą gazową otoczkę i można się spodziewać, że wzorem wcześniejszych takich komet (np. C/2012 F6 (Lemmon)) będzie w najbliższym czasie dość szybko jaśnieć.

Na razie wygląda na to, że w ostatniej dekadzie listopada i pierwszej dekadzie grudnia może ona być nawet nieco jaśniejsza od 6 mag i w idealnych warunkach dostrzegalna gołym okiem. Być może będzie też posiadać warkocz (może nawet o długości kilku stopni), który jednak raczej nie będzie zbyt jasny i prawdopodobnie widoczny jedynie na naprawdę ciemnym niebie.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy kolejną ciekawą informację na temat komety C/2013 R1 (Lovejoy). Okazało się, że kometa nie pochodzi z Obłoku Oorta, tylko jest kometą długookresową. Według najnowszych obserwacji, okres jej obiegu wokół Słońca wynosi około 8000 lat.

Ta informacja jest o tyle ciekawa, że wielokrotnie w przeszłości zdarzało się, że komety takie zbliżając się do Słońca szybko zyskiwały na jasności. Takiemu szybkiemu wzrostowi jasności towarzyszyło zwykle pojawienie się szybko rosnącej gazowej otoczki, co właśnie ma miejsce w przypadku komety C/2013 R1. Patrząc na wcześniejsze przykłady podobnych komet, nie zdziwiłbym się, gdyby w maksimum (po koniec listopada) osiągnęła ona jasność rzędu 4 - 5 mag. Bardziej konserwatywna prognoza to 6 - 7 mag. Tak czy siak, wygląda na to, że będzie ona co najmniej atrakcyjnym obiektem lornetkowym, a "przy dobrych wiatrach" może stać się nawet przyzwoicie widoczna gołym okiem z ciemnych miejsc.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ktoś na cloudynights skomentował to tak, że jeszcze wyjdzie tak, że ta kometa będzie atrakcyjniejsza od ISON :)

Może tak się zdarzyć (bo komety lubią sprawiać niespodzianki), ale nie jest to zbyt prawdopodobne. Aby rzeczywiście tak było, kometa C/2012 S1 (ISON) musiałaby chyba nie przetrwać przejścia przez peryhelium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to jest ta kometa, o której parę dni temu mówili na jakiś wiadomościach ? Bo coś gadali o komecie stulecia, która pod koniec listopada ma być widoczna gołym okiem.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to jest ta kometa, o której parę dni temu mówili na jakiś wiadomościach ? Bo coś gadali o komecie stulecia, która pod koniec listopada ma być widoczna gołym okiem.

Jeśli mówili o komecie stulecia, to pewnie o C/2012 S1 (ISON). Tyle, że tak jak już chyba pisałem wcześniej, określanie jej mianem komety stulecia jest raczej sporą przesadą. Co więcej pod koniec listopada raczej gołym okiem jej nie dostrzeżemy (choć w mediach ciągle przewija się taka plotka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Może tak się zdarzyć (bo komety lubią sprawiać niespodzianki), ale nie jest to zbyt prawdopodobne. Aby rzeczywiście tak było, kometa C/2012 S1 (ISON) musiałaby chyba nie przetrwać przejścia przez peryhelium.

 

 

Zaczynają się właśnie dyskusje na temat aktualnej jasności komety.

I. Ferrin ogłosił bardzo interesującą publikację porównywając kometę ISON z m.i. C/2002 (Hoenig) - gwałtowny spadek aktywności komety przed peryhelium.

Czy kometa rozpada się?!?!

Bardzo odważny artykuł mojego zdania.

 

Link do artykułu:

http://astronomia.udea.edu.co/cometspage/

 

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówili o komecie stulecia, to pewnie o C/2012 S1 (ISON). Tyle, że tak jak już chyba pisałem wcześniej, określanie jej mianem komety stulecia jest raczej sporą przesadą. Co więcej pod koniec listopada raczej gołym okiem jej nie dostrzeżemy (choć w mediach ciągle przewija się taka plotka).

 

 

Kurcze to już aż 2 komety jasne w tym roku mają być. Osobiście mi termin nie bardzo pasuje (prawdopodbnie bedę z daleka od swoich teleskopów), wiec bym wolał, aby to jakaś kometa w stylu Hale bop czy Halleya nie była.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

 

Zaczynają się właśnie dyskusje na temat aktualnej jasności komety.

I. Ferrin ogłosił bardzo interesującą publikację porównywając kometę ISON z m.i. C/2002 (Hoenig) - gwałtowny spadek aktywności komety przed peryhelium.

Czy kometa rozpada się?!?!

Bardzo odważny artykuł mojego zdania.

 

Link do artykułu:

http://astronomia.udea.edu.co/cometspage/

 

m.m.

Bardzo odważny, ale i budzący wiele wątpliwości. Największym problemem jest tu fakt, że porównuje on krzywą jasności komety C/2002 O4 (Hoenig) uzyskaną z obserwacji wizualnych do krzywej jasności komety C/2012 S1 (ISON) uzyskanej na podstawie obserwacje z CCD w filtrze R. Rozpad komety C/2002 O4 (i każdej innej) powiązany też był zawsze z zanikiem jej centrum kondensacji, czego w przypadku C/2012 S1 (ISON) nie obserwujemy...

Swoją drogą ten sam pan ogłaszał rozpad komety już wiosną.

 

Być może kometa nie przetrwa swojego powrotu, jednak jak na razie nie ma żadnych podstaw, aby sądzić, że już coś się jej stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o poranku udało mi się zaobserwować tę kometę. W 33 cm teleskopie była widoczna bez najmniejszego problemu, jako dość duży, lekko skondensowany, mniej więcej okrągły obiekt. Jej jasność oceniłem dziś na 10.2 mag, a że świeci ona dość wysoko, to na ciemnym niebie z dala od miast powinna być widoczna nawet w małych teleskopach, a może i w dużych lornetkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) bardzo szybko zyskuje na jasności. Nawet w niewielkich lornetkach widać ją wyraźnie. W idealnych warunkach można ją nawet (z trudem) dostrzec gołym okiem.

 

W przeciągu ostatniego miesiąca jej jasność wzrosła o blisko 4 mag. Dziś oceniłem ją lornetką na 6.4 mag, a gołym okiem na 6.2 mag. W tym samym czasie jej rozmiary kątowe zwiększyły się około trzykrotnie. Miesiąc temu średnicę głowy komety oceniano na 3 - 4', dziś jest to już 10 - 15'.

 

Wszystko wskazuje na to, że około przyszłego nowiu (na przełomie listopada i grudnia) będzie z ciemnych miejsc bez większego trudu dostrzegalna gołym okiem jako obiekt o jasności około 5 mag, a może nawet nieco jaśniejszy.

 

Każdego, kto będzie w najbliższym czasie prowadził obserwacje w drugiej połowie nocy zachęcam do zapolowania na nią. Już w tym momencie pod względem jasności i atrakcyjności nie ustępuję większości obiektów z katalogu Messiera.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę spóźnione zdjęcie Lovejoy z 1-go listopada. Polowałem na tą i na inne komety, ale były trudne warunki (cirrusy przez całą noc) i komety udało się wypatrzeć dopiero jak wzniosły się sporo ponad horyzont i to już przy jaśniejącym niebie.

 

Zdjęcie wykonane Sonnarem 4/300 z filtrem semiAPO, Aparat 350D na montażu CG5.

 

Lovejoy 01.11.2013 16x3min. CROP

 

a2afd60b4547f4e0med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj widziałem pierwszy raz tą kometę. Najpierw przez lornetkę znalazłem po kilku minutach szukania na lewo od M44 (gdybym znał położenie znalazłbym od razu). Poźniej widziałem również przez achro 5". Kometa jest dość spora - wyraźnie widać skondensowane jądro i sporą otoczkę. Warkocza nie zauważyłem.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy parokrotnie wracałem do tej komety. Byłem w wystarczająco ciemnej miejscówce, żeby bez problemu ją wyzerkać gołym okiem. Tak jak pisze Piotrek, w lornetkach da się wyzerkać warkocz długości około jednego stopnia, przy czym jego część w bezpośredniej bliskości głowy jest wyraźna (na ok. 15-20'), a reszta warkocza jest dość słabym, długim pojaśnieniem, lecz widocznym bez wątpienia. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pogoda dziś w nocy dopisała. Kometka bardzo fajnie prezentowała się w lornetce 10x50. Wyraźnie zauważalna nieregularność z prawej strony (koma).

Zdjęcie to pojedyncza klatka 150 s, z Canona 450D, 200mm F3.5, ISO800.

Zebrałem w sumie 43 takie klatki, ale czytając o trudnościach ze składaniem, nie wiem, czy w ogóle się tego podejmę.

post-111-0-72176800-1384082296_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/382-hello-szczecin/page-32#entry46591

 

Sprostowanie: wcześniej błędnie nazwana kometa na zdjęciu w wątku jak powyżej to oczywiście C/2013 R1 (Lovejoy).

Herezję tę popełniłem nad ranem, parę godzin snu pozwoliło na dotarcie do prawdy 8) .

Jakbym sam nie poprawił to już Statek niósł oświecenie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)