Skocz do zawartości

Wydzielone z Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) - techniki astrofotografii


cobranocka

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, dajcie spokój. Mnie to wisi a może im pomoże i spuszczą ciśnienie. Na zdrowie. :D

Wessel - zrozumiał bym gdyby to była merytoryczna polemika. Ale gość wali półsłówkami bez ładu i składu i chce aby traktować poważnie jego wypowiedzi ???

Papugę można nauczyć płynniej wyrażać się zdaniami. I można co ważne zrozumieć o co jej konkretnie chodzi, a tu...... ::)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cobranocko,

Ojojoj a wy tu na Astropolis bluzgacie bo klimat  be .. no litości    3 posty jakie napisałem to ocena dla was moderatorów  globalnych ? litości proszę!!!!!!

Nie, nie taki jest powód takiej a nie innej reakcji.

Moim zdaniem dyskusja u sąsiadów poszła w irracjonalnym kierunku. Ty pojawiłeś się w tym wątku ewidentnie szukając sensacji i być może - dymu.

 

Wybacz, ale wystarczy, że w jednym miejscu polskiego netu zrobiła się kaszanka. Tutaj mam zamiar - i nie tylko ja - powstrzymać kolegów forumowiczów od rzucania słów, których być może będą później żałować.

Jeśli masz coś do powiedzenia merytorycznego w tym wątku, cały zamieniam się w słuch. Ale podaj argumenty zamiast jakichś półsłówek i insynuacji podgrzewających atmosferę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem fotografia to jest rodzaj sztuki, tak jak w malarstwie autor sam wybiera co i jak chce nam przekazać. Rzecz nie w tym jak zdjęcie zostało obrobione, ale to, że umiejętności Wessala pozwoliły na przedstawienie tego takim jakie jest. W klasycyzmie to natura była ważna, z kolei romantyzm promował ekspresję. Czy słyszał ktoś by jedna epoka górowała nad drugą? Przecież ostatecznie pamięć pozostała po autorach niezależnie jakim stylem i co właściwie tworzyli, ale jaki był poziom ich prac.

Paplanina taka, ale to raczej z tego powodu, że wiedzą która zdobywam na j.polskim raczej trudno się utrwala, stąd nieścisłości - Ci humaniści :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Tylko nie opisałem składania w warstwy tych osobnych fotek. Bo to źe kamera mono wymaga osobnych ekspozycji w poszczególnych kolorach to - mam nadzieję- nie jest fotomontaż? chociaż, jakby sie tak zastanowić...przecież nie są robione w tym samym czasie tylko składane jako osobne obiekty.

Eureka! Składanie RGB to jest fotomontaż!

Tłumaczyłeś innemu koledze tak:

Najpierw prowadze na gwiazdy.Kometa wtedy jest pojechana.

Potem prawadze kometę.Gwiazdy są pojechane.Wtedy usuwam gwiazdy.

Tak to zrozumiałem.Jeżeli źle to proszę opisz mi na spokojnie historie tego zdjęcia.

Chce to zrozumieć. I od razu zapytam .Czy mając montaż HEQ5 tez tak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy NEQ6, HEQ5 tez tak można robisz dwa stacki jeden na kometę drugi na gwiazdy.W obu przypadkach używasz metody Average. Aby na zdjęciu pozostały obiekty na które się stackuje. Potem łączysz oba stacki w PS z odpowiednią przenikalnością.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/05/c2011-l4-panstarrs-z-8-cali.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce to zrozumieć. I od razu zapytam .Czy mając montaż HEQ5 tez tak się da.

A co ma montaż do tego?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj a wy tu na Astropolis bluzgacie bo klimat  be .. no litości    3 posty jakie napisałem to ocena dla was moderatorów  globalnych ? litości proszę!!!!!!

Nikt nie bluzga człowieku, wyraziłem swoje zdanie na temat tego forum - nie pasuje mi klimat. Od kiedy to jest bluzg?

Przypomnę tylko, że wszystko zaczęło się od Twojego postu o fotomontażu. Inaczej bym się przez kolejne pół roku tam nie logował z pewnością.

A przy okazji zerknąłem sobie na Twoje wypowiedzi na astropolis i tutejsza ocena modów na podstawie Twoich 3 "postów" w 100% pokrywa się z rzeczywistością. 

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj, co tu się wyprawia.

 

Od siebie dodam, że ostatnio miałem podobny wywód z moim bratem na temat obróbki. Początkowo twierdził, że obróbka a-foto to takie "kolorowanie i rysowanie" - takie nienaturalne. Dokładnie wytłumaczyłem mu co dlaczego się robi i, że nie ma tu ubarwiania tylko wydobycie obrazu, oraz, iż nie da się zrobić wszystkiego za jednym pociągnięciem pędzla tylko trzeba rozbijać fotkę na poszczególne warstwy. I wiecie co? Laik zrozumiał.

 

pzdr

Szymon

  • Like 7

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy NEQ6, HEQ5 tez tak można robisz dwa stacki jeden na kometę drugi na gwiazdy.W obu przypadkach używasz metody Average. Aby na zdjęciu pozostały obiekty na które się stackuje. Potem łączysz oba stacki w PS z odpowiednią przenikalnością.http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/05/c2011-l4-panstarrs-z-8-cali.html

Jak guidować kometę np.300sekund na HEQ5 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wam powiem jak to wygląda na przykładzie makrofotografii wink.png. Zajmuję się tym od około 7 lat i mam sporo publikacji w gazetach w UE oraz Australii wink.png. Istnieje metoda zwana stackowaniem. Polega na tym, że robimy serię zdjęć z głębią ostrości w innym miejscu, następnie łączymy je ze sobą i mamy zdjęcie z dużą głębią ostrości. Efekt jest fantastyczny, ponieważ cały model jest ostry. Niestety organizatorzy większości renomowanych konkursów np. National Geographic nie przyjmują tych prac, ponieważ wg. ich kryteriów nie jest już to zdjęcie a grafika/fotografika. Tutaj mamy do czynienia z czymś podobnym. Nie jest już to zdjęciem a foto-grafiką. Bardzo ładnie to wygląda no ale zdjęciem już to nie jest.

 

Tak jeszcze mi się skojarzyło. Cała dyskusja przypomina będącą "na topie" dyskusje o tabletkach dzień po wink.png. To jest prywatna sprawa kto i jak obrabia zdjęcia, fota ma się podobać, ale powinno być szczegółowo podane info w jaki sposób została przeprowadzona obróbka.

 

Pomimo wielu ciekawych zdjęć macro jakie mam, żadnego nie mogę wysłać na prestiżowe konkursy :(

  • Like 2

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wam powiem jak to wygląda na przykładzie makrofotografii wink.png. Zajmuję się tym od około 7 lat i mam sporo publikacji w gazetach w UE oraz Australii wink.png. Istnieje metoda zwana stackowaniem. Polega na tym, że robimy serię zdjęć z głębią ostrości w innym miejscu, następnie łączymy je ze sobą i mamy zdjęcie z dużą głębią ostrości. (....)

Brzmi dość znajomo - oprócz jednoklatkowców każda praca astrofotograficzna jest stackiem, choć cel stackowania jest inny, niż w opisanym przez Ciebie przykładzie. Tylko, że nie dopuszczanie stacków do konkursów astrofotograficznych to byłby strzał w kolano :)

Dyskusja o granicy pomiędzy astrofotografią i astrografiką będzie ciężka, bo dopóki nie zostanie narzucona z góry (np przez warunki uczestnictwa w konkursie) to każdy będzie miał swoją. Podobnie jak granicę pomiędzy kiczem i sztuką. Ale taka dyskusja nawet nie podchodzi pod techniki astrofotografii wg mnie, które są obiektywne i zdefiniowane. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze być wizualowcem :D Tu zasady są proste - widzisz albo nie widzisz :P

Akurat (choć byłem wytrwałym przez wieeele lat - dopóki nie oslepłem) gdzie dwóch tam każdy widzi inaczej choć niby patrzy na to samo :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze być wizualowcem :D Tu zasady są proste - widzisz albo nie widzisz :P

Możesz powiedzieć, że widzisz, a będą ci zarzucać, że jednak nie widziałeś  :D

  • Like 7

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Może tak zwaną "konstruktywną krytyką" dokonań kolegów? (to - zdaje się - teraz modne na forach astro).     

No  8)  Ty wsadż kij w jakiś wątek a ja Cie bedę opitalał bo jestem na ciągu - i bedzie sie działo - zajęcie do switu - jak na obserwach :D

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najlepsza jest konstruktywna krytyka na temat czegoś o czym nie ma się pojęcia - ostatnio modne nie tylko na forach.

Pan od schodów które mi robi opowiedział pewną historię.

Klient zamawiał schody i do fachowca ja się znam na schodach bo wiele ich widziałem. Fachowiec zrobił jak znawca chciał i co wynikło -- więcej zapłacił bo trza było doliczyć poprawki. No ale on się znał bo widział.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żal czytać niektóre posty. Niektórzy nie mają zielonego pojęcia na temat obróbki, a do powiedzenia mają najwięcej!(choć w tym wypadku słownictwo nie było zbyt bogate).

Najpierw trzeba by było się trochę dokształcić, a potem krytykować.

Na szczęście, Ci co są " w temacie" wiedzą na czym polega obróbka komet i ich zdanie jest najcenniejsze (przepraszam, jeśli kogoś urazilem). Mam nadzieje Maciej, że nie zdradzisz tajników obróbki, bo pewnie posypie się jeszcze więcej "hejtow".

Może powinieneś zrezygnować z I miejsca w konkursie, a ja z III, bo to przecież fotomontaż?!!

Żal, żal żal!!!

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wam powiem jak to wygląda na przykładzie makrofotografii wink.png. Zajmuję się tym od około 7 lat i mam sporo publikacji w gazetach w UE oraz Australii wink.png. Istnieje metoda zwana stackowaniem. Polega na tym, że robimy serię zdjęć z głębią ostrości w innym miejscu, następnie łączymy je ze sobą i mamy zdjęcie z dużą głębią ostrości...

Tak tak. Wiem o co come on. Tą technikę stosował Heniu Kowalewski. Robił piękne fotki.

Efekt jest fantastyczny, ponieważ cały model jest ostry. Niestety organizatorzy większości renomowanych konkursów np. National Geographic nie przyjmują tych prac, ponieważ wg. ich kryteriów nie jest już to zdjęcie a grafika/fotografika. Tutaj mamy do czynienia z czymś podobnym. Nie jest już to zdjęciem a foto-grafiką. Bardzo ładnie to wygląda no ale zdjęciem już to nie jest.

 

Choć długo się nad tym zastanawiałem nie do końca się z tym zgodzę. (mówię o a-foto) Patrząc w takich ramach do grafiki trzeba by było zaliczyć wszystkie zdjęcia , które przeszły przez Photoshopa. Mówię tu o zdjęciach plenerowych, studyjnych, itd, Wszystkie fotki w gazetach, czasopismach, są obrabiane. Wyostrzenie, kolor, etc. A więc czy to już nie zdjęcia? To grafika?

Łukasz dobrze napisał, że ta dyskusja o fotografii i foto-grafice może być ciężka. A to dlatego, że cienka i zatarta jest granica między tymi dwoma stylami.

 

PS.  Jedno mnie cieszy. Mianowicie to, że duża większość z nas to ludzie inteligentni i prowadzimy tu dyskusję a nie kłótnię.

 

 

Pzdr

Szymon

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W newtoni 150-750  przy czasie 120 sekund jądro było pojechane. Jak tu zrobić 300sekund ??

Wystarczy zmienić prędkość trackingu na kometarną. W PHD2 masz nawet taki moduł, który wprowadza poprawki do ruchu montażu.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)