Skocz do zawartości

12P/Pons-Brooks


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Udało mi się dzisiaj zobaczyć między chmurami kometę 12P/Pons-Brooks w lornetce 10x50. Obserwowałem ją między godziną 19 a 20 i był to pierwszy raz, kiedy ją zobaczyłem. Po wstępnej, kilku-kilkunastu minutowej adaptacji wzroku na dworze, kometę dostrzegłem z łatwością, jako rozmyty, niewielki obiekt w oczekiwanym miejscu, zaraz pod 72 Cygni. Co chwile zakrywały ją chmury, ale pędziły na tyle szybko, że raz po raz można było wyłapać moment, kiedy na chwilę pojawiała się wyraźna rozmyta mgiełka. Lornetkę opierałem o płot, ale kometa była widoczna również bez trudu z ręki.
Po drugiej stronie nieba, gdzie chmury znacząco były już podświetlane przez Włodawę, słabo widać było mgławicę Płomień. Dla pewności porównywałem ją z blaskiem Alnilama i Mintaki, jednak szybko stwierdziłem, że przy Alnitaku jest charakterystyczna, mglista poświata, ulokowana mniej więcej na godzinach 10,11. Przy okazji rzuciłem okiem jeszcze na kilka klasyków.

Na kometę trafiłem przeglądając Astropolis. Znalazłem tam wątek, w którym fotografował ją użytkownik LibMar i bardzo mi się spodobała na tych zdjęciach. Kilka dni temu, odkrywszy, że nie ma jej w moim Stellarium (wersja 1.2), postanowiłem ją dodać i udało się po kilku minutach. Jeżeli ktoś również jej u siebie nie ma, a nie wie jak dodać, poniżej procedura, jaką zrobiłem u siebie (być może po punkcie 5, od razu będzie punkt 7, dlatego go przekreśliłem; wcześniej wydawało mi się, że punkt 6 był, ale jak sprawdzam teraz, wydaje się być pominięty). Może komuś się przyda.

1. Okno ustawień widoku i nieba.

2. SSO.

3. Solar System Editor...

4. Układ Słoneczny.

5. Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC...

6. Dodaj obiekty.

7. Wyszukiwanie on-line

8. Wklejamy lub wpisujemy nazwę komety: 12P/Pons-Brooks i klikamy szukanie obok.

9. Jeśli znalazło poniżej, zaznaczamy kometę.

10. Dodaj obiekty.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Damian P. napisał:

Udało mi się dzisiaj zobaczyć między chmurami kometę 12P/Pons-Brooks w lornetce 10x50. Obserwowałem ją między godziną 19 a 20 i był to pierwszy raz, kiedy ją zobaczyłem.

W mobilnym Stellarium jest 12P/Pons-Brooks. Znalazłem bez problemu. Do tego jest idealnie na południowym niebie, na które wychodzi mój ogród. To będzie chyba ciekawy obiekt do obserwacji, o ile w końcu doczekam się czystego nieba 🙂

Stawiam pierwsze kroki, stąd moje pytanie: Z tego co piszesz porusza się dość szybko. Czy dam radę nadążać za nią 8'' Newtonem (Bortle 5-, tuż za Szczecinem, w kierunku ciemnego nieba nad polami)? Jak wygląda jej prędkość w porównaniu z takim uciekającym Jowiszem / stacją ISS? Nie wiem też na ile skomplikowane będzie odszukanie komety.

SW 200/1000 EQ5  |  f/5  Bortle 5  |  ES 52o 30mm, 68o 20mm, 82o 8,5mm  |  SW x2, Bresser x3  |  ES RGB, UHC, Svbony CLS, Omegon polaryzacyjny  |  Baader ND 5.0 | Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest w Łabędziu wiec to napewno nie południowe niebo raczej pn-zach.

Kometa zmienia swe położenie z dnia na dzien ale podczas obserwacji będzie  pozornie statyczna , nie będziesz musiał za nią gonić.  Pod takim niebem spoojnie 8 cali pokaze komete. Ujrzysz cos w rodzaju puchatej mglistej "gwiazdy"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Shuwar napisał:

W mobilnym Stellarium jest 12P/Pons-Brooks. Znalazłem bez problemu. Do tego jest idealnie na południowym niebie

 

5 godzin temu, Shuwar napisał:

Nie wiem też na ile skomplikowane będzie odszukanie komety.

Jeżeli Twoje Stellarium pokazuje ją na południu, jej odszukanie może być trochę skomplikowane.

Spróbuj zacząć od Deneba na północnym zachodzie. Na lewo od niego są jasne pary gwiazd; najpierw szersza para ξ Cyg oraz ν Cyg (lub 62 i 58 Cyg), następnie ciaśniejsza σ Cyg i τ Cyg (67 i 65 Cyg). Dalej na lewo jest jeszcze ciaśniejsza para 70 oraz 69 Cyg, jednak przed nimi trzeba odbić do góry, do jaśniejszej gwiazdy 72 Cyg. Kometa jest teraz tuż obok. Szukaczem możesz spróbować namierzyć od razu parkę gwiazd σ Cyg i τ Cyg, z którymi 72 Cygni tworzy pewien kątownik. Najlepiej szukać tej komety od razu, gdy zapadnie noc astronomiczna, czyli przykładowo dzisiaj od około 18.15, ponieważ jest ona wtedy najwyżej nad horyzontem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście macie rację. Chodziło o północny zachód. Powiedziałem o południowym niebie z przyzwyczajenia, gdyż mój taras "patrzy" na południe, ale spokojnie ogarniam też fragment północnego wschodu (tak w okolicach WNW - NW).

SW 200/1000 EQ5  |  f/5  Bortle 5  |  ES 52o 30mm, 68o 20mm, 82o 8,5mm  |  SW x2, Bresser x3  |  ES RGB, UHC, Svbony CLS, Omegon polaryzacyjny  |  Baader ND 5.0 | Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest u mnie troszkę nieba z Księżycem, więc chciałem sprawdzić, czy uda mi się upolować ponownie kometę 12P/Pons-Brooks, lecz tym razem w niewielkiej lornetce Tasco 7x35, którą kiedyś dał mi brat. Mimo obecnego Księżyca, chyba nie dość czystego nieba i słabej adaptacji wzroku, kometa okazała się stosunkowo łatwym celem, niemniej była obiektem dość słabym. Tuż obok znajduje się teraz gwiazdka 8.75mag, ale nie mogłem się upewnić, czy ją widzę. Jednak nieco powyżej, gwiazda 8.65mag czasem była widoczna, a z innej strony nieba, w pobliżu gwiazdy Tianguan, dostrzegałem słabo gwiazdę 8.70mag, która pomogła mi też w lokalizacji mgławicy Krab. Byłem ciekawy, czy dostrzegę M1 w 7x35 pomimo warunków, na dodatek nie pamiętałem dokładnie, gdzie się znajduje. Po chwili mogłem zerkaniem wielokrotnie dostrzec pewien mglisty, malutki obiekt nieopodal, jednak, żeby się upewnić, poszedłem po lornetkę 10x50. Nikon raz dwa potwierdził mgławicę Krab, pokazał bardzo wyraźnie mglistą kometę i gwiazdkę obok. Rozogniskowałem z ciekawości obraz, choć nie umiem oceniać jasności komet. Widziałem jedynie, że jest słabsza niż gwiazda 6.90mag i trochę podobna jasnością do gwiazdy 7.65mag.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mglista plamka bez warkocza bez problemu widoczna przed 19 i przy blasku księżyca w pierwszej kwadrze w lornetce 15x70. Wysoko jakieś 30 stopni nad horyzontem.

Złapała się na trochę nieudolnym zdjęciu z parapetu. Obiektyw 200mm

IMG_4229.thumb.jpg.d94b4cf805b7aa271e532fc765a93109.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie się udało dzisiaj ją odnaleźć pomimo blasku księżyca. Niestety pogoda ostatnio nie rozpieszcza, więc trzeba korzystać z każdej okazji na bezchmurne niebo, nawet jeżeli jakość obserwacji nie jest taka jaką by się chciało.

  • Like 1

Dobson GSO 254/1250
1,25" ES 82st. 4,7mm | 8,8mm | 14mm
1,25" ES 68st. 20mm
2" APM Ultra-Flat Field 70st. 30mm
Filtry 2": CLS | L-enhance | Moon/Skyglow | O-III | Polaryzacyjny 1-40%
Filtry 1,25": | 12 | 21 | 23A | 56 | 82A | Kometarny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj również po 18 podjąłem próbę odszukania komety. Zabrałem z sobą lornetkę 8x42 oraz mapkę z aktualną pozycją komety.

Początkowo we wskazanym miejscu nie widziałem nic, ale po 10 minutach, gdy wzrok przywykł do ciemności zlokalizowałem kometę.

Na podmiejskim niebie w lornetce 8x42, 12P wyglądała jak szara, niewielka mgiełka 🙂

Edytowane przez Patryk P.
  • Like 4

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzis i mnie dane było dobrze przyjrzeć się tytułowej komecie , obserwowalem juz ją  czy raczej odchaczylem bo jedynie  z miasta przez 10x50.

Dzis zas padła łupem 10 cali z okularami 24 i 14 mm. Wyraznie lepiej zaprezentowała się w 14 mm.

Piękna jest , zrobila niezle wrażenie na mnie i koledze. 

Wyraznie widoczne juz gwiazdowe jądro, mglista otoczka oraz ewidentny juz nawet dosc dlugi warkocz kontrastujacy z tłem nieba .

Wybaczcie ale nie starałem sie określić jasności komety czy dlugosci warkocza.

Bardzo ładny widok , bede do niej wracał. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dorwałem w końcu tę kometę w teleskopie. Najpierw jednak skierowałem w nią Nikona 10x50, w którym natychmiast zobaczyłem warkocz. Był on skierowany mniej więcej w przeciwną stronę niż kierunek do gwiazdy Alpheratz.

W 12" teleskopie kometa była uderzająco jasna, szczególnie w okularze 25mm. Gęsta, puchata kula z gwiazdopodobnym jądrem. Warkocz również był dość dobrze widoczny.

Był to początek obserwacji, kiedy dopiero zjawiłem się na miejscówce i wzrok nie był jeszcze dość dobrze zaadaptowany, ale próbowałem zobaczyć kometę gołym okiem. Chwilami wydawało mi się, że ją widać, na prawo od gwiazdy 5,75mag, ale zaraz pod kometą była również gwiazda 6.20mag, i teraz już nie mam pewności, czy widziałem gwiazdę, czy kometę, a szkoda mi było trochę czasu i odpuściłem dokładniejsze rozpatrywanie. A później, gdy wzrok był lepiej zaadaptowany, kometa była już znacznie niżej.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze moje podejście do komety, niestety bezchmurne niebo pokryte jakimś syfem, podnosząca się mgła, dymy z kominów itd. Ale warto było wyskoczyć bo mi też trafił się bonus na jednej z klatek 😉

Pamiątkowe szybkie stacki z dss+GIMP:

Na szeroko z 50mm, 25 klatek po 6s, ISO3200:

12P_PonsBrooks_08_03_2024_50mm_1.thumb.jpg.cf0a09f50af0b4c879e94c5bf99d9a2f.jpg

ED80+C60D, 44 klatki po 6s, ISO1600:

12P_PonsBrooks_08_03_2024_A1_2.thumb.jpg.4190c3fbe4206d6bf8116e94c61e92aa.jpg

No i wspomniany bonus na jednej z klatek, drobna obróbka w RawTherapee:

12P_PonsBrooks_08_03_2024_B1_1.thumb.jpg.127eba8c22dff77eab7760b716f7d988.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2024 o 23:19, Krzysztonn napisał:

Cały czas jaśniejsza niż planowano 🙂 Heavens Above i COBS podają 8,5 magnitudo

12pbrooks.thumb.jpg.6ffbbb50a6846e716be42f2cad9578db.jpg

 

W dniu 3.02.2024 o 23:19, Krzysztonn napisał:

Cały czas jaśniejsza niż planowano 🙂 Heavens Above i COBS podają 8,5 magnitudo

12pbrooks.thumb.jpg.6ffbbb50a6846e716be42f2cad9578db.jpg

Może będzie wisienką na torcie dla kompozycji 40mm, Jowisza, 12P, słońce i Wenus w trakcie całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2024 ?

 

mapa_zacmienie.jpg.2b5317c3e7b42b6ec38cfef014ae62ca.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo chmur, 78% Księżyca i malejącej wysokości nad horyzontem (pierwsze zdjecie 24 ostatnie 9 stopni), widoczny jest 4 stopniowy warkocz (8 tarcz Ksieżyca w pełni). 58x20s, Samyang 135mm, f2.8, Nikon 810A.

12P_1.thumb.jpg.f0d942b8483b7294052b350b6a3b875c.jpg

12_2.thumb.jpg.78e4819bf2e8db9292d53170c45da02e.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem i ja.

Pierwsza próba lornetkowa. Nic

W takich warunkach jak poniżej ☹️ centralka z latarnią.

1711440194981.thumb.jpg.6907452adaa48787e412e4a18fb8eb9b.jpg

Podjąłem próby z komórką ISO 1600 / czas 5s i ... nic

Powinna być tu - pod Trójkątem

1711440647118.thumb.jpg.4d820833a68fa94b02aafe136dc1dfe2.jpg

Kolejny krok to trochę większe szkło 🤪

 

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kometa moze i 5 mag ale dalej jest to obiekt ktory lubi i potzrebuje ciemności, księżyc powoli wstaje coraz pozniej , juz dzis jest to okolo godz 20 takze znow wchodzimy w okres gdzie mozna po zachodzie słońca do komety wracać.  Ja jednak wczoraj oglądałem w 10x50 puchatą kulke z miasta mimo mgly i ksiezyca za plecami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koszy89 napisał:

No kometa moze i 5 mag ale dalej jest to obiekt ktory lubi i potzrebuje ciemności, księżyc powoli wstaje coraz pozniej , juz dzis jest to okolo godz 20 takze znow wchodzimy w okres gdzie mozna po zachodzie słońca do komety wracać.  Ja jednak wczoraj oglądałem w 10x50 puchatą kulke z miasta mimo mgly i ksiezyca za plecami.

Tak, gdyby nie księżyc to efekt byłby już wow..... Też ją wczoraj łapałem w 10x50, ehhhh kurczę tak bardzo brakowało nieba czarnego jak smoła. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też złapałem 12P/Pons-Brooks za rogi😄 Rozstawiłem lornetkę na polu, żeby popatrzeć chwilę przed Księżycem na kilka obiektów i skusiłem się uwiecznić kometę. Rogów co prawda już dawno nie ma, ale na trochę dłużej naświetlanych fotkach znalazłem odrobinę warkocza (oczywiście kosztem rozciągniętych gwiazd). Lornetka 10x50 plus telefon.

aIMG_20240326_193811xxxcavv.jpg.01a63e583e7d4082447beb0a3c269c9d.jpg

IMG_20240326_193734cxcaaaaxxx.thumb.jpg.ed0977a8a4a0806536aa2685db3cf21d.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, już myślałem, że na zobaczenie komety gołymi oczami szansa minęła, ale nic z tych rzeczy! Dzisiaj zobaczyłem 12P/Pons-Brooks bardzo wyraźnie gołym okiem. Była widoczna z łatwością i przyglądałem się jej wielokrotnie. Położenie względem gwiazd było bardzo sprzyjające i wraz z Hamalem i dwoma innymi słońcami tworzyła prostokąt. Ostatnim razem widziałem ją o godzinie 20, kiedy była zaledwie 10 stopni nad horyzontem. Co prawda nie była już tak łatwo widoczna jak wyżej, ale wciąż dało się ją dostrzec bez większego trudu. Z kolei w lornetce 10x50 widać było całkiem długi warkocz. Patrząc gołym okiem, w pewnym momencie zobaczyłem przemieszczający się obok punkt światła, co nawet mnie trochę wkurzyło, ale gdy znów spojrzałem przez Nikona, zobaczyłem zaskakująco piękny widok odległych świateł samolotu, migających na czerwono i zielono, oraz komety z warkoczem. Perspektywa ta była bardzo urzekająca.

Sądziłem, że będą chmury, na co wskazywał sat 24, ale musiało się rozwiać, a samo niebo wydawało się bardzo przejrzyste. Stałem na środku pola w towarzystwie czterech kotów, których poród osobiście odebrałem o 2 w nocy kilka miesięcy wcześniej😃 Patrzyłem tylko z ręki, dlatego jeszcze bardziej przekonałem się, że niebo dziś jest dobre, gdy udało mi się zobaczyć M97 na stojąco. Przy tej obserwacji opuściłem niemal luzem lornetkę na oczy, pomagając dłońmi jedynie po to, aby nie upadła, co zaskakująco wpłynęło na lepszą stabilizację. Spędziłem również trochę czasu na wyznaczaniu zasięgu gołego oka. Widziałem trochę gwiazd, ale w końcu udało mi się zapamiętać jedną pewną w Wielkiej Niedźwiedzicy, która ma oznaczenie HIP 49414. Jej jasność według Stellarium to 7.05 mag. To były bardzo przyjemne, spontaniczne obserwacje, padły między innymi M42, NGC 2024, M41, NGC 2360, M46, M47, M93, być może NGC 2467, M81, M82, M51, mgławica Merope, a także Rozeta, która otulała drabinkę z gwiazd okrągłym, sporym obłokiem. W końcu kilka minut po godzinie 20 zadzwonił telefon i musiałem kończyć.

Przez obserwacjami robiłem też fotki, ale później poszedłem dalej na pole, żeby mieć odsłonięty widok na kometę. Na pierwszym zdjęciu, nieco na prawo od środka i tuż nad drzewami, jest jaśniejsza gwiazda, Hamal, a kometę można znaleźć odrobinę w prawo i lekko w dół od niego.

 

IMG_20240329_192919.thumb.jpg.9738df73fead1a95f8249d85fcd47690.jpg

IMG_20240329_193700.thumb.jpg.d86b5c3eaa37ebc03391b5c8f8cf89cd.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)