Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

lukost

Obiekt tygodnia 6.01.2017 Simeis 147

Lubię jeść spaghetti i to również jednym z ulubionych obiektów - Marcin Paciorek nas uraczył piękna fotografią w marcowym Heniu.
Gratuluję relacji Łukasz :)

I to jest sedno OT. Pierwszy raz słyszałem (to znaczy czytałem) o tym "wynalzku", ale już mam ochotę go odnaleźć, choćby nawet tylko w atlasie.

2 osoby lubią to

22 minuty temu, Grzesiek napisał:

już mam ochotę go odnaleźć, choćby nawet tylko w atlasie.

W wirtualnym :)

SP.jpg

SP.jpg

1 osoba lubi to

To jest jeden z najtrudniejszych obiektów - SIMEIS 147

1 osoba lubi to

@Łukasz  - A ja myślałem że tego nie da się zobaczyć ! Coś podobnego !

13 godzin temu, Jacek E. napisał:

Lubię jeść spaghetti i to również jednym z ulubionych obiektów - Marcin Paciorek nas uraczył piękna fotografią w marcowym Heniu.
Gratuluję relacji Łukasz :)

Tutaj link do pracy: http://astromarcin.pl/pages/simeis147.html

1 osoba lubi to

Widzieć gałami nie widziałem, ale już dawno wpadł mi w ślepia ,,obrazek" i gdy tylko się pojawia w pracach na forach wpatruję się jak sroka w gnat ;)

15 godzin temu, lukost napisał:

Patrząc w tym kierunku (znaczy na pogranicze Byka, Woźnicy i Bliźniąt), kierujemy wzrok w stronę Ramienia Perseusza i Ramienia Zewnętrznego - przeciwną niż ta, gdzie znajduje się kipiące bogactwem pyłowych struktur centrum Galaktyki; doskonale widać to w mroźne i przejrzyste zimowe noce - Droga Mleczna w tym rejonie nieba jest niewyraźnie zarysowana, eteryczna wręcz, kompletnie nie przypominając tego, co możemy podziwiać w Strzelcu czy Tarczy.

Tyle, że za eteryczność Drogi Mlecznej w tym kierunku właśnie w znacznej mierze odpowiada bogactwo pyłowe :) 
Oczywiście, gdyby w tym kierunku zawijały ze dwa ramiona galaktyczne więcej, pyły te odcinałyby się wyraźniej.

Ten jakby nie wtrącił choćby zdania o ciemnotach lub pyłach  byłby chyba chory :D

4 osoby lubią to

Obiecuję wkrótce rozwinąć tę myśl :) 

1 osoba lubi to

No to muszę cię wesprzeć jakimś fotosem Geek

2 osoby lubią to

Nie będę ukrywał - Twój dorobek zostanie wykorzystany z całą bezwzględnością :) 

Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się tego obiektu jako OT ( już prędzej spodziewał bym się Pętli Barnarda), ale z drugiej strony sporo osób ma teleskopy od 10" wzwyż, plus filtry - więc dlaczego nie :) Ciekawe ilu obserwatorów zda w tym wątku swój raport z prób wyłapania choćby cząstki tej mgławicy - osobiście nazwałem ją sobie mózgiem Byka. Jest ona w moich planach chyba od ponad roku albo dłużej, ale nie podchodzę z braku filtra. Gratuluję upolowania 4 kosmyków ;)

Lukost, a łapałeś może tę kulkę Sh2-242 po lewej? Wydaje się nie być trudna.

2 osoby lubią to

13 godzin temu, MaPa napisał:

@Łukasz  - A ja myślałem że tego nie da się zobaczyć ! Coś podobnego !

Hmm, próbować zawsze warto. Pamiętam moje zdziwienie, gdy zobaczyliśmy mgławicę Ołówek w Żaglu w achromacie 120/600 Jurka. 

8 minut temu, Damian P. napisał:

Lukost, a łapałeś może tę kulkę Sh2-242 po lewej? Wydaje się nie być trudna.

Nie próbowałem, ale nie omieszkam do niej podejść; może być trudna, bo B. King pisze, że "The only object I couldn't see in my anticenter sweep was the faint emission nebula Sharpless 2-242. Despite its bright appearance in photographs, no amount of telescope tapping could convince me it was there. Perhaps you'll have better luck."

Czyli wnioskując z wpisu B. Kinga - nie wszystko łatwe co się świeci :)

12 godzin temu, lukost napisał:

Hmm, próbować zawsze warto. Pamiętam moje zdziwienie, gdy zobaczyliśmy mgławicę Ołówek w Żaglu w achromacie 120/600 Jurka.

Pamiętam i potwierdzam, ale obiekt tak egzotyczny, że musiałem uwierzyć Ci na słowo że to jest "wydarzenie" ;) Masz większe rozeznanie czy należy być zaskoczonym :)

Przed chwilą, MaPa napisał:

Masz większe rozeznanie czy należy być zaskoczonym :)

Padłem :D 
Ale jednocześnie zapamiętam sobie, że w razie wspólnego wyjazdu z Łukaszem do RPA, będę pytał, np:
 - Łukasz, widzę chyba obiekt xxx. Czy uważasz, że wyrażenie "o ja #@$%@!!" będzie stosowne?

Łukasz w kółko tego używał. Moje ulubione było " i tak CI nikt nie uwierzy".

3 osoby lubią to

Muszę przyznać, że mnie też bardzo zaskoczył ten obiekt jako OT. Kiedyś o nim słyszałam, zdjęcia widziałam i byłam święcie przekonana, że tego nie da się zobaczyć, ale jak widać żyłam w błędzie. Heh może kiedyś będzie dane mi go wyłapać

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Moja pierwsza myśl: "aleś wymyślił luksot !"

Jak kiedyś zakupie dużego Newtona to spróbuje a na razie poczytał bym tak jak pisze Damian o pętli Barnarda.

57 minut temu, karl napisał:

a na razie poczytał bym tak jak pisze Damian o pętli Barnarda.

Zamówienie przyjęte. W najbliższą czystą noc odświeżę ją sobie w lornetce, a resztę opisu zacznę popełniać jakoś na dniach :) 

Ten obiekt, podobnie jak Pętla Barnarda, to moje wielkie marzenie obserwacyjne. Liczę, że się spełni, prędzej czy późnej.

1 osoba lubi to

Tylko pętla to raczej łatwa jest a ten wynalazek już raczej nie.

1 osoba lubi to

Pętla jest łatwa, ale pod dobrym niebem. Inaczej ratuje nas tylko filtr H-beta. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przegląda tę stronę.