Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 15.01.2015 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Kometa C/2014 Q2 stereo i w kolorze :D Zwracam uwagę na ciekawą kolorystykę warkocza..pisałem o tym wcześniej. W północnej części ( czyli w górze obrazka) jest więcej czerwonego , na dole więcej zielonego a dodatkowo jest niebieski. Tak wyszło ze złożenia dobrych, prawidłowo skalibrowanych klatek RGB. Warkocz "jonowy" ( patrz post 190) jest zielonkawy u nasady. Średnica głowy wyszła mi ok. 30 minut kątowych. Długości warkocza nie miałem jak zmierzyć :D Wczoraj, godz. 19:30 LTC. 7x300 sek luminancja 5x120 na kanał chrominancji. Veloce, STL11k i ASA. Brok nad Bugiem.
    12 punktów
  2. To tak na zachętę, Nalepy odebrane, Wyszły bardzo dobrze. Jutro muszę je pociąć, spakować, wysłać do Roberta. Mam nadzieję że będziecie zadowoleni.
    9 punktów
  3. Od pewnego czasu walały mi się po mieszkaniu puste tuby do wysyłek- pozostałość po zakupie weluru do wyczernień i folii "carbon". Szkoda to wyrzucić no bo "zawsze może się do czegoś przydać " ;) Ostatnio wpadłem na myśl by spróbować przerobić tubę na pudełko do transportu okularu. Niezbyt mi to co prawda potrzebne w tej chwili skoro wszystkie klamoty trzymam w walizeczce...ale miałem ochotę zobaczyć co z tego wyjdzie :D . Pudełko zrobiłem pod najdłuższy wymiarem jaki mam czyli Hyperion 5 mm, inne Hyperiony też można w razie czego włożyć, więc będzie to takie "awaryjne" opakowanie w razie potrzeby zabrania tylko jednego okularu ... Wszystkie potrzebne materiały miałem w domu...pusta tuba po liście poleconym z welurkiem, jakaś pianka w której coś tam kiedyś przyjechało zapakowane, klej polimerowy, folia "carbon" do oklejenia, tektura modelarska 2 mm. Tubę obciąłem na odpowiednią długość nożem tapicerskim, zaimpregnowałem klejem polimerowym rozcieńczonym denaturatem, po wyschnięciu oszlifowałem brzegi. Brzegi okleiłem carbonem, do środka wklejając odpowiedniej grubości piankę , by okular nie "latał" wewnątrz. Denko dociąłem z tektury modelarskiej, wkleiłem warstwę pianki z wyciętym otworem w który wchodzi tuleja 1.25 cala okularu. Następnie całość wkleiłem do tuby, po wyschnięciu wyszlifowałem. Następnie dno i boki okleiłem folią "carbon". Moim zdaniem wyszło estetycznie i doskonale spełnia swoją rolę. Pudełko jest twarde i świetnie chroni okular. Jeśli ktoś nie ma walizki na osprzęt i wozi okulary w fabrycznych opakowaniach może się pokusić na wykonanie sobie całego kompleciku...wtedy oryginalne kartoniki można mieć w domu i będą nie zniszczone przy ewentualnej odsprzedaży okularka... W jednej tubie mamy dwa wieczka, więc można z niej zrobić 2 pojemniki...tuby dostępne są w różnych średnicach więc rozmiary można dopasować do posiadanych okularów, nie są też one zbyt drogie, więc można zabezpieczyć swoje szkła tanim kosztem jednocześnie zapewniając im bardzo dobrą ochronę.
    8 punktów
  4. Tak, idąc dalej to rozumowanie wygląda w ten sposób, nie piszę o komecie tylko ogólnie o astrofoto: - osoba nie znająca danej techniki lub nie będąca na tyle pomysłowa - "To fotomontaż i łamanie zasad!" - osoba która nauczyła się od kogoś, bądź sama wpadła na daną technikę - "To fajna innowacja poprawiająca jakość astrofotografii, zacznijmy ją stosować" Wessel przeciera szlaki bo po prostu jest pomysłowy i nie opiera się tylko na określonych standardach. Ale oczywiście zazdrośnikom to nie pasuje i zaczynają swoje hejty. Zamiast tracić czas na pisanie głupot pomyślcie nad tym jak Wasze fotografie mogą stać się lepsze. Każdy z nas chce je oglądać w jak najlepszej jakości, więc siła rzeczy lepiej gdy gwiazdy są punktowe niż pojechane, prawda?
    7 punktów
  5. W tych kategoriach rozumując to większość zdjęć astrofoto to astromontaże. Łącznie z wybraną przez Was fotografią roku 2014. Ręce opadają jak się to czyta...
    7 punktów
  6. To i ja wrzucę swoją fotkę. Canon 1100D, 300 mm, ISO 1600, 19*60 sek.
    7 punktów
  7. Możesz powiedzieć, że widzisz, a będą ci zarzucać, że jednak nie widziałeś :D
    6 punktów
  8. Jak dobrze być wizualowcem :D Tu zasady są proste - widzisz albo nie widzisz :P
    6 punktów
  9. Ojojoj, co tu się wyprawia. Od siebie dodam, że ostatnio miałem podobny wywód z moim bratem na temat obróbki. Początkowo twierdził, że obróbka a-foto to takie "kolorowanie i rysowanie" - takie nienaturalne. Dokładnie wytłumaczyłem mu co dlaczego się robi i, że nie ma tu ubarwiania tylko wydobycie obrazu, oraz, iż nie da się zrobić wszystkiego za jednym pociągnięciem pędzla tylko trzeba rozbijać fotkę na poszczególne warstwy. I wiecie co? Laik zrozumiał. pzdr Szymon
    6 punktów
  10. Cobranocka, bardzo się cieszę z twojego jakże merytorycznego wkładu w treść forum. Z dotychczasowej treści, jaką miałeś do przekazania w tym wątku wnioskuję, że powinieneś raczej iść do toalety. Możesz tam też wysmarować sobie ściany, czym tylko zapragniesz.
    6 punktów
  11. Podłączę się do tematu bo mój dzisiejszy ATM dotyczy tego samego...czyli filtrów do lornetki. Ostatni zakup to Vortex Raptor 8,5x32, naszła mnie chętka doposażenie go w filterki z folią Baadera...Powiększenie niby nieduże, ale szybkie zerknięcie z ręki na Słoneczko może być całkiem fajne, nie mówiąc już o powoli się zbliżającym zaćmieniu Słońca. Filtry powstały z tego co miałem w domu pod ręką czyli totalna improwizacja :D Oprawy zrobione są z kanalizacyjnej rurki PCV o śr. 49 mm i złączki którą takie rurki się łączy. Jak widać na zdjęciu zostały przycięte, do wnętrza wkleiłem jeszcze oporę by filtr nie nasunął się zbyt głęboko. Zewnętrzne rurki okleiłem folią "carbon". Ponieważ rurka jest szersza niż tubus lornetki rozmiar zmniejszyłem 3 warstwami czarnego welurku, tak by wchodziło na wcisk nie za mocno nie za słabo. Folie Baadera miałem używaną, ze starych opraw do teleskopu, lekko pogiętą ale bez uszkodzeń, do lornetki się nada... Oprawy mają możliwość szybkiej wymiany folii w razie potrzeby, wystarczy wysunąć wnętrze i włożyć nowy kawałek w zamian. Teraz tylko pozostało czekać na Słońce :D
    6 punktów
  12. Nie rozumiem osób krytykujących zdjęcie Maćka. Zbierać materiał przez kilka nocy to jest cacy, jednej nocy - to jest be. Składać osobno naświetlany wodór, tlen i siarkę jest cacy, osobno śledzone kometę i gwiazdy - jest be. Osobno obrabiać gwiazdy i osobno mgławice jest cacy, osobno gwiazdy i osobno kometę - jest be. Ludzie, co się do cholery dzieje? Dostaliśmy piękne zdjęcie, pięknie złożone, pięknie obrobione, które ma wartość i estetyczną i merytoryczną, mamy prawdziwą ozdobę naszego forum - dlaczego więc kopiecie tutaj rynsztok? Dla upustu własnych frustracji? Ogarnijcie się...
    5 punktów
  13. Tylko ze większość z Houbbla to fotomontaże a ludziska się zachwycają. A gdy nasz Rodak zrobi super fotkę na równi z innymi na świecie to mają do niego problem. Polskie podejście swego nie znacie a cudze chwalicie, a jak swoje zobaczycie to ganicie.
    5 punktów
  14. No i - i to, że wyszła z tego SUPER ASTROFOTOGRAFIA. Jak powstają, jak sie je składa, wyciąga, obrabia itd. to zapewne wiesz i przy pomocy jakich programów i jakimi sposobami - opisanymi w Internecie we wszelkich możliwych sposobach i językach - również na FA w dziale szkoła astrofotografii jest mnóstwo tutoriali.
    5 punktów
  15. Też żałuję, może bym się wyciszył i nie dosięgły by mnie te cholerne udary które odebrały mi chęć do życia i sprawność. A były możliwości: młodość, sprawność, sokoli wzrok, niesamowity wigor i jeszcze bardziej niesamowite niebo. Była też w latach 80-tych kometa Halleya z długim warkoczem którą wielokrotnie oglądałem na północnym niebie tuż po zachodzie słońca zmierzającą ku zachodowi. Nie było tylko dobrej komunikacji, takich ludzi jak Statek (byli tylko w innych kręgach zainteresowań), komputera (były, ale nie u mnie bo wybrałem traktory, pługi, kombajny). Minęło kilkadziesiąt lat i dopiero rozpocząłem, po to tylko by gratulować innym bo ja już nie nadążę za nimi. A nadrabianie straconego czasu?,- nie uważam że ten czas jest stracony Przeżyłem życie "z ułańską fantazją" po której pozostały dzisiaj tylko konie i siodła od czasu gdy "walnął" mi błędnik, ale i tak nie żałuję bo było to prawie pół wieku szczęścia, które trwa do dzisiaj dzięki bydłu Limousine, które jest moją kolejną pasją. Czyli ogółem całe moje istnienie było i jest jak u każdego raz lepsze, raz gorsze. Gratuluję Ci Maćku serdecznie po raz kolejny zdjęcia tej samej komety i wiem że posiadasz swoją własną wizję, ale mimo tego,- nie przejmuj się tłem. Według mnie jest ono wystarczająco czytelne, na tyle, że po układzie gwiazd doświadczony astronom, a nawet astro amator zlokalizuje położenie komety w chwili wykonania tego zdjęcia. Wiem że zacząłeś niedawno, że uczył Cię Kuba i wiem jaka duma rozpiera mistrza widzącego wyniki pracy swego ucznia. Do gratulacji włączę więc też "qbanos-a" bo to i Jego wielka zasługa. Życzę Wam szczególnie czystego nieba Waldek
    4 punkty
  16. Tak wszyscy coś wrzucają to i ja też dam że coś tam mam:) Wersja bardziej niż robocza, bo i tak od nowa będę zaczynał. Canon 450d + jupiter 21m (200mm) f/5.6, iso 800, 21x 360s. DSS, PS CS5.
    4 punkty
  17. ? Com jest drugą co do jasności gwiazdą w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki (?4,32 mag). Jest układem wizualnie podwójnym (maksymalna separacja 0,7?), który składa się z prawie identycznych gwiazd ciągu głównego o typie widmowym F5 (niektóre źródła podają F6 dla składnika B ) o jasnościach obserwowanych odpowiednio 5,05 mag i 5,08 mag. Całkowita masa układu szacowana jest na 2,4?2,8 M?, masa składników A/B odpowiednio 1,43/1,37 M?, temperatura powierzchniowa obu gwiazd ~6600 K, promień 1,3 R? i jasności 2,7/2,0 L?. Układ jest odległy od nas o około 60 lat świetlnych. Okres orbitalny wynosi około 25,97 lat (9485,68dni) i jest zbliżony do ? Aur. Jednak w przypadku ? Aur prawdopodobieństwo zaćmienia zwiększa obecność dysku pyłowego. Dla ? Com najprawdopodobniej jest to ?tylko? wzajemne przesłanianie tarcz gwiazdowych o średnicach zaledwie 0,0007? widzianych z Ziemi. Średnia separacja orbitalna pomiędzy składnikami wynosi około 12,5 AU. Orbita wykazuje duże spłaszczenie (mimośród e~0,5). Do tego układu prawdopodobnie należy jeszcze trzeci składnik oznaczony jako CCDM J13100+1732C o jasności 10,2 mag, który znajduje się w odległości 89? w kącie pozycyjnym 348° (dane z roku 2001). W czasie 26?letniego okresu orbitalnego jasność ? Com zmienia się na poziomie kilku mmag zarówno pomiędzy kolejnymi nocami jak i latami. Nie stwierdzono periodyczności w tych zmianach. Wiele argumentów wskazuje na to, że za kilka dni może dojść do zaćmienia w układzie: ? -) prognozowany moment zaćmienia: 25 stycznia 2015 r. ?3 dni (JD = 2457047 ?3 dni), ? -) czas trwania zaćmienia od 28 do 45 godzin, ? -) spodziewana amplituda około 0,8 mag. Wskazówki dla obserwatorów Przed rozpoczęciem zaćmienia zalecany jest jeden pomiar jasności nie rzadziej niż co 2 godziny, aby mieć dobre pokrycie początku zaćmienia. Ewentualnie pozwoli to również zarejestrować inne niewidoczne do tej pory obiekty (np. planety, materia wokółgwiazdowa ?). W czasie zaćmienia bardzo ważna jest ciągłość obserwacji. Potrzebne są przede wszystkim obserwacje z filtrami fotometrycznymi V i R, ale inne barwy również mogą być przydatne. Obserwacje w dalekiej podczerwieni (filtr H) również są zalecane ze względu na planowane użycie interferometru CHARA. W wątku dyskusyjnym [2] na forum AAVSO Sebastian Otero poleca dla obserwatorów wizualnych gwiazdy porównania oznaczone etykietami ?43? (B?V = 0,57 mag), ?44? (B?V = 1,13 mag), ?47? (B?V = 1,01 mag). W szczególności gwiazda porównania 43 (? Com, V = 4,25 mag) jest jaśniejsza od ? Com (V = 4,32 mag) o 0,07 mag. Warto wspomnieć, że gwiazda porównania ?43? jest gwiazdą zmienną (V = 4,23?4,28 mag). Może być wykorzystywana jako gwiazda porównania tylko do obserwacji wizualnych. Gwiazdy porównania do obserwacji wizualnych zostały pokazane na mapie AAVSO. Rys. Mapka do obserwacji wizualnych ? Com wygenerowana za pomocą VSP na portalu AAVSO. Tutaj krzyżyk w centrum rysunku wskazuje punkt o współrzędnych ? = 13h00m, ? = 21°00'. Natomiast ? Com jest pokazana jako jasna gwiazda (4,3 mag) na południowy-wschód od krzyżyka. W alercie AAVSO nr 506 astronomowie zalecają wykorzystanie następujących gwiazdy porównania do fotometrii CCD/PEP/DSLR: ? HD 113848 (39 Com, HR 4946, HIP 63948) ? V = 5,990 mag, B?V = 0,39 mag, typ widmowy F4V, ? HD 114520 (HIP 64312) ? V = 6,820 mag, B?V = 0,46 mag, typ widmowy F2II. Obie gwiazdy porównania mają kolor zbliżony do ? Com, gdyż jej wskaźnik barwy (B?V) = 0,44 mag. Gwiazda HD 113848 na mapkach AAVSO okolicy ? Com jest oznaczona etykietą ?60? (AUID = 000-BBT-464), natomiast HD 114520 ? ?68? (AUID = 000-BLL-255). Gwiazdy porównania wykazywały niezmienną jasność z dokładnością do 1 mmag (=0,001 mag) w obserwacjach z ostatnich kilkudziesięciu lat. Wskazane są również obserwacje fotometryczne kilka tygodni przed i po prognozowanym terminie, gdyż jest szansa odkrycia planet lub innej materii znajdujących się w pobliżu zaćmiewanych gwiazd. Bardzo aktywnym obserwatorem ? Com jest Christophe (AAVSO nick: MCHB - patrz [3]) z Valence na południu Francji. Obserwuje on ? Com od 23 grudnia 2014 r. za pomocą lustrzanki Canon 650D podpiętej do refraktora FS102 z reduktorem ogniskowej do 640 mm. Pole widzenia tego setupu wynosi 117'?77'. Ze względu na podatność małych apertur teleskopów/obiektywów na scyntylacje atmosferyczne konieczne jest wykonywanie pomiarów fotometrycznych na uśrednionych zdjęciach o czasach ekspozycji przynajmniej 1 minuty i więcej. Christophe znalazł następujące optymalne parametry ekspozycji, aby nie prześwietlić ? Com i gwiazd porównania: ? apertura FS102 ograniczona diafragmą do 50 mm, 180-sekundowa ekspozycja przy ISO 100, rozogniskowanie obrazu gwiazd do średnicy 60/65 pikseli; ? pełna apertura FS102, 70-sekundowa ekspozycja przy ISO 100, rozogniskowanie obrazu gwiazd do średnicy 80 pikseli; Do fotometrii Christophe wykorzystuje następujące gwiazdy porównania: HR4962, HD114762, HD114300 i HD114812. Przy obserwacjach tą techniką Christophe uzyskuje rozrzut jasności ? Com około 0,025 mag podczas ciągłych kilkugodzinnych obserwacji, gdy gwiazda podnosi się od wysokości na horyzontem 20?25° do 60°. Fot. Przykładowe zdjęcie okolicy ? Com wykonane przez Christophe za pomocą lustrzanki Canon 650D podpiętej do refraktora FS102 z ogniskową 640 mm. Użyto efektywnej apertury tylko 50 mm. Gwiazdy zostały rozogniskowane do średnicy 65 pikseli. Jest to stack 112 zdjęć (każde naświetlane przez 50 sekund, ISO 200). Materiał źródłowy [3]. Już teraz zachęcamy do obserwacji ? Com, ponieważ czasu do przygotowań nie zostało dużo, a następna szansa na potwierdzenie hipotezy, że ten układ wizualnie podwójny jest również układem zaćmieniowym typu EA (Algol) będzie dopiero w 2041 roku !!! Więcej o układzie ? Com oraz przewidywanym zaćmieniu napiszemy już za kilka dni w najnowszym numerze biuletynu PROXIMA. MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE: [1] Alert nr 506 AAVSO dotyczące zaćmienia alf Com - http://www.aavso.org/aavso-alert-notice-506 [2] Wątek dyskusyjny na forum AAVSO poświęcony zaćmieniu ? Com - http://www.aavso.org/alpha-com-eclipse-observing-campaign-0 [3] Strona internetowa z obserwacjami DSLR Christophe (AAVSO nick: MCHB) - https://millimagjournal.wordpress.com/alpha-comae-berenices-eclipse-2014-2015-observations/
    3 punkty
  18. No to jeszcze 3szt ode mnie, wiem że po zamknięciu listy, ale mogę żyć bez naklejki :)
    3 punkty
  19. Na chwile niebo rozchmurzyło się no i mam koniunkcje.
    3 punkty
  20. Po fotce Maćka aż wstyd wstawiać. Canon 350D, JUPITER-21M 4/200, 19x3s, Crop Na zdjęciu pomyłka roku powinno być 2015
    3 punkty
  21. Cyfrowa fotografia dała nam mnóstwo możliwości jeśli chodzi o poprawę zdjęć nie tylko astro, ale jak wspomniał Adam stackowanie w makrofotografii dla większości jest "przestępstwem", a to przecież tylko połączenie kilku głębi ostrości tego samego obiektu umieszczonego w tym samym miejscu, podobnie jest z cropem w zdjęciach dziennych, wielu piętnuje takie praktyki a przecież od prawie samego początku fotografii w ciemniach robiło się poprawę kadrowania. Skoro więc mamy możliwość pokazania zdjęcia jak najbardziej przypominającego obraz komety na tle gwiazd gdybyśmy się znaleźli w jej pobliżu, to czemu tego nie pokazać, przecież w rzeczywistości kometa wygląda jak na zdjęciu Maćka oraz innych osób stosujących podobną technikę obróbki zdjęcia, nie robimy przecież zdjęcia gwiazd w innym miejscu np w pobliżu M42 i nie wklejamy na nie komety aby fajnie wyglądała, tylko łączymy zdjęcia wykonane w tym samym czasie i miejscu usuwając jedynie niedoskonałości aby było przyjemne w odbiorze. Rafał
    2 punkty
  22. Nikt nie bluzga człowieku, wyraziłem swoje zdanie na temat tego forum - nie pasuje mi klimat. Od kiedy to jest bluzg? Przypomnę tylko, że wszystko zaczęło się od Twojego postu o fotomontażu. Inaczej bym się przez kolejne pół roku tam nie logował z pewnością. A przy okazji zerknąłem sobie na Twoje wypowiedzi na astropolis i tutejsza ocena modów na podstawie Twoich 3 "postów" w 100% pokrywa się z rzeczywistością.
    2 punkty
  23. Cobranocko, Nie, nie taki jest powód takiej a nie innej reakcji. Moim zdaniem dyskusja u sąsiadów poszła w irracjonalnym kierunku. Ty pojawiłeś się w tym wątku ewidentnie szukając sensacji i być może - dymu. Wybacz, ale wystarczy, że w jednym miejscu polskiego netu zrobiła się kaszanka. Tutaj mam zamiar - i nie tylko ja - powstrzymać kolegów forumowiczów od rzucania słów, których być może będą później żałować. Jeśli masz coś do powiedzenia merytorycznego w tym wątku, cały zamieniam się w słuch. Ale podaj argumenty zamiast jakichś półsłówek i insynuacji podgrzewających atmosferę.
    2 punkty
  24. Wessel - zrozumiał bym gdyby to była merytoryczna polemika. Ale gość wali półsłówkami bez ładu i składu i chce aby traktować poważnie jego wypowiedzi ??? Papugę można nauczyć płynniej wyrażać się zdaniami. I można co ważne zrozumieć o co jej konkretnie chodzi, a tu...... ::)
    2 punkty
  25. Dobra, dajcie spokój. Mnie to wisi a może im pomoże i spuszczą ciśnienie. Na zdrowie. :D
    2 punkty
  26. Nie. Tylko nie opisałem składania w warstwy tych osobnych fotek. Bo to źe kamera mono wymaga osobnych ekspozycji w poszczególnych kolorach to - mam nadzieję- nie jest fotomontaż? chociaż, jakby sie tak zastanowić...przecież nie są robione w tym samym czasie tylko składane jako osobne obiekty. Eureka! Składanie RGB to jest fotomontaż!
    2 punkty
  27. 2 punkty
  28. Waldku, Chyba pomyliłeś komety. W latach 80-tych była co prawda kometa Halleya, ale ona po pierwsze nie była wówczas zbyt jasna (przynajmniej w czasie, kiedy było ją widać z Polski), a do tego w ogóle nie świeciła wtedy na północno-zachodnim niebie. Za to w 1997 roku wiosną (w marcu i kwietniu) wieczorami na północno zachodnim niebie świeciła piękna kometa C/1995 O1 (Hale-Bopp), która miała całkiem długi i jasny warkocz. Była ona przez wiele tygodni wspaniale widoczna gołym okiem (bez trudu widać ją było nawet z miast) i zmierzała właśnie ku zachodowi. Pozdrawiam Piotrek Guzik
    2 punkty
  29. Sprawy wyglądają następująco: Jacek2 odbiera naklejki we wtorek, pewnie w środę będę je miał w domu i wysyłka za równy tydzień. Drukarnie dziś opłaciłem Najpierw opłacę Jackowi za 3 statuetki konkursu Heńkowego z grawerem za 2014 r. (JacekE wyłożył za nie ze swoich) Potem wydrukujemy ponad 100 dyplomów na edycję 2015 r. konkursu Heńkowego za 2014 r. potem opłacę 3 statuetki z grawerem konkursu Heńkowego za 2015 r. Potem wykupimy serwer na 200gb Opłacimy domenę forumastronomiczne.pl Na końcu zamówimy forumowego, 2,5 metrowego mega roll-upa, ze zdjęcia Maćka, który ozdobi marcowy zlot;) Jeśli mogę Cię prosić to symbolicznie 1 sztuka 6+4 zł ok? , zamówiłem tylko kilka sztuk więcej by wysłać uczestnikom 1 edycji konkursu dla początkujących.. 1. JacekE - 5 szt. 30zł+4 2. Alien - 10szt 60zł+4 3. Przemek_K - 2 szt. 12zł+4 4. jolo - 5 szt. 5. Nowok76 - 5 sztuk 30zł+4 6. adambieg - 3 szt. 18zł+4 7. BlackAdder - 2 szt. 12zł+4 8. lukost - 5 szt. (okleję nimi "Knura" ) 9. piraniusz - 5 szt. 10. sferoida - 5 szt. 30zł+4 11.grand-3szt. 18zł+4 12. Wessel 3 szt 18zł+4 13. Hampel - 2 szt. 12zł+4 14. DarX86 - 2 szt. 12zł+4 15. Gayos - 6 szt. (Gayos - 3 szt, MarWo - 3 szt) 36zł+4 16. kisiel - 5 szt. 30zł+4 17. Arek - 2 szt. 12zł+4 18. Krzysztof K - 3 szt.18zł+4 19. Fobek - 5 szt. 30zł+4 20. ist - 3 sztuki 18zł+4 21. Piotr_A - 3 szt. 18zł+4 22. kenny - 5szt 30zł+4 23. Robert41 -2 szt.12zł+4 24. Artir - 5 szt 30zł+4 25. Destiny 4szt 26zł+4 26. polaris 4 szt.24zł+4 27. matti_94 - 5 szt. 30zł+4 28. AstroLutek - 10szt. 60zł+4 29.SZKLARZ- 5 szt. 30.Admiral_M - 10 szt. (proszę o PW jak trzeba będzie płacić - nie siedzę tu codziennie) 60zł + 4 zł (+ 36 zł na nagrody forumowe ) 31. Esku1RES - 4 szt 24zł+4 32. Tranox - 5szt 33. kapral - 4szt. 24zł+4 34.franek - 4 szt.24zł+4 35. kuato - 5 szt. 30zł+4 36. ewa - 3 szt. 18zł+4 37. Amper - 3 szt.18zł+4 38. FunkyKoval35 - 5 szt. 30zł+10(przes. zagr) 39. wwaldek 1947 - 10 szt. 40. ivonia - 5 szt. 30zł+4 41. Ciekawska - 3 szt. 18zł+4 42. r@dek - 3 szt. 18zł+4 43. Sir Spectacular - 1 szt. 6zł+4 44. ANVA -5 szt 26zł+4 45. Adam Tomaszewski - 2szt. 12zł+4 46.pmamot - 3 szt. 18zł+4 47. przemo77 - 2 szt. 12zł+4 48. snakersen - 5 szt. 30zł+4 49. Zielu - 2 szt 12zł+4 50. Bandros - 3 szt. 18zł+4 51.MBTSERW-2szt 52. Acidtea - 3 szt. 53. ggrzes -2 szt. 12zł+4 54.Hass-Pol 50zł 55.Joop 18zł 56.Janko 30zł
    2 punkty
  30. 2 punkty
  31. Dzięki Marcinowi również mi udało się ustrzelić koniunkcję Wenus z Merkurym:
    2 punkty
  32. Też racja, ale z okularami poniżej 20mm jest problem z wyostrzeniem, przerabiałem ten temat w ubiegłym roku - próbowałem pomóc kilkulatkowi aby Księżyc podziwiał.... To chyba Skylux był 15mm nie wyostrzył. Życzę aby tu było OK. P.S. Przejściówkę zrobiłem sam ;)
    2 punkty
  33. Przypomnij mi na PW w sobotę z rana - poszukam, jak nie wywaliłem to chyba mam o ogniskowej 20mm. Dam Ci w prezencie.
    2 punkty
  34. Panowie Sir Spectacular i PanKenzie Znów nie czytacie a później będą pretensje... Jeżeli jest tak jak napisał Kolega SZKLARZ i wyciąg teleskopu jest 0,986" to za Chiny Ludowe okular 1,25" w niego nie wlezie :-[ Sprawdź to i zweryfikuj Kolego PanKenzie
    2 punkty
  35. Dzisiejszy dzień jest na prawdę fajny - pogodny. Chłopaki już obserwują Słonce przez lunta i mylar. Około godziny temu świetnie wydać było rozbłysk słoneczny, w tym momencie nadal widać ale jest już zdecydowanie słabszy. Czekamy na Was PS. Kilka zdjęć z dzisiejszego przedpołudnia.
    2 punkty
  36. Nikon EX 10x50 lub 12x50 to niezły wybór, ale co oznacza większa liczba szczegółów na niebie? Więcej szczegółów naraz zobaczysz w lornetce, ale więcej szczegółów w poszczególnych obiektach to już raczej teleskop. Poszukaj na forach czy ktoś nie sprzedaje np. Synty 6" na Dobsonie, a nawet 8". One chodzą na giełdach za przyzwoite pieniądze.
    2 punkty
  37. Masz jakieś treningi między chmurami? Nie wiem, co trenujesz, ale - wow! ;)
    2 punkty
  38. Z dzisiejszego wieczoru :) I filmik :)
    2 punkty
  39. Brzmi dość znajomo - oprócz jednoklatkowców każda praca astrofotograficzna jest stackiem, choć cel stackowania jest inny, niż w opisanym przez Ciebie przykładzie. Tylko, że nie dopuszczanie stacków do konkursów astrofotograficznych to byłby strzał w kolano :) Dyskusja o granicy pomiędzy astrofotografią i astrografiką będzie ciężka, bo dopóki nie zostanie narzucona z góry (np przez warunki uczestnictwa w konkursie) to każdy będzie miał swoją. Podobnie jak granicę pomiędzy kiczem i sztuką. Ale taka dyskusja nawet nie podchodzi pod techniki astrofotografii wg mnie, które są obiektywne i zdefiniowane.
    1 punkt
  40. To ja wam powiem jak to wygląda na przykładzie makrofotografii . Zajmuję się tym od około 7 lat i mam sporo publikacji w gazetach w UE oraz Australii . Istnieje metoda zwana stackowaniem. Polega na tym, że robimy serię zdjęć z głębią ostrości w innym miejscu, następnie łączymy je ze sobą i mamy zdjęcie z dużą głębią ostrości. Efekt jest fantastyczny, ponieważ cały model jest ostry. Niestety organizatorzy większości renomowanych konkursów np. National Geographic nie przyjmują tych prac, ponieważ wg. ich kryteriów nie jest już to zdjęcie a grafika/fotografika. Tutaj mamy do czynienia z czymś podobnym. Nie jest już to zdjęciem a foto-grafiką. Bardzo ładnie to wygląda no ale zdjęciem już to nie jest. Tak jeszcze mi się skojarzyło. Cała dyskusja przypomina będącą "na topie" dyskusje o tabletkach dzień po . To jest prywatna sprawa kto i jak obrabia zdjęcia, fota ma się podobać, ale powinno być szczegółowo podane info w jaki sposób została przeprowadzona obróbka. Pomimo wielu ciekawych zdjęć macro jakie mam, żadnego nie mogę wysłać na prestiżowe konkursy :(
    1 punkt
  41. Gratulacje dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla zwycięzców. Wybór przy głosowaniu był naprawdę trudny. Bardzo wysoko podnieśliście poprzeczkę, ale to bardzo dobrze. Jeszcze raz gratuluję.
    1 punkt
  42. Rozumiem w ogólnym skrócie... Najpierw stack na komete potem druga obróbka tego samego materiału ze wskazaniem gwiazd i łączenie tła z kometą. Dla mnie to super sprawa. I kolejny przełom w astrofotografii. Taki sam jak składanie kilku klatek i ich kalibracja. Powodzenia w dalszym łapaniu komet.
    1 punkt
  43. Ja się spóźniłem, ale jakby coś będzie na przyszły rok na serwer :)
    1 punkt
  44. Folia Baadera jest dość delikatna więc by zabezpieczyć filtry zrobiłem pudełko do ich przechowywania. Materiał: tekturowa tuba + dodatki Teraz jest komplet i nic się nie uszkodzi- nawet w terenie :)
    1 punkt
  45. Okazuje się, że pod słabszym blizińskim niebem, Meduza wcale nie jest taka niedostępna. Jest co prawda znacznie trudniejsza niż z ciemnej Warmii, ale osiągalna, nawet jeśli niebo daje z siebie 6.0mag i ni funia więcej. Tym razem bardziej się przyłożyłem do zerkania i faktycznie, widać coś w rodzaju przekrzywionego półkola. W każdym razie południowo-wschodnia krawędź najwyraźniej się odcina i obiekt powoli zanika w przeciwnym, północno-zachodnim kierunku - co w rezultacie oznacza dostrzeżenie wspomnianej połówki koła. A pobliska NGC 2395 dyskretnie zwracała na siebie uwagę swym subtelnym blaskiem...
    1 punkt
  46. Wessel! Wgniotłeś mnie w fotel! I pewnie nie tylko mnie! Pan Terry Lovejoy powinien to zdjęcie ci podpisać :)
    1 punkt
  47. Gratulacje Panowie, prawdziwy Kosmos w bani gdy patrzę na Wasze prace! Muszę zarówno Wam, jak i innym uczestnikom konkursu podziękować, za comiesięczne przyśpieszanie bicia mojego serca! Pokazaliście prawdziwie mistrzowską, światową ligę. A teraz łapcie fotony i miejcie się na baczności, bo w 2015 wejdę do gry i zgarnę lokatę :D :D taki żarcik oczywiście
    1 punkt
  48. Wrzucam moje wypociny. Niestety wyszło słabo. Sprzęt: Losmandy G11, Sky-Watcher 200/1000, Basler Ace z ICX618, Meade Telextender 5x, Filtr pomarańczowy Baader. 800 klatek z 7000. Poznań, 05.01.2015r. Godz: 02:15 1. fotka 100% 2. Drizzle 150% zresizowane do 80% 3. Drizzle 150% 4. 100% + kolor 5. Drizzle 150% + kolor
    1 punkt
  49. Po wczorajszym oglądactwie, tytulem małego uzupełnienia mogę dodać, że Palomar 9 (NGC 6717) okazał się w tej lornecie bezproblemowy, a blask ?? Sgr o jasności 4,99 mag w najmniejszym stopniu nie przeszkodził w jego namierzeniu. Kulka jest malutka, zwarta i dość jasna, wygląda jakby była doklejona do gwiazdki. Na tym jednak nie koniec, bo udało mi się wyłuskać także pobliskiego Palomara numer 8. Gromada była widoczna zerkaniem, ale bez żadnych wątpliwości, jako blada, dość ulotna mgiełka, zdecydowanie słabsza od numeru 9. Padł również Crescent, dostrzeżony zerkaniem jako łukowate pojaśnienie tła. W jego przypadku musiałem odwołać się do pomocy filtra UHC-S. Póżniej pobuszowalem chwilę w rejonie Tarczy. Spośrod bogactwa gromad tej konstelacji szczególne wrażenie wywarła na mnie rozległa NGC 6664, przytulona do alfy Scuti. Zahaczylem też o pobliskie, całkiem wyraźne gromadki otwarte Trumpler 34 i NGC 6649 oraz uroczą kulistą NGC 6712. Hmm, co tam jeszcze z ciekawszych rzeczy? Aha, zatrzymalem się na dłużej przy mgławicy Saturn (NGC 7009) w Wodniku. Mimo niewielkiego powiększenia planetarkę udało się momentalnie zidentyfikować. Wyglądała jak nieostra gwiazda o intensywnie niebieskim zabarwieniu, odróżniając się zdecydowanie od swych gwiezdnych sąsiadek. Przy okazji łupnąłem mało efektowne emki numer 72 i 73. Po północy dość wysoko wzniosła się Andromeda. M31 to klasyk, ale obraz tego obiektu w Teesiku, z wyraźnie zaznaczonym ciemnym pasmem oraz galaktykami satelickimi był niesamowicie przestrzenny, choć całość nie zmieściła mi się w polu widzenia. Spektakularnie (choć nie aż tak) zaprezentowały się też inne galaktyczne emki - 33, 51 z towarzyszką i 101. Na koniec, mimo że Wielka Niedźwiedzica była już nisko nad horyzontem odnalazłem dużą, owalną M97 (Sowa), widoczną w jednym polu wraz z pobliską, wrzecionowatą M108. I tak upłynęła kolejna sesja z TS 28x110, w czasie której moje pozytywne uczucia wobec tej nieco przerośniętej dwururki tylko się umocniły.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)