Skocz do zawartości

Rozbudowa refraktora czy MAK?


martinezx

Rekomendowane odpowiedzi

Kątowka 1.25 cala (pryzmat) da jakosciowo nawet lepszy obraz niz 2 calowa. Dlaczego? Bo jest krotszy tor optyczny w szkle w mniejszej katowce, mniej zanieczyszczen i niejednordnosci szkla na torze optycznym bo ciensze szklo. To samo z okularami. To sa marginalne różnice, jednak zawsze na korzyśc mniejszej grubosci szkla.

Nie mylmy jakosci obrazu z polem obrazu. To dwie rózne sprawy.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej 🙂 W podobnym budżecie masz właśnie do planet chociażby Maka, a do foto DS masz Newtona na przykład 130/650, który zadziała o niebo lepiej w tej roli 🙂

Ogólnie kątówka lustrzana zwykła 2" by Ci załatwiła sprawę do tego Bressera na 2" okulary do przeglądu/DS. Jeżeli masz ochotę możesz kupić Amcii ale nie wniesie to dużo do tych zastosowań poza orientacja obrazu a ma też wady o których wspomnial JSC. Musisz sam zdecydować. 

Mak 102 podziała na tym montażu na AZ bez większego problemu, na 127 raczej byś musiał przejść na tryb EQ w nim. W przypadku foto planet głównie się liczy apertura, im więcej tym lepiej. Te Maczki po podpieciu aparatu też dzadza Ci fajne zdjęcia pełnej tarczy Księżyca czy Słońca. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego RKE bez katowki? Jasne że mozna, ale lepiej z kątówka - wygodniej. 

Fajne filmiki do poogladania (najlepiej obejrzec wszystkue z jego kanalu, polecam)

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko newton 130 już nie jest taki mały do plecaka do tego kolimacja? czyszczenie no i patrzenie z boku? Tu jednak krótki refraktor ma zalety.

Pozostaje więc mak i chyba 102.

A filmiki fajne chyba nawet wczoraj oglądałem mak 102 vs 127.

Wszystkim za cenne uwagi dziękuję, co skorzystam to moje , na upór osła czasem też ciężko poradzić natomiast na pewno przekonaliscie do Maka. A z czasem przyjdzie i duży mak i duży refraktor a te mam nadzieję będą służyły na miłe wypady z rodziną i znajomymi. 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz nie chcę zakładać nowego wątku a wiem, że się znacie

kolega z większym budzetem zapytal mnie przed momentem BRESSER Messier NT-203/1000 czy MC-152/1900 ? i czemu ? moze sct 6 ?  Miejsce ogladania - Ogród zimowy - chęć oglądania wszystkiego co się da....  z montazem do 1500 Euro

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrod zimowy to znaczy co? Chce ogladac przez szybe?

Chetny do ogladania wszystkiego, ale czy chetny do noszenia wszystkiego, do kolimacji, do ustawiania itp?

Jaki chce montaz? EQ ze sledzeniem, EQ  GoTo, AZ, Dobson?

Teleskop to tylko częśc "maszyny" do ogladania.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie ogrod zimowy otwierany 😉

Jest nowicjuszem , wstępnie mu mowilem ze newtona trzeba kolimowac i oglada sie z innej pozycji. Z tego co pisze to widzi mu sie opcja ze statywem goto. O foto nic nie pisał.

Mysle, ze bardziej pytanie czym więcej zobaczy a będzie z tym mniej problemów. Oba mu się widzą cenowo natomiast kusi go goto w maku. Zdaje sie, ze rozgrywka jest pomiędzy https://www.bresser.de/en/Astronomy/BRESSER-Messier-MC-152-1900-Hexafoc-EXOS-2-GOTO.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4752199&mtm_source=English&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=GreatBritain&mtm_group=SiteSearch

a tym

https://www.bresser.de/en/Brand/Bresser/BRESSER-Messier-NT-130-1000-EXOS-2-GoTo-Telescope.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4730109&mtm_source=English&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=GreatBritain&mtm_group=SiteSearch

Czy jest jakas lepsza opcja na goto w tych cenach. Zeby i planety obejrzal i mglawice.  Kolega jest z Niemiec. Czy sct 6 bedzie lepsze? A moze jakis dlugi refraktor z goto? Na nasze to w granicach 7 tys. 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jakie ma zaswietlenie. Czy widzi golym okiem Drogę Mleczną? Czy ma widoczne cale niebo? Jesli tak to moze ogladac DSy. Jesli nie, to w celu ich ogladania lepiej zeby wyjeżdżal na wycieczki pod ciemne niebo. Jeśli nie chce wyjeżdżac i ma jasne niebo i ma widok na poldnie, to moze ogladac planety oraz Księzyc oraz niektore podwojne ( te ktore sie akurat trafia).  

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej zobaczy teleskopem ,który ma większą średnicę lustra , pod warunkiem że niebo będzie miał w miarę ciemne.

A tak na poważnie - czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie fora , książki, itp.

To hobby to w 90% czytanie i nauka , konieczność orientacji na niebie, a 10% czasu obserwacje.

Wg mnie GO-TO zabije wam to hobby, miesiąc, dwa i teleskop się kurzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej ale i wygodniej? Czyli jednak MAK? Bo newton nie jest wygodny, mam na myśli kolimacje, dbanie o sprzet, delikatność, czyszczenie,  jakas tam mobilność? A jak sie ma to do dlugich refraktorów, które mają mniejsze średnice?

Może inaczej, co Wy byście wzięli jako jeden jedyny ( na bezludną wyspę 😉 ) w miarę uniwersalny sprzęt do 1500 euro ze statywem i dlaczego? 

Co do goto mozna tez je obsługiwać w trybie ręcznym ale dla kogos spogladajacego od czau do czasu w wolnej chwili to calkiem sprytna mozliwosc, dzięki ktorej właśnie nie traci czasu a ogląda. Amator dla przykładu nie wie co akurat dziś jest ciekawgo na niebie w jego okolicy. A goto pokaże mu co może obejrzeć w chwilę... 

Co do czytania zgadzam się. Jest bardzo pasjonujące.

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo frajdy to odnalezienie danego obiektu na niebie. Przynajmniej ja tak mam. Poznajesz gwiazdy i konstelacje oraz inne obiekty przy okazji.

Najwazniejsze jest czytanie. Bez wiedzy o obiektach szybko sie znudzi ich ogladanie.

Sa rózni ludzie dlatego zabraliby rózne teleskopy.

Ja wybralbym refraktor na montazu EQ (bez GoTo, ale z dobrym napedem). Raczej nie za cięzki. Waga srednia. Do maksimum 7kg. Konkretnie ten co mam -  dublet TS102/1122ed lub triplet TS115/800. W tej cenie..

Inni wybiora pewnie Maka 127 a nawet 180mm, a jeszcze inni Newtona 200mm (lub wiekszego np.  kratownicowego) a jeszcze inni SCT. Zależy od zainteresowan i upodoban.

 

Edytowane przez JSC
  • Like 3

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martinezx, wybór teleskopu to sprawa bardzo indywidualna, bo jeden jest gotów wynosić 50 kg sprzętu z bloku i jechać 2 godziny, żeby zobaczyć jakąś ulotną mgiełkę a drugi ledwo jest w stanie wystawić parę kilo na swoje własne podwórko, żeby mieć widoki prawie jak z Hubbla. Jak przesadzisz z wielkością sprzętu, to upierdliwość jego obsługi może zabić hobby zanim się ono rozwinie. Jak weźmiesz za mały teleskop, to jego słabe możliwości też mogą zablokować rozwój hobby. Bardzo dużo zależy od motywacji abserwatora, a w zimie to już determinacji. Dlatego niestety tak trudno jest doradzić w sprawie pierwszego teleskopu. Osobiście jestem zdania, że bezpieczniej jest zacząć od za małego, niż od za dużego.

Newtony to wg mnie naljepsze amatorskie teleskopy, jednak na początek często może być lepiej zacząć od bardziej bezobsługowego sprzętu, zwłaszcza jak kogoś od razu martwi kolimacja, oczywiście zakładając, że Mak czy refraktorek przyjdą dobrze skolimowane.

To czy zaczynać od Maka, czy refraktorka, znowu jest sprawą gustu no i budżetu. Jak ktoś ma pieniążki i jest estetą, pewnie powinien rozważyć jakiś dobry refraktor apochromatyczny. Jak chce większe obiekty w okularze z mniejszym kontrastem i za mniejsze pieniążki, to powinien rozważyć Maka. Jak ktoś ma dobre niebo, to refraktor pozwoli też obserwować ciemniejsze obiekty. Wtedy jednak dobrze jest rozważyć Newtona na Dobsonie. Kasa pójdzie w aperturę a nie montaże. Tysiące ludzi kolimuje swoje Newtony, to i każdy następny a cierpliwy da radę. Jak to ma być wyjazdowy Newton, to na początek może nie większy niz 200 mm. Jak na podwórko, to raczej nie większy niz 300 mm.

Co do goto, to ja osobiście nigdy przenigdy czegoś takiego nie będę miał, bo dla mnie szukanie obiektów jest sporą częścią frajdy z obserwacji. Poza tym apertury 130 .. 150 mm nie pozwolą i tak na obserwacje jakichś strasznych maleństw, więc celowanie w obiekty nie będzie bardzo trudne. Może pod bardzo dobrym niebem... Bardzo śmieszne byłoby goto za kupę kasy, żeby i tak celować tylko w Księżyc, planety i Albireo...

Co do sprzętu na bezludną wyspę, to dla mnie byłaby to DOBRA lornetka 8x42, ta którą już mam.

Edytowane przez Mareg
  • Like 5

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mareg napisał:


żego.

To czy zaczynać od Maka, czy refraktorka, znowu jest sprawą gustu no i budżetu. Jak ktoś ma pieniążki i jest estetą, pewnie powinien rozważyć jakiś dobry refraktor apochromatyczny. Jak chce większe  

Co do goto, to ja osobiście nigdy przenigdy czegoś takiego nie będę miał, bo dla mnie szukanie obiektów jest sporą częścią frajdy z obserwacji. Poza tym apertury 130 .. 150 mm nie pozwolą i tak na obserwacje jakichś strasznych maleństw, więc celowanie w obiekty nie będzie bardzo trudne. Może pod bardzo dobrym niebem... Bardzo śmieszne byłoby goto za kupę kasy, żeby i tak celować tylko w Księżyc, planety i Albireo...

 

Moje zdanie jest identyczne , niestety apochromatu póki co nie mam.  Co do goto to nie rozumiem ludzi którzy takie wynalazki kupują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą zaletą Goto szczególnie w Newtonie na dobsonie jest możliwość śledzenia obiektów już nie muszę się martwić że przypadkiem tyrpne tubę i obiekt mi zniknie z pola widzenia, a w przypadku obserwacji planet z napędem jestem w stanie w zobaczyć więcej detalu. Poprzez wyeliminowanie drgań przy przesuwaniu tuby. Fakt nie jest potrzebne ale za to potrafi poprawić komfort obserwacji. Mam montaż  nexstar 5i z Go To to i głównie go używam do śledzenia planet i księżyca z mak 150.

  • Like 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam pytanie do doświadczonych Dobsoniarzy. Co lepsze Waszym zdaniem platforma, czy GOTO?

Dodam tylko, że byłem i mam nadzieję, że będę ponownie szczęśliwym posiadaczem takowej konstrukcji. Napędzam nawet Edka120 przy powiększeniu 28x w szerokim polu.

Pozdrawiam Jarek 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, megrez23 napisał:

Cześć. Mam pytanie do doświadczonych Dobsoniarzy. Co lepsze Waszym zdaniem platforma, czy GOTO?

Dodam tylko, że byłem i mam nadzieję, że będę ponownie szczęśliwym posiadaczem takowej konstrukcji. Napędzam nawet Edka120 przy powiększeniu 28x w szerokim polu.

Pozdrawiam Jarek 

Kolego powinno zabrzmieć pytaniel: co lepsze Platforma paralaktyczna czy montaż paralaktyczny..

Teleskop może być używany w następujący sposób:

- może być to prosty statyw AZ taki jak w przypadku aparatów fotograficznego

- może być montaż paralaktyczny, wycelowany w Gwiazdę Polarną z napędami w obu osiach lub w jednej. On może mieć pilot go to.

- może być teleskop położony na montażu Dobsona czyli odpowiedniku AZ , wykonanym z drewna i umożliwiającym prosty i  swobodny sposób celowanie w obiekt.

- Może być też montaż widłowy na enkoderach  nie celujący  osią Gwiazdę polarną, odpowiednikiem takiego montażu jest Dobson na enkoderach go-to z napędami pion, poziom. Aby użyć takiego montażu przypominającego paralaktyczny potrzebny jest specjalny klin.

- Może być wreszcie platforma paralaktyczna na którą stawiamy dobsona ale ona ma tylko silniczek który prowadzi w osi ra.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem Dobsoniarzy, czyli o statyw azymutalny zbudowany zazwyczaj z drewna i o to czy lepiej go postawić na platformie paralaktycznej napędzanej jednym silnikiem, czy zastosować do śledzenia obiektów na sferze niebieskiej GOTO napędzane dwoma jednostkami napędowymi.

Jeszcze doprecyzuję, chodzi o Newtona 12 cali i więcej.

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

masz na mysli wizual? I jakie powiekszenia?

Tak, tylko wizualne obserwacje. Powiedzmy , że maksymalnie 300 x 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, felcia97 napisał:

O czym tutaj piszecie o dob sonie czyli podstawie czy o teleskopie. Dobson to nie teleskop. Temat tego wątku

Ja mam na myśli taki zestaw przykładowy:

https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-12-flex-tube

Jak ktoś pomysłowy to i lornetkę na tym zawiesi 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)