Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 24.12.2014 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Drodzy Państwo, Z przyjemnością informuję że przed chwilą kurier dostarczył mi paczkę z Waszymi, Naszymi kalendarzami. Na razie 48 sztuk, pozostałe 52 mają dosłać zaraz po świętach. Kalendarz wyszedł super piękny, chociaż konwersja na CMYKa sprawiła że to pod tło z naszego forum nie jest tak dobrze widoczne jak na wizualizacji. Zdjęcia zaś wyglądają cudnie. Wysyłkę rozpocznę w sobotę 27 grudnia a na całego od poniedziałku 29. Życzę wszystkim Wesołych Świąt. Ups, przepraszam za zdjęcie swojej stopy :-[
    10 punktów
  2. Kej pierwszo gwiazdka na niebie zabłyśnie, niych Wos Aniołek łody mnie uściśnie, I sziknie serdecne życynia w Świynta Boskigo Narodzynia. Na Godny Cas jednanio, w nadzieji łocekiwanio Ze pośród codziynności dróg Narodzi się dlo nos Bóg. Z wiarom ze się tak stanie Kładomy nase zyconia w złobku na sianie. Niek markotności Wselenijakie przykrości I wszystko złe co serce i duso Waso tropi Jezusek Malutki rockami łobłapi, Coby Wase serca były pełne wiary, Dlo nadzieji nie brakło Wom miary, Zaś miyłości Od kozdego cłeka pełne gorzci. Na scescie, na zdrowie, na ten Nowy Rocek, co by sie Wom dazyło, mnozyło, syćko stwozenie, co byscie byli zdrowi, weseli i cesto sie smieli. Rychtyg świynta już nadchodzą, istny dzień gdy kejtry mowią, jak wum życzę tu wymiynie: Latoś śniegu na Boże Narodzenie, prezynty łod gwiazdora, niechaj sypnie zez wora, tyle niechby się wylało, że Łe jery! Z ty radości Wos zatkało. :)
    7 punktów
  3. Galaktyka spiralna NGC7331 została odkryta jak wiele innych obiektów przez Williama Herschela 5 września 1784 roku. Jest najjaśniejszym członkiem Grupy NGC7331 - jej jasność obserwowana to 9.5mag, a rozmiary kątowe 10'x4', a więc całkiem sporo. Oddalona jest od nas o około 50 milionów lat świetlnych. W skład Grupy NGC7331 wchodzą sąsiednie obiekty NGC 7340, 7337, 7335 i 7336 - ich jasności zawierają się w przedziale 15-15.5 mag. Grupa ta w literaturze angielskiej zwana jest Deer Lick Group. Poniżej i na prawo od NGC7331 na zdjęciu znalazła się grupa galakytk zwana Kwintetem Stephana (Arp 319, Hickson 92). To zwarta grupa galaktyk powiązana ze sobą grawitacyjnie. Została odkryta w 1877 roku przez Édouarda Stephana. Wizualnie do tej grupy należy pięć galaktyk, ale tylko cztery z nich powiązane są wzajemnymi oddziaływaniami - NGC7320 jest galaktyką intruzem widoczną na pierwszym planie. Badania przesunięcia ku czerwieni NGC7320 wykazały, że oddalona jest od nas o około 40 milionów lat świetlnych (przesunięcie ku czerwieni 790km/s), podczas gdy pozostałe galaktyki tej grupy dzieli od nas odległośc około 280 milionów lat świetlnych (przesunięcie 6600km/s). Jednak zdaniem niektórych astronomów pomiędzy NGC7320 i pozostałymi galaktykami występują smugi materii, co by wskazywało na bardzo dużą prędkość tej galaktyki względem sąsiadek. Atik 383L+, newton 150/740, Baader CCD L, 24x10 minut, słaby seeing, słaba przejrzystość. Już nie dopalę koloru w tym roku, może w przyszłym się uda ... ^-^ Poniżej zdjęcie z opisem - każdy krzyżyk oznacza galaktykę jaśniejszą od 20mag.
    4 punkty
  4. 3 punkty
  5. Pogodnych świąt, pogody ducha, pogodnych nocy i wielu gwiazdek z nieba spełniających życzenia
    3 punkty
  6. Dla Was wszystkich - wszystkiego co najwspanialsze w ten uroczysty wieczór!
    2 punkty
  7. Zdrowych, wesołych a przede wszystkim rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!
    2 punkty
  8. Zdrowych spokojnych Świąt Bożegonarodzenia dla wszystkich forumowiczów :)
    2 punkty
  9. Wszystkie najwspanialsze życzenia złożyli już przedmówcy, ja od siebie Całej Braci Astronomicznej życzę PO-GO-DY , spełnionych konfiguracji sprzętowych oraz dużo czasu do realizacji naszego hobby. Borowy Misiek :)
    2 punkty
  10. Wszystkim forumowiczom życzę wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia! Dobrze, że my obchodzimy je 24, jest jeden dzień wolnego więcej. Większość świata niech zazdrości :D Oby na "Zatomach" była lepsza pogoda, aniżeli tej zimy i jesieni :)
    2 punkty
  11. Zdrowych, spokojnych ale wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
    2 punkty
  12. WESOŁYCH i pogodnych świąt i niech następny rok będzie jeszcze lepszy od tego! :)
    2 punkty
  13. Monumentalny klif na komecie, sceneria jak z filmów science fiction. To zdjęcie zdobywa internet Piotr Cieśliński Tak wygląda prawdziwa kometa - stalowoszara, trochę złowroga, ale wspaniała. W te zdjęcia można się długo wpatrywać. Nic dziwnego, że jedno z nich NASA wybrała dzisiaj na astronomiczną fotografię dnia. Wykonała je dwa tygodnie temu sonda Rosetta, która od dwóch miesięcy krąży wokół komety Czuriumow-Gierasimienko. Od komety dzieliło ją wtedy 20 km. Kometa mierzy około 4 km w najszerszym miejscu, składa się z dwóch sczepionych ze sobą części, co z bardzo daleka przypominało sylwetkę gumowej kaczuszki. Z bliska nie wygląda już tak niewinnie. Jej powierzchnia jest postrzępiona i nierówna. Są tam obszary przypominające plażę lub pustynię, pokryte drobnym pyłem, ale tuż obok wyrastają skaliste progi i klify, pod którymi leżą stosy głazów. Poniższa fotografia z 10 grudnia jest jedną z najlepszych, jakie do tej pory Rosetta przysłała na Ziemię. To mozaika czterech zdjęć tak połączonych, aby utworzyć panoramę obejmującą większość komety (kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć): Jeden punkt na tej fotografii ma rozmiary 1,7 m, całe zdjęcie obejmuje obszar 2,9 km na 2,6 km. Majestatyczny klif, bohater "Astronomicznego zdjęcia dnia" na stronie NASA, znajduje się w pobliżu "szyi" komety, czyli miejsca, gdzie jej dwie obłe części łączą się ze sobą. Stroma ściana klifu schodzi do "szyi", a u jej podnóża widać skalne rumowisko. Największe z głazów mają ok. 20 m średnicy. Na poniższym kadrze widać ten klif w całej okazałości. Grawitacja komety jest na tyle niewielka, że człowiek mógłby zeskoczyć z samego szczytu w dół i raczej nic by mu się nie stało. http://wyborcza.pl/1,75476,17174299,Monumentalny_klif_na_komecie__sceneria_jak_z_filmow.html
    2 punkty
  14. Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku chciałbym złożyć Wszystkim kolegom Forumowiczom oraz Gościom odwiedzajacym Nasze Forum najserdeczniejsze życzenia - dużo zdrowie, pogodnych bezchmurnych nocy, powodzenia w życiu osobistym i w pracy oraz bogatego Gwiazdora.
    2 punkty
  15. A tak wygląda moja interpretacja sprzed lat. Jedno z pierwszych zdjęć setupem ST 2000 XM i FSQ 106 N na Takahash EM-11. Ech łezka się w oku kręci... te czasy romantyzmu i reumatyzmu... marznięcia przy setupie...
    2 punkty
  16. Również ode mnie wszystkiego co najlepsze na te Święta, dobrze spędzonego czasu z rodziną, coraz lepszego sprzętu Astro i oczywiście jak najwięcej pogodnych nocy! Naszła mnie wena, więc jest i wierszyk mojego autorstwa :D Myślę, że na czasie... Przyszła zima, śniegu ni ma, Gwiazd nie widać też, Już niedługo, z tą szarugą, chmury pójdą precz! Bo my chcemy Mikołaju czyste niebo mieć! Tyle sprzyntu, tyle chęci a na niebie kupa, Na konkursie mało prac, bo nieboskłon dupa. ATeeMy każdy rzeźbi, bo co robić mamy? Na pogodę psią i brzydką codziennie bluzgamy. Tak więc drogi Mikołaju, odpalaj swe sanie, I spowoduj nam kochany, chmurek tych cofanie! Będziesz za to miał bez liku, fotek całą masę, Aż ze szczęścia zaczniesz machać, swym od sań zawiasem. Gwiazdkę z nieba też prosimy, od czasu do czasu, Nigdy mało nam takiego, pięknego wypasu. To już koniec tego wiersza, morał z niego jest taki, Dawaj gwiazdy nam czym prędzej, bo wyciągniem Cię za kłaki! 8) 8)
    2 punkty
  17. Brytyjscy naukowcy uważają, że odkryli nowy rodzaj chmur, które nazwano Asperatus (chropowaty). Chmury mają ciemny, grudkowaty, pofalowany spód przypominający wzburzone morze. Naukowcy starają się, aby chmury zostały oficjalnie zatwierdzone przez Światową Organizację Meteorologiczną. I linki do artykułów: http://www.roik.pl/nowy-rodzaj-chmur-odkryto/#more-15688 http://deser.pl/deser/1,97052,6678187,Naukowcy_odkryli_nowy_rodzaj_chmur.html I kilka fotek z gugla (trzeba przyznać, że niektóre wyglądają trochę nieziemsko ;)): Na koniec jedno moje zdjęcie chmur, jakie były kiedyś po burzy latem. Nie wiem czy to asperatus, chociaż trochę podobne do tego trzeciego zdjęcia powyżej.
    1 punkt
  18. Jak co roku, tak i tym razem, powstał Astrokalendarz na 2015r. . Zdjęcia kosmosu to jedynie jeden z elementów każdego wydania. Najważniejsza część to efemerydy zjawisk astronomicznych. Te zostały w stosunku do lat poprzednich wzbogacone o zjawiska zakryciowe i wydarzenia związane z lotami kosmicznymi. Staramy się tez pamiętać o tych, którzy oddali życie za postęp kosmiczny czy poświęcili najlepsze lata swojego życia dla odkrywania tajemnic Wszechświata. Źródłem danych były: Almanach Zjawisk Astronomicznych Tomasza Ściężora, wydanie Poradnika Miłośnika Astronomii, CalSky, HORIZONS Web-Interface (NASA) czy Wikipedia z wydarzeniami historycznymi. Fotografie pochodzą z różnych źródeł na licencji publicznej czy udostępnione nam przez miłośników astronomii z całego świata. Niestety w tym roku jego nakład będzie wręcz znikomy. A to z powodu zmian w naszej instytucji, która pociągnęła za sobą zmiany w budżecie i niemożność zrealizowania wydania we wcześniejszych miesiącach pomimo przygotowania kalendarza w całości. Tegoroczny nakład będzie całkowicie sfinansowany ze źródeł własnych ? wpłaty członków sekcji. Być może uda się wydać go jeszcze w ilości pozwalającej na przekazanie egzemplarzy dla naszych szkół ? taka zawsze była idea wszystkich wydań. Na szczęście w wielu miejscach naszego kraju miłośnicy podjęli się wydania własnych projektów. To wspaniała inicjatywa. Warto wspomnieć o tych którzy rozpoczęli ten projekt ? Jacek Pala wraz ze swoimi przyjaciółmi podjęli się tego tematu w 2009 roku po raz ostatni. Rozprowadzali go bezpłatnie za pomocą licznych wolontariuszy z całego kraju. Niestety przez różne kłopoty z naszymi urzędami zrezygnowali z tego przedsięwzięcia. Ale idea nie umarła. I to jest najważniejsze. Poniżej kilka stron tegorocznego wydania.
    1 punkt
  19. http://www.opticalhardware.co.uk/PDF/information_and_retail_price_lists/collimating_binoculars.pdf http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm http://www.instructables.com/id/Binocular-Tune-Up-With-Collimation/ http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/articles/how-to/%E2%80%9Ccollimating%E2%80%9D-binoculars-r408 http://stevespages.com/pdf/barska_bc201.pdf http://falakbeen.blogspot.com/2012/05/collimating-orion-worldview-10x50-wa.html
    1 punkt
  20. Mam dobre doświadczenia z innymi Vortexami. Wszystkie, które miałem w rękach (6 modeli dachówkowych) podobały mi się. Niektóre są wręcz znakomite, inne bez większych zastrzeżeń. Mechanika zawsze w porządku.
    1 punkt
  21. Miałem okazję. Dobre powłoki, lepsze niż w dzisiejszych Nikonach EX. Do obudowy nie można się przyczepić, jest fajna solidna. A na Internetach chwalone są obie wersje 8,5x32 jak i 6,5x32 Tu tak na szybko parę linków: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=22304&sid=c06d2795a6ae48b4152f7741ec0dd21a http://www.amazon.com/Vortex-Optics-Raptor-8-5x32-Binocular/product-reviews/B002JRRER4/ref=cm_cr_dp_see_all_btm?ie=UTF8&showViewpoints=1&sortBy=bySubmissionDateDescending http://www.opticstalk.com/vortex-raptor-65x-awsome_topic23636.html Aczkolwiek 6.5x32 nie polecałbym ponieważ mimo niższego powiększenia ma niewiele większe pole widzenia (7.8 st vs 7.4 st) i co najważniejsze ma poważne problemy z blackoutami przy nieosiowym patrzeniu (prawdopodobnie zbyt duży odstęp źrenicy). 8.5x32 nie ma tej przypadłości. W dodatku w modelu 8.5x32 masz okulary o bardzo przyjemnym polu 63st., 6.5x ma 51 stopniowe, które też nie jest złe. Jedyną wadą, o której czytałem, to że trafiają się czasem modele z ciężej chodzącymi pokrętłami. Ale to zależy od egzemplarza, ja tego nie doświadczyłem. Generalnie 8.5x32 wymiata. Pokochasz ją lub znienawidzisz, nie ma innych opcji :P
    1 punkt
  22. Nie ma co gdybać, Jacek wielkie podziękowanie za opiekę i doprowadzenie projektu do finału.
    1 punkt
  23. Przecież napisałem że zdjęcia są ok. Tylko tło każdej strony miało przypominać tło forum. I to właśnie nie do końca wyszło.
    1 punkt
  24. Nie da rady kolorystycznie wszystkiego sprawdzić bo każdy operuje innym monitorem. Umie będzie dobrze a w drukarni będzie inaczej.
    1 punkt
  25. Spokojnych, tradycyjnych Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, szczęścia, wytrwałości i pogody :)
    1 punkt
  26. ?Oko Saurona? ? nowa metoda pomiaru odległości do galaktyk Zespół naukowców kierowany przez Sebastiana Hoeniga z Uniwersytetu w Southampton w Anglii dokładnie zmierzył naszą odległość do najbliższej galaktyki NGC 4151, używając w tym celu interferometru z Obserwatorium WM Kecka. Astronomowie zastosowali nową technikę, która pozwala im mierzyć odległości do dalekich galaktyk bardziej precyzyjne niż dotąd. Nowa technika jest podobna do tej stosowanej przez geodetów, którzy mierzą zarówno fizyczne, jak i kątowe - lub "pozorne" rozmiary odległego obiektu, aby obliczyć jej rzeczywistą odległość od obserwatora. Poprzednio szacowana odległość do NGC 4151, galaktyki, która zawiera masywną, czarną dziurę, wahała się od 4 do 29 megaparseków (13 do 94,5 milionów lat świetlnych). Przy użyciu nowego, bardziej dokładnego sposobu naukowcy wyznaczyli naszą odległość od jej czarnej dziury - to 19 megaparseków (62 milionów lat świetlnych). NGC 4151 jest przez astronomów nazywana "Okiem Saurona" ze względu na swe podobieństwo do oka swego imiennika z filmowej trylogii Władca Pierścieni. Tak jak i w słynnej sadze ów pierścień odgrywa kluczową rolę ? tym razem w przeprowadzaniu nowego pomiaru odległości. Wiemy, że wszystkie duże galaktyki mają w swych centrach masywne czarne dziury, a u około 10 procent wszystkich galaktyk te czarne dziury urastają z czasem do ogromnych rozmiarów dzięki temu, że ?żywią się? ogromnymi ilościami gazu i pyłu, jakie zasysają wprost z otaczającego je środowiska. W tym procesie połykana materia nagrzewa się silnie i staje się dzięki temu bardzo jasna - stając się ostatecznie najbardziej energetycznym źródłem promieniowania elektromagnetycznego we Wszechświecie. Wówczas taki obiekt określamy mianem AGN - aktywnym jąder galaktyki. W ?Oku Saurona? taki gorący pył tworzy pierścień wokół czarnej dziury i emituje również promieniowanie podczerwone, które naukowcom może służyć jako pewien wyznacznik odległości. Jednak widoczny rozmiar pierścienia w ?Oku Saurona? jest tak mały, że obserwacje te musiały być przeprowadzone przy użyciu interferometru Keck, czyli połączonych możliwości dwóch 10-metrowych teleskopów z Obserwatorium Kecka na Hawajach. To jedne z największych teleskopów optycznych na Ziemi ? w takim duecie osiągają zdolność rozdzielczą odpowiadającą jednemu teleskopowi ze średnicą zwierciadła aż 85 metrów. Aby wyznaczyć fizyczny rozmiar pierścienia pyłowego naukowcy zmierzyli opóźnienie pomiędzy emisją światła z okolic czarnej dziury i bardziej odległą emisją pyłu - w podczerwieni. Odległość od środka czarnej dziury do obłoku gorącego pyłu, czyli promień pierścienia, to po prostu to opóźnienie w otrzymaniu przez nas obu sygnałów, podzielone przez prędkość światła. Łącząc znajomość fizycznego rozmiaru pierścienia z wiedzą na temat jego pozornej wielkości zmierzonej przez teleskopy Kecka naukowcy byli już w stanie wyznaczyć naszą odległość do galaktyki NGC 4151. Jednym z wniosków z tych badań jest to, że odległość może być ta metodą wyznaczona dość precyzyjne - z dokładnością do 90 procent. Ten prosty sposób, oparty na zwykłych regułach geometrycznych, umożliwia dziś zatem najbardziej precyzyjne pomiary odległości do innych galaktyk. Ponadto może on być też łatwo zaadoptowany do wielu innych obiektów. Wyznaczanie takich odległości jest kluczowe dla oszacowania pewnych parametrów kosmologicznych, które opisują nasz wszechświat. A sama NGC 4151 może być odtąd idealnym narzędziem do kalibracji różnych technik wyznaczania mas czarnych dziur. Znając bowiem jej nową, doprecyzowaną odległość wiemy już, że masy te mogły być wcześniej systematycznie niedoszacowywane o jakieś 40 procent. " Hoenig i jego współpracownicy z Danii i Japonii opracowują obecnie nowy program rozszerzenia swych metod na przypadki innych AGN-ów. Ich celem będzie wyznaczenie dokładnych odległości do kilkunastu galaktyk, a następnie ich wykorzystanie do zawężenia wartości kilku znanych parametrów kosmologicznych. Może się to przyczynić m.in. do lepszego zrozumienia historii ekspansji Wszechświata. Cały artykuł: Hönig, S., Watson, D., Kishimoto, M., Hjorth, J., A dust-parallax distance of 19 megaparsecs to the supermassive black hole in NGC 4151, Nature 2014 Źródło: Elżbieta Kuligowska | astronomy.com http://orion.pta.edu.pl/oko-saurona-nowa-metoda-pomiaru-odleglosci-do-galaktyk Galaktyka NGC 4151 zwana "Okiem Saurona" ze względu na podobieństwo do postaci z filmu ?Lord of the Rings?. Widoczna jest tutaj supermasywna czarna dziura, wciąż bardzo aktywna i zasysająca gaz i pył ze swojego otoczenia. Proces ten prowadzi do silnej emisji promieniowania UV, które podgrzewa obłok pyłowy w kształcie pierścienia, który okrąża czarną dziurę na ciasnej orbicie. To właśnie ten obłok jest źródłem promieniowania w podczerwieni. Źródło: NASA
    1 punkt
  27. Ale zarąbisty filmik. W połowie miałem już ułożony komentarz do niego. "Ciekawe czy ktoś kontroluje spadanie tego koła?" A tu proszę - spadochron! I zatkało kakao!
    1 punkt
  28. Myślę cały dzień na życzeniami dla Was, ale nic ważniejszego od zdrowia i pogody nie przychodzi mi do głowy... No i jeszcze zasadniczo astro prezentów pod choinką :) I czasu dla siebie i pomysłów na jego wykorzystanie.
    1 punkt
  29. Nie za bardzo wiedziałem gdzie to wrzucić... sami zobaczcie :D NASA niech się uczy! https://www.youtube.com/watch?v=wL8Pv2J4HbE
    1 punkt
  30. Ja również życzę Wam wszystkim wesołych Świąt Bożego Narodzenia, żeby się spełniły wszystkie wasze marzenia, oraz wielu pogodnych nocek w nadchodzącym roku :)
    1 punkt
  31. Wszystkim forumowiczom zdrowych,pogodnych i Wesołych Świąt życzę. Pogody ducha,sprzętu najlepszego i wielu okazji do focenia i gapienia się w niebo. Pozdrawiam. SZKLARZ,Bawidamek lub po prostu Michał.
    1 punkt
  32. Panowie zapraszam na nasz jubileuszowy Zlot, na pewno bedę miał swoją TZK i Vixena BT. Można będzie zalukać ...Powiem tylko tyle, że obecnie to mój podstawowy sprzęt ( no mam jeszcze TS 28x110. i inne lornetki .) Pomimo pewnych wad optycznych , za każdym razem jak patrzę przez TZK nie mogę oderwać oczu...Ogromne pole widzenia, duża jasność ( F 3,5 ) a przede wszystkim niesamowity komfort obserwacji robią ogromne wrażenie. Co prawda waga samej lornety to około 15 kg, a z montem to ponad 20 kg , ale to mi nie przeszkadza a wręcz powoduje świetną stabilność ( zero drgań !) W oryginale trójnóg jest drewniany , ale ja swoją wieszam na trójnogu od EQ6 na 2 calowych nogach. Rosjanie robią jeszcze jej większego brata 15x110 i to dopiero jest gigant..
    1 punkt
  33. Kochani! Wszystkiego najlepszego, wszelkiej pomyślności i przełamania złej passy astronomicznej. Wróble już ćwierkają, że w święta pogoda się poprawi. Szykujmy więc nasze szkiełka. Na poprawę humoru przygotowałem dla Was już dzisiaj prezent gwiazdkowy - Obiekt Tygodnia 24.12.2014. Ciekawe, co to może być :D ?
    1 punkt
  34. Życzę Wam, aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe jak ten jeden wigilijny wieczór... a pod choinkę bogatego Gwiazdora :D (też jestem z poznańskiego).
    1 punkt
  35. Życzę Wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, zdrowia i szczęścia- dla Was i Waszych Najbliższych, oraz spełnienia marzeń- nie tylko tych astronomicznych :)
    1 punkt
  36. Ja również życzę Wam wesołych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz by nadchodzący rok przyniósł wiele pięknych i czystych jak kryształ nocy :)
    1 punkt
  37. Wszystkiego Najlepszego. Zdrowia, Szczęścia, Spełnienia Marzeń a pod choinką ogromu astro-prezentów! Niech wam gwiazdka na niebie świeci., lecz Księżyc nie przeszkadza! Pogody (nie tylko ducha) na ten Nowy Rok.
    1 punkt
  38. Ja również przyłączam się do życzeń . Wszystkim życzę zdrowia bo to w astro poczynaniach ważny element . Bogatego gwiazdorka oraz zadowolenia z tego co daje nam wszystkim nasz kosmiczna pasja. Wiele przejrzystych nocy na przyszły rok 2015 .
    1 punkt
  39. Szczęśliwych, spokojnych, rodzinnych świat i dużo prezentów pod choinką. A w 2015 życzę wszystkim wspaniałej pogody i wszystkiego co najlepsze.
    1 punkt
  40. Widzę kochani, że w statusach się zaczęło a tam zginą :( Tu mamy przecież Świąteczno-Noworoczny temat :) 2014 Dlatego tu życzę Wam wszystkim Zdrowych, Wesołych, Ciepłych, Rodzinnych i Spokojnych Świąt oraz prezentów większych od poniższej Choinki :) A nadchodzący 2015 Rok aby był lepszy od poprzedniego i dał co najmniej 300 pogodnych wizualnych i fotograficznych nocy i dni 8)
    1 punkt
  41. Wszystkiego naj naj naj dla Wszystkich!
    1 punkt
  42. No i proszę mamy kolejne święta. Ja również wszystkim życzę spokojnych gwieździstych świąt.
    1 punkt
  43. Dla Was wszystkich Przyjaciele, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!!!
    1 punkt
  44. Zdrowych, wesołych świąt, dużo pogodnego nieba i pomyślności w Nowym Roku :)
    1 punkt
  45. Witam! Z mojej strony kilka chmurek podejrzanych o chropowatość. Fot. zrobione w Poznaniu 20120730 około godziny 6:00.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)