Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

To wygląda jak jakiś żart...

U mnie to samo. Jeszcze dziwniej wygląda, kiedy ten pasek na samym dole jest błękitny w 100%, żadnych krzywych ani pomarańczowych paseczków, miałem okazję to zobaczyć kilka tygodni temu. Teraz to jest naturalna konsekwencja, żeby nie było za dobrze.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już nie pamiętam kiedy ostatnio miałem uruchomiony teleskop.

Szaro, pochmurno, zimno i mżyście. Tak to u mnie wygląda.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda ATM-owa... walizka na okulary i osprzęt będzie się robić, tylko "półprodukt" musi dojechać od sprzedawcy :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie, gdzie można sprawdzić dokładnie pogodę, dla południowego regionu Niemiec? Google i weather.com są strasznie niedokładne.

Na najbliższe godziny - najpewniejsza jest SAT 24 - zrób sobie lokalizację na większej i mniejszej i będziesz wiedział czy warto się rozstawić czy pisać na FA lub gapić w Stellarium :)

Żółty kwadracik to moja Ustka.

http://www.sat24.com/en/pl?ir=false

http://www.sat24.com/en/pl?ir=true

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najbliższe godziny - najpewniejsza jest SAT 24 - zrób sobie lokalizację na większej i mniejszej i będziesz wiedział czy warto się rozstawić czy pisać na FA lub gapić w Stellarium :)

Żółty kwadracik to moja Ustka.

http://www.sat24.com/en/pl?ir=false

http://www.sat24.com/en/pl?ir=true

Dziękuję.

U mnie jeszcze problem jest z tym, że jestem bardzo blisko alp, i bardzo często chmury tworzą się, właśnie nad Monachium, idąc w górę Niemiec, ciężko dostrzec to zawczasu.

Może będzie szansa, dziś na jakieś 2h rozstawić sprzęt :)

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

 

Może będzie szansa, dziś na jakieś 2h rozstawić sprzęt :)

Bywałem tam - moja żona pracowała w Monachium w dużym zespole przez 3 lata a mieszkała pod miastem Frankensteina w stronę Monachium - często była ładna pogoda szczególnie w marcu i wrześniu jak tam bywałem :) No i jednak więcej południowych obiektów od nas łapiesz 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie, gdzie można sprawdzić dokładnie pogodę, dla południowego regionu Niemiec? Google i weather.com są strasznie niedokładne.

meteoblue też dość dobrze się sprawdza, a jest sporo informacji, m.in. prognoza seeingu (w zakładce Air) https://www.meteoblue.com/en/germany/weather-eglharting

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dwie najblizsze noce zapowaiadaja sie bezchmurne(Leeds, UK) - i na to licze, bo juz nawet nie pamietam kiedy mialem bezchmurne niebo w okolicach nowiu :) Przez ostatnie 5 tygodni mialem tylko 1-2 noce i to podczas pelni. Wiec trzymac kciuki! :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Wielkiej dziury wyszła Wielka D.... >:( >:( >:(  nad morzem.

No i prognoza na najbliższe dni też ................. ............ ............

Sprzedam sprzęt do astro-foto i resztę co do wizuala mi zostało - Dobranoc.

 

post-476-0-98956200-1416776428_thumb.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaliczyłem jedną z najdziwniejszych sesji obserewacyjnych (jeśli chodzi o warunki atmosferyczne). Wyjeżdżam z mojego miasteczka (położonego na terenie rozległej, często zamglonej Kotliny Orawsko - Nowotarskiej) - niebo kryształ. Dojeżdżam na Przełęcz Knurowską (846 m n.p.m.) - wita mnie przepiękna wstęga Drogi Mlecznej i mrowie gwiazd. Rozochocony, biorę się za rozstawianie "Knura" i... po 15 minutach nie mam na czym zjustować szukacza - wokół totalne mleko. Czekam godzinę - bez zmian. Zrezygnowany, zjeżdżam około 100 metrów niżej,  w kierunku doliny Dunajca i Jeziora Czorsztyńskiego - niebo kryształ. Co jest? Wracam na Przełęcz - mleko. Czekam kolejne pół godziny - bez zmian, a nawet gorzej. Zarządzam odwrót - poniżej super warunki. Resztę sesji spędziłem w okolicy jednej ze spiskich wsi, gdzie korzystając z otwartego południowego horyzontu wyhaczylem całkiem sporo nisko położonych obiektów.  

O inwersji tempertury słyszałem i czasem się to zdarza, ale żeby mgła tak dziwaczne się zachowywała? Jest na sali meteorolog? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Jest na sali meteorolog? 

Też potrzebuję ... Południe, wschód pada - na zachodzie gwiazdy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na sali meteorolog? 

 

 

Niedoszły oceanograf może być?  :)

ale żeby mgła tak dziwaczne się zachowywała? 

 

 

Nic w sumie dziwnego :) Mgła nie zawsze kondensuje się w nieckach i dolinach.

W tym przypadku w dolinie temperatura mogła być jeszcze za wysoka, i nie spadła poniżej punktu rosy. 100m to zmiana od 0,5 do 1 stopnia (wspomniana przez ciebie inwersja), i już temperatura mogła być odpowiednia do utworzenia się gęstej mgły.

 

Co do przypadku, który opisałeś, to prawdopodobnie byłeś świadkiem tak zwanej "Mgły frontowej" :)

 

 

 

  • Like 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rano chwyciłem Jowisza przez okno  - po nocce (12godz) już nie miałem siły tachać sprzętu i to chyba był błąd bo pogoda jest jaka jest. Mam nadzieję, że weekend będzie znośny bo mam wolne :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, jak wczoraj wracałem po nocce to gwiazdki się przebijały. Niestety radość nie trwała długo.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też potrzebuję ... Południe, wschód pada - na zachodzie gwiazdy.

Są rozpogodzenia w nocy, ale krótkotrwałe. Zresztą wilgoć duża i duże parowanie - powietrze mętne. Już było rozpogodzenie ok 19 jak wychodziłem z psem, jak wróciłem to się ponownie całkowicie zachmurzyło.

Na wyż trzeba czekać, aby zaplanować jakieś wieksze spotkanie na środkowym pomorzu.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu ujrzałem wczoraj wieczorem nad głową pogodne niebo, zachodzący Księżyc i gwiazdy, no to akurat delegacja.. ;/

 

Co do mgły wysoko na przełęczy, możliwe że warstwa troposfery poniżej była niestabilna i występowało konwekcyjne przenoszenie ciepła ku górze i kondensacja. W warunkach niestabilności atmosferycznej często szczyty Karpat czy Alp "dymią" chmurami. Potwierdza to czyste powietrze w kotlinie które opisałeś - warstwa graniczna była zmieszana i inwersja nie wystąpiła. Szkoda że nie pomierzyłeś temperatury na dole i na górze - jeśli na górze miałeś dużo zimniej niż w kotlinie, moja teoria się by zgadzała. W listopadzie w Polsce brak inwersji w kotlinach i konwekcja górska to istna anomalia :)

 

EDIT: zaraz pogrzebię w archiwum modeli numerycznych, zdaje się że tego dnia przechodził dynamiczny front chłodny, który zamieszał PBL i zaostrzył pionowy gradient termiczny i to by się zgadzało.

EDIT2: to jednak nie front, front przyszedł dzień później. Chyba faktycznie lokalne warunki miałeś jakieś "dziwne" tego dnia, masa powietrza była dość stabilna, może wystąpiła jakaś lokalna konwekcja od nagrzanego Słońcem stoku, niedziela w wielu miejscach była słoneczna. :)

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)