Skocz do zawartości

Białe noce


Rekomendowane odpowiedzi

Tak czerwiec/lipiec, to do której macie tak jasno?

6 lipca jak co roku - w tym roku zaczyna się festiwal sztucznych ogni. Pierwszy pokaz 23.30 inaczej efekty diabli by wzięli :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Jacek Ustka 21:00

 

Jaki piękny zachód słońca ;D

 

Aż sprawdziłem. W istocie rzeczy macie gorzej niż ja we Wrocławiu (jest ono tam mniej schowane pod horyzontem).

 

To mi przypomina mojego wujka na wsi nad Wisłą, co w wakacje jak było sucho (roślinki bladły) i czekał na deszcz,

komentował nastepującą wypowiedź spikera w radiu: "Proszę państwa. Zapawiada się kolejny dzień pięknej, słoneczej, bezdeszczowej pogody"

 

- Jakby on się tak kiedyś wychylił z tego radia to by go chłopi kosami usiekli >:D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Jacek Ustka 21:00

 

Jaki piękny zachód słońca ;D

 

To jeszcze nie był zachód, tam gdzie widać na fotce Słonko jest wysoka obrośnięta sosenkami wydma, nie chciało mi sie wchodzić na strych - zachód był w morzu ładnych parę minut później ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jeszcze 2 miesiące temu to o tej godzinie już zaczynałem focić . U mnie to tak wygląda godz 21:33 

 

post-1409-0-47519600-1400528040_thumb.jp

 

  • Like 2

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aktywność astrofotograficzną w ciągu białych nocy ( a w Szczecinie są najbielsze w kraju)  widzę jedyną receptę,

jaką jest obserwacja gwiazd zmiennych, bo zaświetlenie nie przeszkadza badanej gwieździe ani gwiazdom porównania.

Taka recepta, zobaczę co z tego wyjdzie ale za to temperatura zachęca i pewnie coś zaraportuję do AAVSO.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.30 w Ustce.

Jacht zapalił topowe światło z Jupiterka a za spinaker będzie mu służył młodziutki sierpik Muńcia :)

post-476-0-30547900-1401568535_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda niebo na obrzeżach Elbląga około 3 nad ranem ;)

Kierunek północno - wschodni. Zdjęcie tak do końca tego nie oddaje, ale o tej porze jest już dość widno, a za dwa, trzy tygodnie, będzie jeszcze ciekawiej ;)

 

post-3079-0-34398100-1401617744_thumb.jp

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cholerstwo objawia się m.in. tym że tło sfery  na której rozmieszczone są pozornie obiekty  nagle staje się jasne....Widać to szczególnie na miejscówkach z zasięgiem powyżej 6 mag czyli niebie wiejskim.
Dało się odczuć już w tydzień temu w  Izdebnie...Veil przed godziną 24.00 ledwo odcinał się od otoczenia. Ale wczorajsza noc  w Nienaniszczeniu to był już porażka.  Zaplanowałem sobie dwa Caldwelle do gruntownej obserwacji i poległem już na trójce. NGC4236 w Smoku to jasna galaktyka 9,6 mag...przez prawie godzinę czesałem to miejsce 16-tką z różnymi atlasami --- dokładnie obczaiłem  jej lokalizacje, ale  tam jej po prostu nie było....tzn była ale tło było tak jasne, że w nim ginęła ;D !

Poczekam z tym Caldwellem do lipca!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC4236 w Smoku to jasna galaktyka 9,6 mag...przez prawie godzinę czesałem to miejsce 16-tką z różnymi atlasami --- dokładnie obczaiłem  jej lokalizacje, ale  tam jej po prostu nie było....tzn była ale tło było tak jasne, że w nim ginęła ;D !

???

Wiesz, ta galaktyka jest obiektem o sporych rozmiarach kątowych, więc jej jasność powierzchniowa jest mała... Niemniej, przy przejrzystym niebie z zasięgiem 6,0 widywałem ją nieraz w 15x70. Mimo wszystko spodziewałbym się, że mimo delikatnej białej nocy można ją dorwać w 16 calach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nadchodzą dni kulminacji, północ i północny-zachód 22.30 ::) Jak żyć ??? ??? :-[

 

post-476-0-85084100-1402864496_thumb.jpg

 

post-476-0-89395900-1402864460_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i nocek zaczęło przybywać 8)

01.08 - godzina 23.10 - północ i północny zachód

post-476-0-87911800-1404249677_thumb.jpg

 

post-476-0-89998900-1404249711_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie tak.. u nas na północy zapomnij. Wczoraj o 23.00 pomyślałem, że wytargam lornetę. Gdy spojrzałem  (na głowę Orła ) dostrzegłem zaledwie 3 gwiazdy na tle jasnego granatu, kalkulując sobie że względnie ciemno to będzie za godzinę a pobudka 5.30 ..dałem sobie spokój!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Piękna widoczność, zero wiatru, Munio niegroźny, sprzęt wystawiony, ale...

Godz 21.30 :(

B N nad morzem AD 2015 uważam za otwarte >:(

 

P.S. Jak widzicie w porównaniu z ubiegłorocznym kadrem krajobraz się zmienił.. Wyrósł piękny wysoki morski radarek >:D

 

post-476-0-18348300-1432237065_thumb.jpg

 

Na niebie tylko trójca - Jupeczek, sierpik Munia i Wenuska

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu ten problem jest w zasadzie pomijalny, a to dzięki innemu zjawisku. Nazywa się ono zachmurzone noce (przeciwdziała również zimnym nocom, wilgotnym nocom, nieprzespanym nocom itp itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niebie tylko trójca - Jupeczek, sierpik Munia i Wenuska

Ja właśnie wróciłem z obserwacji/foto Ksieżyca i Wenus, przy okazji jeszcze Jowisza się zahaczyło. W sumie zeszło z 1,5-2 godziny, miał;em czekać na DSy, ale zrobiło mi się zimno (pojechałem w letniej kurtce narzuconej na krótki rękaw), sprzęt mi zaparował i przed 23 juz wracałem. Jak wyjeżdżałem to było widać ledwie jaśniejsze gwiazdozbiory.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między południem Polski i północą jest spora, porównałem tu: http://www.timeanddate.com/sun/poland/gdansk?month=6

22 czerwca (najdłuższy dzień), Gdańsk: Słońce min 12 stopni pod horyzontem, Rzeszów 16 stopni.

W Gdańsku Słońce schodzi 16 stopni pod horyzont do ok. 20 maja i od ok. 20 lipca.. Także przez 2 miesiące jest tam gorzej niż w najkrótszy dzień w Rzeszowie.

Brak białych nocy to gdzieś od okolic Wiednia chyba dopiero. Ach te Alpy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi białe noce nie będą przeszkadzać jeśli pogoda będzie... ;)

A mi będą. Czas na sesję coraz bardziej się skraca. Jeszcze niedawno o 20.00 można było odpalić setup. Teraz... sensownie chyba po 22.00

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między południem Polski i północą jest spora, porównałem tu: http://www.timeanddate.com/sun/poland/gdansk?month=6

22 czerwca (najdłuższy dzień), Gdańsk: Słońce min 12 stopni pod horyzontem, Rzeszów 16 stopni.

W Gdańsku Słońce schodzi 16 stopni pod horyzont do ok. 20 maja i od ok. 20 lipca.. Także przez 2 miesiące jest tam gorzej niż w najkrótszy dzień w Rzeszowie.

Brak białych nocy to gdzieś od okolic Wiednia chyba dopiero. Ach te Alpy...

No właśnie różnica jest spora. Najciekawsze, że chodzi niby tylko o 5°, ale to są te kluczowe stopnie - mieć noce lub nie mieć.

Ciekawe jest też to, że kiedy na początku sierpnia ciemne (choć jeszcze bardzo krótkie) noce na północy wracają i mamy jakieś pół godziny ze Słońcem 18° poniżej horyzontu, to południe Polski ma wtedy już 4 godziny nocy astronomicznej.

 

Przyjeżdzaj na południe , jest jeszcze calkiem znośnie . Byle oczywiście pogoda była, a o nią będzie chyba ciężko.

Byłbym w zeszły weekend, gdybyście pogodę mieli.

Ale liczę, że w czerwcu się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)