Skocz do zawartości

Problematyczne obiekty, które nie dają Wam spokoju


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule - czy macie jakieś obiekty, które przez długi czas były dla Was (lub nadal są) problematyczne, tzn. co byście nie robili, za nic nie mogliście ich dostrzec? Do których zasadzaliście się niewiadomo ile razy i w jak najlepszych warunkach, na jakie mogliście sobie pozwolić, a one i tak nie chciały wyleźć? 

Zachęcam Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami w tej tematyce, myślę, że mile widziane będą również różne wzajemne rady co do obserwacji obiektów, które (mam nadzieję) w tym wątku się pojawią. 

 

Zaczęłam się nad tym dziś zastanawiać dzięki poruszonemu przy okazji relacji @Damian P. wątkowi Galaktyki Barnarda, która jest takim obiektem właśnie dla mnie. Jak już napisałam w tamtym wątku, podchodziłam do niej z lornetą 25x100 po kilka razy w sierpniu 2019 i sierpniu 2020 roku, w obu przypadkach w Chorwacji, a więc była nad horyzontem trochę wyżej niż w Polsce. Niebo tam może nie było najidealniejsze, ale taka solidna 4 w skali Bortle'a z niezaświetlonym południowym horyzontem nie wystarczyła, i chyba tylko jeden raz miałam wrażenie, że coś mi mignęło, ale to zdecydowanie za mało żeby obiekt uznać za zaliczony. Nie daje mi ten obiekt spokoju powiem Wam, chociaż nie wiem, może moja lorneta to za mało, a może niebo musi być idealnie smoliste, a rzeczona galaktyka w zenicie, żeby ją zobaczyć. 🙂 

  • Like 9

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wątek.

Galaktykę Barnarda spokojnie zaliczysz w 25x100. Wielokrotnie widywałem ją z Podhala. Prócz dobrego południa istotna jest przejrzystość atmosfery. To chyba podstawa.

Dla mnie takim wyzwaniem od zawsze była Głowa Wiedźmy. Widziałem ją tylko raz, w RPA w 300 mm lustra pod świetnym niebem, gdy była wysoko nad horyzontem - na ok. 50-60 stopniach bodajże. A i tak ledwo, ledwo. Dlatego z pewnym dystansem podchodzę do relacji o jej widoczności z PL. 😉

Swego czasu sporo namęczyłem się też z WLM i IC 1613. Najlepsze widoki w ich przypadku również miałem z miejscówki położonej gdzieś w okolicy Modimolle i Bela Bela. 😉

A teraz nic mnie nie męczy, bo w razie potrzeby zwiększam ilość klatek i długość naświetlania. 😉

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lukost napisał:

Fajny wątek.

Galaktykę Barnarda spokojnie zaliczysz w 25x100. Wielokrotnie widywałem ją z Podhala. Prócz dobrego południa istotna jest przejrzystość atmosfery. To chyba podstawa.

Dzięki, to pozostaje mi probować dalej! 🙂 

12 minut temu, lukost napisał:

Dla mnie takim wyzwaniem od zawsze była Głowa Wiedźmy. Widziałem tylko raz, w RPA w 300 mm lustra pod świetnym niebem, gdy była wysoko nad horyzontem - na ok. 50-60 stopniach bodajże. A i tak ledwo, ledwo. Dlatego z dystansem podchodzę do relacji o jej widoczność z PL. 😉

O, prawdę mówiąc nie myślałam, że Głowa Wiedźmy jest aż taka ekstremalna, zwłaszcza, że kojarzyłam, że nawet tu na Forum kiedyś się przewinęła w relacjach (chyba u @polaris i @Damian P. właśnie), teraz jeszcze na szybko znalazłam wątek @Erik68 z zeszłego roku okraszony szkicem. Ciekawa sprawa. 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak historycznie to pierwszy był Krab w czasie pełni - za cholere nic nie widziałem tam gdzie powienen być 🙂 Księżyc w końcu się schował a Krab stał się oczywisty. Potem była M101 w słabych warunkach - gdy trafiłem na lepszy seeing była dokładnie tam gdzie wielokrotnie jej bezskutecznie szukalem. Dalej Veil - tu pomógł wyjazd pod ciemne niebo btw okolice dawnej osady Wierszalin gdzie mieszkał podlaski prorok Iliasz do czasu aż wyznawcy nie zobaczyli w nim Jezusa i postanowili go ukrzyżować 😄

Dalej walczę z mgławicą Pacman tzn widzialem raz w Bieszczadach w lornecie kolegi ale sam jeszcze nie znalazłem... teoretycznie prosta a jednak.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze mnie marny obserwator, ale "obiekt" który mnie męczy to złapanie tranzytu samolotu na tle Słońca/Księżyca - takiego porządnego,nie gdzieś nad samym horyzontem. Wiele razy próbowałem i nigdy się nie  udało. Jedynie gołym okiem widziałem może 3 razy, marudząc wtedy pod nosem "teraz to potrafisz trafić".  

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ciekawska napisał:

Jak już napisałam w tamtym wątku, podchodziłam do niej z lornetą 25x100 po kilka razy w sierpniu 2019 i sierpniu 2020 roku, w obu przypadkach w Chorwacji, a więc była nad horyzontem trochę wyżej niż w Polsce.

Tak jak napisał @lukost,przejrzystość to połowa sukcesu( podczas letniego pobytu na Chorwacji,zauważyłem że niebo cały czas było jakby przymglone,mulaste) .I sprawa kluczowa ,obserwacja z ręki, nawet z podparciem nie wiele da przy takim kolosie(25x100),dla niewielkich obiektów o niskiej jasności pow. obraz MUSI być stabilny.

 

12 godzin temu, sosna napisał:

Dalej walczę z mgławicą Pacman tzn widzialem raz w Bieszczadach w lornecie kolegi ale sam jeszcze nie znalazłem... teoretycznie prosta a jednak.

Zapewne to błąd lokalizacji, z którym przez podobne asteryzmy gwiazd ,sam wielokrotnie popełniałem.Obiekt jest łatwy przez lornetkę 10x50 z ręki ,bez filtrów ,pod Bartuś4.

 

Walczyłem z "Cone Nebula",kombinacjami njutek 14"i ref. 152/760,przy różnych konfiguracjach okularów i filtrów......PORAŻKA....

PS.Byłbym zapomniał ,już drugi rok poluje na "Eridanus Loop"

 

Edytowane przez Erik68
  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sosna napisał:

Potem była M101 w słabych warunkach - gdy trafiłem na lepszy seeing była dokładnie tam gdzie wielokrotnie jej bezskutecznie szukalem. Dalej Veil - tu pomógł wyjazd pod ciemne niebo

O, to miałam trochę podobnie z  NGC 3596 we Lwie, chyba 2 lata próbowałam ją upolować w lornecie na przydomowym wiejsko-podmiejskim niebie i nie dawała się za nic złapać, za to bez większych problemów wypatrzyłam ją w Zatomiu 😄 

9 godzin temu, Erik68 napisał:

I sprawa kluczowa ,obserwacja z ręki, nawet z podparciem nie wiele da przy takim kolosie(25x100),dla niewielkich obiektów o niskiej jasności pow. obraz MUSI być stabilny.

Nigdzie nie napisałam, że obserwowałam z ręki, prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie tego kolosa utrzymać w rękach w pozycji do obserwacji, zwłaszcza, że mam dość małe dłonie jak na próbę objęcia takiej dwururki. Przypomniałeś mi za to o takim zdjęciu, które kiedyś gdzieś znalazłam: 😆

 fuji150.jpg.2e3951f1173e734560e6ce8674aed56c.jpg

W sumie co do mulistości nieba w Chorwacji to ciekawa obserwacja, hmm, może jak uda mi się znów przyjechać kiedy do Zatopią, to tam na nią zapoluję jak się trafi dobra nocka! 

3 godziny temu, Panasmaras napisał:

A może spróbuj czymś mniejszym?
Da się ją wyłapać w 10x50, ale myślę, że optymalna może być średnia lorneta w rodzaju 15x70.

PS Goździkowa przypomina 😉 

Akurat 15x70 nie posiadam, choć w razie czego na zlocie ktoś pewnie będzie miał, zaś jak chodzi o 10x50, to nie wiem czy jestem aż tak doświadczonym obserwatorem na takie wyzwania, choć oczywiście spróbować nie zaszkodzi (jak czasem czytam co widziałeś w takiej niewielkiej dwururce, to naprawdę bierze mnie podziw)! 😄 Swoją drogą, masz jakiś taki obiekt, który nie daje Ci spokoju? 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wątek😉. Miło też zobaczyć, że w jakimś stopniu moja relacja mogła się przyczynić do jego powstania i ożywienia wizualnej części forum😊.

Jeśli chodzi o mnie, mam na pewno sporo obiektów, do których podchodziłem raz czy dwa i mnie pokonały, ale zgodnie z zamysłem wątku, nie o takie chodzi. Co do obiektów, które są zmorą przez dłuższy czas i podczas większej ilości prób, to tak na szybko przychodzi mi na myśl najbardziej jeden obiekt, którego przez mój 12 calowy teleskop nie mogę dostrzec i którego chyba nie muszę się jakoś mocno wstydzić, a jest nim Palomar 10 w Strzale. Wracam do tego wyzwania co pewien czas i jak dotąd zaliczam porażki, choć ostatnim razem odniosłem wrażenie, że naprawdę jest blisko. Inna sprawa, że od dawna nie wywoziłem teleskopu na odludzie, pod lepsze niebo, także większość prób odbyło się pod domem, gdzie niebo z reguły bywa gorsze od tego, które mam kilkanaście km dalej (choć karty ostatecznie może rozdawać przejrzystość powietrza).

Palomar 10 to trudny cel w moim teleskopie, jednak mam również spory kłopot z łatwiejszym obiektem, mianowicie Leo 1, a to u niektórych może wywołać już śmiech czy politowanie. Próbowałem częściej niż raz czy dwa i zawsze czuje się, jakbym bawił się w kotka i myszkę. Kiedyś raz mi się zdawało, że widziałem tę galaktykę, a potem było kilka kolejnych bezowocnych prób. Mam teraz Pentaxa 7mm, więc mam również nowe nadzieje, lecz jeśli dobrze sobie przypominam opinie innych, mój stary Es 14mm powinien wystarczać na Leo 1. Planuje też przykleić kiedyś w dolnej części okularu pasek przysłaniający jasne gwiazdy, który chcę użyć także do innych obiektów.

Kolejnym celem, który był wielce problematyczny przez pewien czas, i mimo jednej (chyba) udanej próby, wciąż pozostaje dla mnie niezwykle trudny w 12 calach i zakłóca mój spokój, to galaktyka IC 1296 w Lutni. Na samym końcu tej relacji (link) jest opis dotyczący jedynej chyba udanej obserwacji. Tutaj również pokładam pewne nadzieje w powiększeniu, jakie daje mi Pentax, bo zawsze czułem, że w mojej Syncie ponad 300x, to już trochę za dużo.

Nie mogę oczywiście pominąć wspomnianej przez Lukosta Głowy Wiedźmy. Zgadzam się z nim całkowicie co do trudności obiektu. Osobiście, z tego co pamiętam, nigdy nie wypowiedziałem, ani nie napisałem, że widziałem na pewno i na sto procent Głowę Wiedźmy, i że dam za to obciąć swoją. Mam co prawda w pamięci chwile szybszego bicia serca i pewne wrażenia, ale to wszystko. Wątpliwości jest więcej. Tu (link 1 i link 2) są moje dwie relacje dotyczące IC 2118.

Być może jest więcej takich celów, ale musiałbym dokładnie przewertować moje opisy. Nasuwa mi się jeszcze składnik E lub F w gromadzie Trapez, który również zawsze mi umykał, choć tutaj powodem był pewnie najczęściej seeing (i być może niedostateczna kolimacja).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ciekawska napisał:

Swoją drogą, masz jakiś taki obiekt, który nie daje Ci spokoju? 

Ja nie chowam urazy do obiektów - jeśli jakiś obiekt nie chce mi się pokazać, to zwyczajnie uszanowuję jego prawo do prywatności 😉

Ale przyznam się, że swego czasu dość długo stalkowałem Mgławicę Coddingtona, zanim udało mi się ją wypatrzyć. 
Z niespełnionych zas zupełnie, to pierwsze, co mi przychodzi do głowy to M81 gołym okiem i IC 1613 (przez lornetkę). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zabrzmi to abstrakcyjnie, ale nigdy nie udało mi się ujrzeć Mgławicy Płomień oraz Mgławicy Koński Łeb. Pamiętam, że próbowałem kilka razy teleskopem 10 cali i nic nie widziałem poza gwiazdą Alnitak. Od tamtych prób minęło kilka lat, więc może ten rok będzie łaskawszy  😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2023 o 22:51, Damian P. napisał:

jednak mam również spory kłopot z łatwiejszym obiektem, mianowicie Leo 1, a to u niektórych może wywołać już śmiech czy politowanie

Chyba zbyt surowo się oceniasz, myślę że ta moja Galaktyka Barnarda prędzej może budzić śmiech. 😆

W dniu 15.11.2023 o 22:51, Damian P. napisał:

Nie mogę oczywiście pominąć wspomnianej przez Lukosta Głowy Wiedźmy. Zgadzam się z nim całkowicie co do trudności obiektu. Osobiście, z tego co pamiętam, nigdy nie wypowiedziałem, ani nie napisałem, że widziałem na pewno i na sto procent Głowę Wiedźmy, i że dam za to obciąć swoją. Mam co prawda w pamięci chwile szybszego bicia serca i pewne wrażenia, ale to wszystko. Wątpliwości jest więcej. Tu (link 1 i link 2) są moje dwie relacje dotyczące IC 2118.

O, to tę drugą relację kojarzyłam właśnie, nie pamiętałam jedynie, że okraszona była dużą dozą dystansu i wątpliwości. Dzięki za jej przypomnienie! 

W dniu 16.11.2023 o 11:48, Perseus napisał:

Może zabrzmi to abstrakcyjnie, ale nigdy nie udało mi się ujrzeć Mgławicy Płomień oraz Mgławicy Koński Łeb. Pamiętam, że próbowałem kilka razy teleskopem 10 cali i nic nie widziałem poza gwiazdą Alnitak. Od tamtych prób minęło kilka lat, więc może ten rok będzie łaskawszy  😄

Przyznam, że też nie widziałam jeszcze Końskiego Łba, ale pomijając któryś zlot w Zatomiu to nawet nieszczególnie próbowałam, za dużo naczytałam się o konieczności H bety, której nie mam. Co do Płomienia to pierwszy raz zobaczyłam go właśnie w 10", gdy po wielu nieudanych próbach podeszłam do niego tak raczej z głupoty i nie spodziewając się, że w ogóle wyskoczy, do tego od razu za tym pierwszym razem zobaczyłam go w formie dwóch fragmentów rozdzielonych przecinającą go ciemną mgławicą. Mam nadzieję, że uda Ci się go wypatrzeć w tym sezonie. 🙂 

W dniu 15.11.2023 o 07:04, DarX86 napisał:

Ze mnie marny obserwator, ale "obiekt" który mnie męczy to złapanie tranzytu samolotu na tle Słońca/Księżyca - takiego porządnego,nie gdzieś nad samym horyzontem. Wiele razy próbowałem i nigdy się nie  udało. Jedynie gołym okiem widziałem może 3 razy, marudząc wtedy pod nosem "teraz to potrafisz trafić".  

Jeszcze odnośnie tego co @DarX86 napisał, mam podobne zjawisko, na które długo polowałam, gdy miałam jeszcze teleskop, a i tak nigdy mi się nie udało go zobaczyć, i to już naprawdę jest powód do wstydu dla obserwatora z moim stażem - nigdy nie widziałam tranzytu cienia księżyca Jowisza na jego tarczy, jakoś nie mogłam nigdy zgrać obserwacji z takim tranzytem. 😆

W dniu 16.11.2023 o 12:58, Setaarius napisał:

Fajny temat, przypomniał mi wątek...

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=40&t=1607

 

Świetny wątek, nie znałam go! Z tej listy widziałam chyba tylko Śmigło w M13, więc mam trochę do nadrabiania. 🙂 

  • Like 3

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich co chciałem zobaczyć a nie widziałem jest całe multum 🙂  Ostatnio, takim obiektem była nowo odkryta chmura OIII tuż nad M31. Coś majaczyło, ale pewności nie mam. Podejrzewam, że za małe pole widzenia w 22" było tego przyczyną.

Marzeniem są soczewki grawitacyjne: Krzyż Einsteina i Andromeda Parachute, ramiona spiralne w kilku galaktykach z katalogu NGC i pozostałości po supernowych, te bardziej "paskudne", itd. Jest tego na całe żywot 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2023 o 15:30, Ciekawska napisał:

Chyba zbyt surowo się oceniasz, myślę że ta moja Galaktyka Barnarda prędzej może budzić śmiech. 😆

Oj tam, ja też jeszcze jej nie widziałem.😉A próbowałem minimum dwa razy.

Podobny problem w sumie zastałem przy IC 1613, która też wchodzi w skład Lokalnej Grupy Galaktyk. A z innych problematycznych pojaśnień, to nieco kłopotu sprawia mi Trumpler 5.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 15.11.2023 o 22:51, Damian P. napisał:

Nasuwa mi się jeszcze składnik E lub F w gromadzie Trapez, który również zawsze mi umykał

Zacytuję sam siebie, ale właśnie mam teleskop na dworze i widziałem niedawno bardzo wyraźnie oba składniki E i F. Były widoczne na tyle doskonale, że poleciałem do domu sprawdzić położenie innych, słabszych składników, niestety one będą już chyba wymagały lepszego zasięgu podczas ciemniejszych nocy.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)