Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 07.03.2015 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. O tym obiekcie marzyłem już praktycznie od dwóch Zatomów wstecz, gdy go u kogoś zauważyłem. Może nie jest jakiś niespotykany, ale chyba dostrzegłem w nim ten "pierwiastek piękna" :D Niestety ze względu na warunki pogodowe musiałem materiał zbierać przez kilka nocy, z różnymi rozłożeniami sprzętu i innym kadrem. Przyczyniło się to do tego, iż dodaję tylko crop całego zdjęcia. SW150/750 HEQ5 300s x 84 (7h)
    20 punktów
  2. Hej, Kolejne dwie fotki z Chile - wykonane w Hacienda los Andes. Rejon centrum galaktyki, w którym położony jest Antares wraz z chmurą, o tej porze roku wschodzi w tej części świata dopiero ok 3 nad ranem. Trzeba było się poświęcić i nie wyspać :) Wykonałem dwa kadry tego obiektu, jeden szeroki Canonem, drugi węższy kamerą. Canon 700D niemodyfikowany, Canon EF200 2.8 @4, AP Mach1 GTO, 75 min SBIG ST-2000XM, SV80S, AP Mach1 GTO, LRGB: 75:40:40:40 Pozdrawiam i lecę obrabiać pozostałe fotki :) Kuba
    14 punktów
  3. Z 14 lutego 2015. Trzy wersje RGB, RRGB, LRGB. SCT 11, DMK21AU618, HEQ5, Filtry Astronomik RGB Ir-pass Baader jako L, Soczewka PM TV 2x. Obróbka: AS2, Registax 5, PS
    7 punktów
  4. Koniec walki z kometą. Tak wygląda wersja ostateczna z dnia 19.02.2015 9x300s L 4x300s RGB Sprzęt jak w stopce.
    6 punktów
  5. Jest i color. IC 348 jest młodą gromada otwartą zanurzona w mgławicy refleksyjnej która znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza w odległości 1000 lat świetlnych. Składa się z około 400 gwiazd, wiek szacowany na 2-3 miliony lat. Inna jej nazwa to Collinder 41.Bliskie otoczenie na niebie to ciemne obłoki gazu.
    5 punktów
  6. Swoje grzałki wykonałem tradycyjnie z oporników. Potrzebowałem jednej na okular i drugiej co gorsza na główną soczewkę od refraktora. Po analizie kilku wątków i powrotu do szkolnej fizyki zabrałem się do pracy. Grzałka na okular jest standardowo wykonana lutowaniem rezystorów do tasiemki miedzianej (wykorzystałem taśmy do rozlutowywania bodaj 2mm). Potem całość ubrałem w opaskę termokurczliwą i pierwsza część została zrobiona. Finalnie grzałki oblepiłem rzepem i zakończyłem połączenie cinchem Drugą grzałkę musiałem w jakiś sposób zamocować pod odrośnik, wykorzystałem do tego standardową taśmę dwustronną z rzepem. Następnie poprzerabiałem ściemniacze led, dołożyłem gniazda cinch i uzyskałem dwa regulatory do grzałek. Przy ostatnim elemencie (rozgałęźnik) swoją chęć pomocy zaoferował mój kot. Grzałki wykonałem stosunkowo mocne, na okular 6W, na soczewkę 12W.
    5 punktów
  7. Mam nadzieję, że wszystko jest już ok.
    4 punkty
  8. Witam! Przyjadę Was poznać !!! :) 108) Piotr P - (poza zlotem)
    4 punkty
  9. nie mogłem się powstrzymać :) tvn meteo
    4 punkty
  10. bańki albo bombki - lipiec 2014
    4 punkty
  11. Nie wytrzymałem, mimo cienkiej warstwy chmur rozstawiłem się i marznę :)
    3 punkty
  12. Nie, broń Boże nie jest to żaden HDR! :- Cała tajemnica leży w oświetleniu chmur przez Słońce - takie zdjęcia wychodzą tylko i wyłącznie wtedy, gdy nasza gwiazda jest już nisko nad horyzontem i prawie poziomo oświetla chmury, ich boczne partie. Gdy jest wysoko to oświetla chmury dosłownie od góry, przez co nie widać tego co najlepsze. Potem wystarczy odpowiednio złapać światło na takiej chmurce, a nie na niebie. Poczekać na odpowiedni moment jak na przykład inna chmura rzuca na nią swój cień - jest efektowniej. Ostatni etap to oczywiście obróbka w photoshopie, zwykle ucinam ekspozycje i światło aby wyszły wszystkie szczegóły, podciągam kontrast i wyostrzam. Zawsze jest pojedyncza fotografia. Miło mi, że się podoba :)
    3 punkty
  13. Wczoraj znowu było okienko w chmurach, tylko nie wychłodziłem teleskopu ( nadciągały chmury ale ostatecznie przeszły )ale seeing był lepszy jak dzień wcześniej i wyszedł mi taki Jowisz Synta 8" Co ciekawe pierwszy raz uchwyciłem na foto 3 białe plamy pod WCP
    3 punkty
  14. To jeszcze dwie fotki:) Materiał zbierałem na animację, ale nie wiem czy coś mi z tego wyjdzie. Przez chmury bardzo skoki jasności są, jak i jakości. Jutro posiedzę nad tym to będzie wiadomo.
    2 punkty
  15. I chmurki nie dały mi więcej avikować. Zaczęło się tak: By szybko zrobić się tak: Ostatniego etapu przed zwinięciem sprzętu już zdjęcia nie zrobiłem ale chmury coraz bardziej się zbaraniły:)
    2 punkty
  16. Witam! Chcę się zapisać i zapłacić, ale nie mogę znaleźć danych do przelewu i cennika opłat. Proszę o info.
    2 punkty
  17. Bo de facto jest to zjawisko pozorne, zmieni się kąt widzenia, nie ogniskowa . Obraz na matrycy będzie tych samych rozmiarów w obu przypadkach, natomiast przez to że matryca APS-C jest mniejsza fotografowany obiekt wyda się "większy". Czyli efekt jest taki jakbyśmy użyli dłuższego obiektywu. Jest to np. wytłumaczone na przykładzie makrofotografii, w punkcie " Skala odwzorowania" pod linkiem: http://www.optyczne.pl/index.php?poradniki=21 Innych zdjęć poza makro dotyczy to tak samo. Jeśli przypnę np. starego Pentacona 50 mm f/1.8 do body Nikona uzyskam obraz jak gdybym przypiął obiektyw 75 mm projektowany pod APS-C.
    2 punkty
  18. Gwiazda T Cep w II połowie kwietnia będzie w maksimum. Na chwilę obecną gwiazda utrzymuje się w stagnacji pomiędzy 7 a 8 mag, ale w najbliższym czasie powinien zacząć się wzrost jasności do maksimum. Gwiazda w średnim maksimum osiąga 6 mag i w najbliższym czasie powinna stać się najjaśniejszą przedstawicielką mir na niebie. Do jej obserwacji w obecnej fazie cyklu wystarcz już nawet lornetka 10x50. Wieczorami odnajdziemy ją w północnej części nieba, jednak jest wystarczająco wysoko by bez problemu spróbować ją ocenić. Poniżej przedstawiam wykres z polskich obserwacji z poprzedniego maksimum:
    2 punkty
  19. Zazdrościć, nie zazdroszczę bo to uczucie jest mi obce, ale gratuluję z całego serca przepięknych wrażeń tym bardziej że myślami cały czas byłem z Wami,- ambasadorami naszej astro społeczności z północnej półkuli Ziemi. A co do "słodzenia" fotek to widzę że przynajmniej nie zachorujesz na cukrzycę :) , tak trzymaj Kuba. Pozdrawiam Waldek.
    2 punkty
  20. Maciek, nie przepadam za przesłodzonymi fotkami :)
    2 punkty
  21. Poniższa tabelka może być dla niektórych przydatna. Mam nadzieję że wszystko widać, nie miałem jak inaczej tego ukazać. Są to maksymalne czasy ekspozycji dla uzyskania punktowych gwiazd, w zależności od ogniskowej i deklinacji ;)
    2 punkty
  22. Też znalazłam kilka starych fotek ;) Wschód słońca na Helu - 25.07.2012 Wschód słońca - 1.10.2013 Zachód słońca z listopada 2013, pamiętam, że strasznie wiało (był wtedy chyba jakiś orkan), zdjęcie zrobił mój tata
    2 punkty
  23. Powiem Ci, Panasmaras, że masz pierwszorzędne pióro. Moim zdaniem, masz wystarczający potencjał, żeby napisać klasowy przewodnik dla obserwatorów nieba wyposażonych w lornetki. Schodziłby jak ciepłe bułeczki. Przemyśl to ;) Pamiętam czasy, gdy interesowały mnie właśnie tego typu obiekty, jak mgławice i galaktyki, ale nie miałem ani sprzętu, ani odpowiedniego nieba. Zaczytywałem się wówczas w Poradniku D. H. Levy'ego i wzdychałem do ciemnego nieba. Dla młodych entuzjastów czytanie takich relacji jest bardzo inspirujące.
    2 punkty
  24. Ciekawe formacje chmur można było dzisiaj zaobserowować, o ile wcześniej nie przewrócił nas silny wiatr :)
    2 punkty
  25. Na sąsiednim forum powstał wątek dotyczący problemu ślizgającego się wyciągu GSO - chodzi dokładnie o taką konstrukcję: Ten na fotce jest akurat do Newtonka, ale tak zbudowane i działające pracują również w SCT i refraktorach. Miałem taki do niedawna bardzo długo i po zabiegach pokazanych w PDFku nigdy nie miałem z nim problemu - nie ślizgał się, pracował bardzo płynnie manualnie i z silniczkiem. Zapraszam do tuteczka :) Optymalizacja pracy wyciągów GSO.pdf
    1 punkt
  26. Słonko dziś prawie zupełnie czyste - świeci pełną mocą :)
    1 punkt
  27. Ale po co? Przecież balans bieli można poprawić w programie do wywoływania rawów. Tylko nie mów, że robisz w jpg ;p
    1 punkt
  28. Mój Księżyc sprzed dwóch dni.
    1 punkt
  29. Witaj na FA, To ciekawy temat, ale w książkach nie znalazłem wiele na ten temat. Kiedyś były ciężarki albo nakręcane mechanizmy, podobnie jak w starych zegarach, stąd nazwa "mechanizm zegarowy" na takie urządzenia prowadzące teleskop. Niektóre były małymi dziełami sztuki - http://www.futuremuseum.co.uk/collections/people/key-people/science-invention/robert-waland/telescope-sidereal-clock-drive.aspx Jeśli nie boisz się angielskiego, na pewno wujek google pod hasłem "telescope clock drive" znajdzie sporo informacji na ten temat.
    1 punkt
  30. Już jest lepiej. Prawwdopodobnie dałem za dużą wartość AP size i wyszło ponad 400 kwadratów. Wersja z 318 kwadratami:
    1 punkt
  31. No wypogodziło się troszkę, to wszyscy podziwiają piękną pełnię :)) obserwując i fotografując :). W końcu przy takim pięknym zjawisku jak pełnia wszystkie mgławice, gromady i galaktyki bledną >:D . No ale do rzeczy :). Foto Księzyca - canon 350D + synta 8" - 10 klatek (Autostakkert 2) i trochę zabawy z kontrastem, ostrzeniem itp.
    1 punkt
  32. Moja fotka z wczoraj... stack 12 klatek , ISO 200, czas 1/125 s.
    1 punkt
  33. Wg tutorialu Jola - 10 klatek EOS60D + Tair3S środek miasta, przez okno (zamknięte :) )
    1 punkt
  34. Szkoda, bowiem z obserwacjami Wszechświata jest jak z wycieczką na poziomki do lasu. Wstajesz rano, a za oknem majowe Słońce. Czujesz zapach trawy, słońca, na drutach grucha synogarlica, powietrze jest ciepłe i miłe. Bierzesz rower i jedziesz do lasu. Pęd powietrza orzeźwia a zielone krajobrazy zmieniają się. W lesie wdychasz zapach leśnego runa, gdzieś nad głową stuka dzięcioł. Schylasz się to tu to tam. Chłoniesz otoczenie. Wracasz do domu pozytywnie wyczerpany, z garścią maleńkich poziomek. W tym wszystkim najmniej chodzi właśnie o te poziomki... Aluzji poniał? Dlatego zamiast nastawiać się na rażące po oczach zdjęcia full HD z google wyzierające z kitowych plossli 10mm, warto cieszyć się każdym aspektem towarzyszącym obserwacjom. Widok gwieździstego nieba, Droga Mleczna, sprzęt optyczny patrzący w górę, odległe światła Kosmosu przemierzające od wieków otchłań, mała drobinka materii zwana Ziemią zawieszona w Bezkresie, na niej Ty, ja, teleskop, spójrz w okular, historia wieków staje otworem tylko przed Tobą... Tu nie chodzi o poziomki ;)
    1 punkt
  35. Dzisiaj spod skalpela wyszedł świeżo odfiltrowany 450D, operacja się udała, pacjent stracił jeden segment wyświetlacza w wizjerze, coś musiało się źle złączyć, na szczęście nie ma to żadnego znaczenia dla astrocelów. Testowo sfotografowany został jak zwykle ostatnio - nocny dominator :) Canon 450Dmod, ISO100, 4x 1/250s, AS!, PIPP, PS
    1 punkt
  36. Mam i ja swoje Księżyce. Jeden z 18mm i dwa z SW 102/500. Większy przez kątówkę z barlowem a mniejszy "na wprost" bez barlowa przy zastosowaniu technik Joginów Mazurskich.
    1 punkt
  37. Nagrałem krótki filmik time-lapse nocnego nieba, jeśli ktoś chce zobaczyć jak to wyglądało to zapraszam :). O dziwo jedna noc była w połowie pochmurna i akurat na nią trafiłem.. Pozdr.
    1 punkt
  38. Witam Fotka wprawdzie z zeszlego roku ale dopiero znalazlem to forum:) Canon 1200D + Samyang 8mm Jedna klatka 39s i ogolnie moja pierwsza zabawa z technika ETTR, fotka z centrum malego miasteczka gdzie lampy sa wszedzie dookola:) Dodalem dwie fotki, jedna taka jak wyszla z aparatu a druga po edycji i wyciagania wszystkiego z ETTR.
    1 punkt
  39. Czyli jest szansa, że Księżyc zostanie pożarty:)
    1 punkt
  40. Przyszedł czas na efekt wczorajszych testów:) Jestem naprawdę zadowolony i zaskoczony, bo nie spodziewałem się takich efektów:)
    1 punkt
  41. Przyszedł czas i na moje zdjęcie komety Niestety z braku pogody 20.02 zdecydowałem się na uchwycenie komety dzień wcześniej. Na szczęście pole widzenia pozwoliło mi zarejestrować kometę i M76 w jednym kadrze, choć mgławica nie znajduje się "w warkoczu". Myślę ze jeszcze usiądę nad tym materiałem jak będę miał trochę czasu, bo wydaje mi się że można wyciągnąć z tego materiału ciut więcej.
    1 punkt
  42. Cień Ganimedesa z 16 lutego br. Coś tam widać na samym Ganimedesie. Newton 300 F/4 + powermate 5x + PG Chameleon.
    1 punkt
  43. Ostatnio polubiłem się z Muńkiem skąpanym w chmurwach... Canon 450D, Jupiter 37A 3.5/135 ISO200 1/8s Canon 450D, Jupiter 37A 3.5/135 ISO200 1/3s
    1 punkt
  44. Na dzisiejsze burze, ulewy i porywiste wiatry wrzucam jedno ze swoich zdjęć - takie promienie nadziei na dobrą pogodę i czyste niebo. :)
    1 punkt
  45. Zdjęcie zrobione w ten weekend nad Śniardwami. Dobrze, że nic z tego nie było [emoji4]
    1 punkt
  46. Taka chmura nad Wejherowem :) Ciekawy jest jak ja to nazywam "czepek" z tego co pamiętam tworzy się on na szybko pietrzących się chmurach...:)
    1 punkt
  47. To i ja wrzucę moje fotki chmur, stare bo z 2010 i 2011 roku, odgrzebane z karty pamięci w telefonie:)
    1 punkt
  48. Udało się wreszcie uwiecznić(dzisiaj) na fotkach bardzo piękne Mammatusy .
    1 punkt
  49. 2010-11-16 Zrobiłem zdjęcie właśnie takiej chmury dodałem dwa z daleka i w przybliżeniu, nie jestem znawcą chmur, ani zwolennikiem, wolę czyste pogodne niebo, ale czasem jak wpadnie mi w oko jedna ciekawa chmurka na niebie nie puszczam jej darmo. Bardzo bym prosił znawców o określenie jak nazywa się ta chmura, ja ją nazwałem świecąca chmura, bo tak ładnie świeciła na niebie, że warto było na nią popatrzeć nie jeden raz. :)
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)