Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 29.09.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. 22.09.2020r o 22:49:18, 45 stopni nad krakowskim południowym horyzontem przeleciał bardzo długi i wolny meteor przypominający deorbitującego satelitę? Ciągnął za sobą smugę, leciał >10 sekund przez 60cio stopniowe pole widzenia kamery. Czy ktoś ma możliwość sprawdzić, czy w tym czasie nic nie deorbitowało?
    10 punktów
  2. Ed apo 71 mm Asi 1600 mm Heq 5 L 30 x 400 RGB 15 x 400
    5 punktów
  3. Księżyc 28.09.2020 godzina 21, sklejka z 27 zdjęć, każde ze zdjęć to 20% z około 1500 klatek. Zdjęcia wykonane za pomocą MAK-a 127/1500, kamera T7C Astro.
    4 punkty
  4. Expozycja na takim poziomie żeby nie stracić prędkości zapisu minimum 30FPS Gain w zależności jak ciemne filry można podkręcić nawet pod 90% .Finalnie to nie przeszkadza autostakkert sobie z szumem poradzi . Ważne żeby histogram na wysokim poziomie w okolicach 80 a 90 % . Przy okazji ostatnia prezentacja ( taka trochę odważna ) z sessji 24.09
    4 punkty
  5. Dzisiejszej nocy (ok.3 rano)widoczność była znakomita,w skali 10 dałem 11!?,niestety seeing (IV/VA)był kiepski wszystko się gotowało,dlatego pooglądałem tylko sobie kilka galaktyk i wycelowałem w VdB1(była wówczas w zenicie) Po dłuższej chwili wpatrywania się i żonglerce powiększeniami postanowiłem utrwalić ją na szkicu .Na dole majaczy HH newton 14" f/4.2 167x(SvBony UWA 68* 9mm) SQM 20.9-21.0mag/arc2 kontrast podniesiony Pozdrawiam Irek
    3 punkty
  6. Około 5h rotacji . Klipy połączone z dwóch sesji . 18-19.09 i 23-24.09 łącznie 164 stacki
    3 punkty
  7. Do pochwalenia się kolejne z serii obiektów dających się fotografować z balkonu z obrzeży Poznania - Mgławica Laguna (M8). Wersja SHO (~2.5h materiału na kanał) + SHO po przejściu przez StarNet.
    2 punkty
  8. Może tak być z Nikonami, u mnie w Canonie mod nie występuje problem "niebieskości". Wręcz przeciwnie, jest tego nawet za mało.
    2 punkty
  9. Tak sobie pomyślałem, że od czasu do czasu spróbuję coś pstryknąć z DS lustrzanką przez 80/400, nie mam żadnego obiektywu do C60D więc stary poczciwy 80/400 to jedyna możliwość jaką mam - z EQ3-2 z napędem próbowałem czasów 13 i 15s, jakąś tam próbną M31 udało mi się poskładać i dało to trochę radochy, w końcu pasja ma dawać przyjemność Niestety wadą 80/400 jest jego marny dość wyciąg, w sumie mój i tak dobrze był usztywniony przez taśmy teflonowe, nie miał luzów. Ale samo mocowanie na te dwie małe śrubki z tyłu, brak pierścienia zaciskowego, słabiutkie to - wkręcając ciężki C60D przez nosek 1,25" ciągle miałem stracha, że mi wyleci i szlag trafi aparat i mnie przy okazji. Co tu zrobić... bulić kupę kasy na nowy wyciąg 2 cale to bez sensu. No ale przecież ja mam taki wyciąg - od CC6, jest łatwo demontowalny za pomocą dużego pierścienia na gwint, co i tak czynię przed każdą sesją zakładając tuleję dystansową. Czyli pozostało wymyślić jak go połączyć z 80/400. CC6 dostarczany jest z trzema tulejami dystansowymi, jak na zdjęciu: Pomyślałem, że jedną niską tuleję wykorzystam do podłączania wyciągu od CC6 do 80/400. Jak to zrobić? Odpowiednim adapterem. Kilka pomiarów, szybki rysunek, wizyta rano u tokarza i za dwie godziny miałem gotowy adapter, wytoczony ze stali. Z lewej dopasowany do tubusu 80/400, z prawej zrobiony taki sam gwint jak w tulei od CC6. Chlapnąłem go matową czarną farbą co by nie zardzewiał za szybko i nie świecił odblaskami w środku: Teraz pozostało tylko poskładać klocki: I tak to zostaje u mnie na stałe - wyciąg od CC6 będzie sobie teraz "wędrował" między CC6 a 80/400, zależy gdzie będzie potrzebny Przykręcony wyciąg od GSO sięga dalej od fabrycznego SW tyle co wystaje redukcja na 1,25", jakieś 2 cm. Czyli idealnie - trzeba było sporo wyjechać wyciągiem SW z aparatem by łapał ostrość na gwiazdach. Tutaj to zupełnie inna bajka - jakość, solidność, pierścienie zaciskowe, mikrofocuser. Teraz nie ma obaw, że mi aparat wyleci z wyciągu
    2 punkty
  10. Kiedyś też popełniłem wpis o radę w okularach do planet. Również zakładałem budżet do około 300 zlotych. Otrzymałem milion rad (No dobra może z 5 albo 6), że mam nie kupować byle czego, dozbierać, poczekać, nie schodzić poniżej Esów przy moim Newtonie 8". Najpierw sobie pomyślałem, że przecież pisałem do 300 złotych! A tu każdy mądry dokłada swoje rady, a każda rada dwa razy droższa niż zakładałem. Trzy głębokie wdechy, przeczytałem milion forów ponownie (czyli nasze trzy najlepsze), pomyślałem i...dozbierałem i dociułałem do tych Esów. Mam do 8 cali 6,7 mm - 82deg, 14mm-82deg i 24 mm-68 deg (tu już nie dozbierałem do szerszego pola). Powiem Ci z doświadczenia i po przeczytaniu tych wszystkich rad, że faktycznie lepiej jeden porządny okular zamiast wiadra Plossli. Można próbować, zastępować itp. Ale jak naprawdę Cię wciągnęło i wiesz, że to jest to, to kup porządnie. Ja bym w Twoim przypadku szukał uniwersalnego Esa 14 mm-82 deg. Szukaj na forach. Bądź cierpliwy i ciułaj kasę. Warto!
    2 punkty
  11. Pobawiłem się tym materiałem, jest całkiem ok, gdyby tylko było go nieco więcej. Z przepalonym centrum nie bardzo umiem sobie poradzić - z tego co mi kiedyś doradzono warto zrobić je odrębnie na krótszych czasach i podmienić podczas obróbki.
    2 punkty
  12. Warto spróbować, ja na co dzień używam centralnie ważony, dokładniejszy od matrycowego. Punktowego nie używam nawet w portretach. Tylko zdaje się, że musiałbyś jedną sesję nie wiem ile klatek naświetlasz w DSach na jednym i tym samym pomiarze, a drugie podejście z innym.
    1 punkt
  13. Kolega stwierdził, że "ten drugi meteor jest odbiciem od tunelu w czasoprzestrzeni powstałego gdy statki obcych osiągały prędkość WARP" ?
    1 punkt
  14. Jarku, to nie jest ten konkretnie, ale bardzo podobny. Na początku też go pomyliłem z tym właśnie. To dwa różne obiekty.
    1 punkt
  15. 1 punkt
  16. Dla mnie obie miejscówki są równie daleko ? Czy to Folwark czy okolice tego co proponuje @dexter77czasowo zajmuje mi to 40-45min. Do Zwoli mam w sumie najdalej ale jakoś przyzwyczaiłem się do tej miejscówki. ? Generalnie nie lubię zbyt częstych zmian ale eksperymentalnie można obadac tą nową mejscoweke o której pisał @dexter77 Natomiast najważniejsze w tych naszych spotkaniach jest to, że możemy się razem spotykać w dogodnej dla wszystkich lokalizacji. Stare przysłowie mówi "Lepsze jest wrogiem dobrego" ?
    1 punkt
  17. Nie skreślałbym jednak Kowy 6x30. Cena podobna, powiększenie troszkę mniejsze, waga mniejsza o prawie 100g i gwarancja 10 lat. W necie jest recenzja co prawda 8x ale w 6x powinno być podobnie: http://wzrokowiec.com/archiwa/969
    1 punkt
  18. Żadnych deorbitacji w tym czasie: https://aerospace.org/reentries?field_reentry_type_target_id[0]=32&field_reentry_type_target_id[1]=33&field_reentry_sighting_value=All&sort_by=field_predicted_reentry_time_value&sort_order=DESC&format_select=tiles&reentry_timezone_selector=UTC&fbclid=IwAR17N6HA9VYQocrE_N05TEiSMJrn6EAsD82gNtKXhtER5enZNW7S5a1vhEI
    1 punkt
  19. Wyszło z tego sporo ciekawych opcji. Tylko który z nas wrzuci teraz fotę na konkurs? ?
    1 punkt
  20. "To coś" leciało prawie 20 sekund. Doliczyłem do 17 zanim zgasł, a nie obserwowałem od początku, więc jeszcze pewnie z 2 sekundy upłynęły zanim się odwróciłem i go namierzyłem na niebie. Obserwowaliśmy to zjawisko w kilka osób 40 km na południe od Krakowa. Chyba dla wszystkich obecnych wtedy to był najdłuższy zaobserwowany w życiu przelot. Widok na żywo nie do zapomnienia
    1 punkt
  21. Uuu, ale czemu takie szumy? ? Żarcik Nigdy również nie miałem okazji zobaczyć czegoś takiego! Gratuluję uchwycenia
    1 punkt
  22. 1 punkt
  23. Pomimo użytkowania kilku okularów telewujka, ciągle mam w walizce BCO 10mm,18mm i 32mm. Świetna transmisja i ostrość, a kupione na giełdzie po 120zł/szt!. Niezastąpione przy wyciąganiu Abelli i innych słabizn. Mam tylko wątpliwości, czy początkujący będzie w stanie to zauważyć/docenić, bo koszt to mniejsze pole. Ps. Gratuluję 20" Z tanich, ale niezłych okularów poleciłbym Astro Techa Paradigm lub klony 8mm lub 5mm. Kiedyś były po 200 hakiem, ale przy dzisiejszych cenach musiałbyś zapolować na używkę.
    1 punkt
  24. Jako początkujący podpisuję się pod tym postulatem Akurat mam balkon na południe, i Ślimak zwrócił moją uwagę w Stellarium, więc w chwilach po Saturnie i Jowiszu, a przed Marsem, skanowałem niebo w poszukiwaniu tego obiektu. Póki co nieskutecznie (mam zadrzewiony horyzont, tak na styk ze Ślimakiem, nie byłem pewien czy w ogóle jest dla mnie dostępny). I tak bym pewnie próbował dalej, nie mniej taki wątek na pewno dodaje kontekstu i motywacji do poszukiwań
    1 punkt
  25. Czy to jest taki adapter jak na tym zdjęciu? Baader SkySurfer III ma to w komplecie Oj, chyba rzeczywiście, AR-102 ma jakąś nietypową stopkę szukacza, inną niż popularny standard Skywatchera. Warto się upewnić co do adaptera, aby pasował, albo zmienić element mocowany do tuby. To komplikuje nieco sprawę.
    1 punkt
  26. 2 tygodnie temu oglądałem z pod Wrocławia. Przez Taurusa 500, Naglerem 26 z UHC Astronomika. Było lekko widać dwa wystające bieguny, dające tej mgławicy lekko wrzecionowaty kształt.
    1 punkt
  27. Zawsze powtarzam, że nie należy malować rzęs przed obserwacjami ? A serio, też uważam, że BCO 10mm to bardzo dobry okular do planet. I pozazdrościć 20" ?
    1 punkt
  28. Nie mam prawie żadnego doświadczenia w astrofotografii, zrobiłem zaledwie kilka eksperymentów lustrzanką na statywie bez prowadzenia, ale trochę się znam na obróbce zdjęć i obsłudze PS. Poniżej moja propozycja w nieco cieplejszych odcieniach, zmniejszyłem też przepalenie w centrum galaktyki. Pracowałem na surowym stacku, jeśli ktoś będzie zainteresowany plikiem PSD, to mogę udostępnić. To mój pierwszy post tutaj, więc wrzucam na zewnętrzny serwer. https://postimg.cc/D8h62hXL
    1 punkt
  29. Do planet, Księżyca i ew. małych DSików (planetarki, małe kulki, podwójne) mogę polecić z własnego doświadczenia, combo: Baader BCO 10mm + Baader Q-Barlow 2,25x. Wyjdzie 400PLN czyli ponad twój budżet. Będziesz miał trzy ogniskowe: 10mm, 7.5mm i 4.5mm
    1 punkt
  30. Nie mam porównania z innymi, ale Sprawdza się bez problemu u mojego 8 latka. Trzeba pamiętać, że ona ma dość wąskie pole, ale za to ostrość na brzegach nie jest tragiczna, tak jak to miejsce na przykład w Vortex Raptor 8.5x32. Teraz i tak bym chyba kupił Opticron Adventurer T WP 6,5×32, bo ma bardzo dobre opinie, lekko szersze pole przy niższej cenie. Wszelkie większe powiększenia bym sobie odpuścił. Na działce sójki, trznadle, bociany, zające, sarny, a w nocy M31, M13, plejady, M42 ... wszystko w zasięgu ośmiolatka.
    1 punkt
  31. Co fakt to fakt, ale ten ES to nie 2300 tylko jakieś 1100 na giełdzie Mimo wszystko więcej niż 300 zł : ) Poza tym kolega chce kupić jeden okular, zakładając że ma zestawowe 30mm i 9mm to brakuje mu coś w okolicy 14 Najlepiej by było odczekać i uzbierać jeszcze 200-250 zł, potem kupić esa 14. Wszystko inne będzie tymczasowym półśrodkiem. Z tym wydawaniem po kilkaset zł za okular to jest chyba trochę inaczej i zasobność portfela niekoniecznie ma tu największe znaczenie, pytanie raczej jak mocno wciągnęło cię to hobby, gdyż przy tego typu zakupach większą rolę odgrywają emocje niż sam rozsądek. Są osoby, dla których to jedyne hobby i wydatki, a wtedy wydanie np. 60% miesięcznego budżetu nie stanowi problemu. Tylko emocje i ten dreszczyk zadowolenia przez jedną noc w miesiącu mogą powodować, że człowiek w Polsce jest w stanie kupić dobsa za 2 kafle na kilka dobrych obserwacji w roku, to na pewno nie rozum : ) Prawda jest taka, że im częściej obserwujemy tym apetyt rośnie i chcemy jak najlepszego obrazka, a to wiąże się zazwyczaj z wymianą okularów na inne / lepsze / często droższe i efekt jest taki, że każdy przebywa tą samą trasę i kończy w podobnym miejscu Gdyby każdy słuchał rad bardziej doświadczonych i nie inwestował w półśrodki, finalnie zaoszczędziłby więcej $$$, sam wiem po sobie : ) Taka już nasza natura, że "wiemy lepiej" i musimy na własnej skórze sprawdzić decyzje, które są odradzane przez tych, którzy już je przerabiali.
    1 punkt
  32. Pewną opcją też są oczy wyraka. Małe, lekkie, bardzo szerokie pole. Ja sobie kupiłem takie w wersji od Oriona. https://eu.telescope.com/Orion-2x54-Ultra-Wide-Angle-Binoculars/p/132436.uts Wiadomo, nie jest to sprzęt do obserwacji obiektów głębokiego nieba. Bardziej służy do tej żeby poznać gwiazdozbiory, popatrzeć na morze gwiazd, na Drogę Mleczną i zrobić łaaaaał. Mój sześciolatek bardzo ją polubił.
    1 punkt
  33. Ja bym nie brał nic powyżej 6-6.5x i wadze pow. 0,5kg. Myślę że Kowa 6x30 lub Opticron 6.5x32 byłby ok. W zasadzie na ten moment lepsze byłoby nawet powiększenie 4x ale jednak 6x jest bardziej perspektywiczne i przyda się na przyszłość. Pozdrawiam
    1 punkt
  34. To i ja swojego Marsa wrzucam. Avi wykonane w Zatomiu 19.09.2020r. 02:23 Sprzęt: Meade LX200GPS 10", ZWO ASI462MC, ES Focal Extender x3 Soft: SharpCap3.2, AutoStakkert3, Registax6 Zestakowane 500 klatek z 5000. Obróbki nie mam jeszcze opanowanej. Co, jak i w czym mógłbym fotkę poprawić?
    1 punkt
  35. Z tej nocy . Czasami seeing powalający , ale przeważnie taka dobra 6stka 2020-09-24-0050 UTC SW300/1500 Barlowx4 RGB GSO 6 x stack po 2 na każdy kanał
    1 punkt
  36. Proponuję podejśc do obrobki bez tego, albo ZDECYDOWANIE mniej agresywne wyrównanie tla. Droga Mleczna traci przez to cały swój blask, zdjecie staje sie stucznie plaskie, brak delikatnej gry pylów i obłoków wodorowych.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)