Skocz do zawartości

Co najbardziej irytuje astronomów?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, to ogólnie mój pierwszy post więc ... cześc! :)

 

Od razu przechodząc do sedna: co was (astronomów) najbardziej denerwuje? To może i dziwne pytanie, ale mam tyle czasu że nie da się wytrzymać i mógłbym coś wynaleźć, napisać jakiś program czy sprowadzić coś.

Albo prościej: Co wam się w astronomii najbardziej nie podoba?

Nie wiem, może obecnie używane programy nie mają jakiejś funkcji, albo jest jakaś żmudna czynność która mogłaby być naprawiona - tego typu rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to najbardziej nie podoba się nie coś, ale ktoś ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tu masz astronomów ? Raczej głownie astromiłośników lub astroamatorów. Nie rozumiem co byś chciał wynaleźć, napisać program itp. Do czego ma to zmierzać ?

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to astroamatorów ;) Najbardziej nie podoba nam się brak pogody, bo nie możemy prowadzić obserwacji i większego utrapienia dla nas niż ten fakt - NIE MA.

Ale na to chyba nie będziesz w stanie napisać programu...

  • Like 4

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to ogólnie mój pierwszy post więc ... cześc! :)

 

Albo prościej: Co wam się w astronomii najbardziej nie podoba?

Nie wiem, może obecnie używane programy nie mają jakiejś funkcji, albo jest jakaś żmudna czynność która mogłaby być naprawiona - tego typu rzeczy.

Cześć :)

Jestem astro-amatorem.

W astronomii najbardziej nie podobają mi się chmury.

Jeśli chodzi o programy to bardzo proszę o napisanie programu, który jak mam wolne - najchętniej weekendowe nocki będzie usuwał znad mojej miejscówki chmurwy, abym mógł w ciemno zapraszać Kolegów na wspólne foto obserwacje. Jeśli chodzi o dodatkową funkcję to aby po podłączeniu zestawu do astrofotografii i odpaleniu laptopa reagował na mój głos, znalazł obiekt, wyostrzył i zrobił zadaną ilość fotografii.

Pomyślał bym jeszcze nad funkcją złożenia powyższych surowizn i wyciągnięciem finalnej fotografii do poziomu Kolegów uczestniczących w konkursie MoP lub Henia Kowalewskiego.

Bardzo by mi nowy Kolega pomógł :) - Witam na FA - owocnej pracy życzę i dużo zadowolenia w czerpaniu wiedzy poświęconej astronomii amatorskiej :)

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak życzeniowo to chciałbym by wynaleść coś takiego aby przez pół roku widoczne było niebo północne, a przez drugie pół południowe... i by było w miarę ciepło w czasie obserwacji, ale bez parowania szkiełek... :)  I by nocki trwały długo, ale nie za długo...bo dzień też jest fajny... Ale chyba tak się nie da bez zmiany paru podstawowych praw Natury  :(

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i oczom nie wierzę. W dobie rewolucji przemysłowej współczesne społeczeństwa Anglii, Francji, czy Niemiec biorąc po raz pierwszy do rąk przysłowiowy młotek skwapliwie czytają przed pierwszym użyciem,- instrukcję obsługi tego "urządzenia".

Polak zdobywa umiejętności w  walce bo gdyby przeczytał   angielską/ niemiecką/czy francuską instrukcję obsługi tego  "młotka" wyprodukowanego w chinach rozwalił by sobie kolano.

A przecież już w szesnastym stuleciu naszej ery niejaki Mikołaj Rej z Nagłowic napisał w obronie ojczystego języka " iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" dając tym do myślenia współczesnym, że dotąd trwać będzie Naród, dokąd przetrwa jego język.

To samo dzieje się wśród nas z programami astronomicznymi, sprzętem, a nawet językiem na forum, jeśli więc kolego masz zdolności lingwistyczne i masz dużo czasu to " z nieba nam spadłeś" bo nie tylko ja jeden jestem tego samego zdania, chociaż innym ciężko się przyznać do swoich "ułomności  językowych",- a inni udają "blondynki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haas-pol poleciał klasyką haha :D

 

A ChessNet gwiazdą z mojego miasta :) Gościu jest z Ostrowa Wielkopolskiego ;)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam Bana zaraz zaaplikuję bo nie odpowiadacie Koledze w temacie >:D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ChessNet gwiazdą z mojego miasta :) Gościu jest z Ostrowa Wielkopolskiego ;)

Ja bym się nie chwalił znajomościami.  O0

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO JA PODEJDĘ POWAŻNIE DO TEMATU.

 

Ogólnie to co najbardziej irytuje wszystkich astromaniaków to chmury i brak dobrych warunków do obserwacji (seeing, wilgotność...). Mnie osobiście jeszcze częste przeziębienia oraz wysokie ceny teleskopów i akcesorii. Ale jeśli miałbyś ochotę zrobić dla mnie jakiś program astro, to byłbym bardzo wdzięczny. Mam kilka pozycji:

 

1) coś w stylu Stellarium, ale żeby miało symulację wyglądów obiektów z uwzględnieniem apertury i LP (czyli jak widać "w realu"). Również żeby ta symulacja dotyczyła wszystkich obietków NGC, IC i z innych katalogów, a nei tylko em-ek. Żeby było więcej gwiazd, a mniej niepotrzebnych dodatków. I żeby się nie ciął jak mi obecnie Stellarium na moim kompie. Żeby były możliwości zobaczenia, jak obiekt będzie wyglądał w filtrze, w  bino, w Newtonie, SCT, Maku, itd., itp. Będzie to dużym ułatwieniem dla początkujących (w tym dla mnie).

 

2) coś w stylu Deep Sky Stacker, ale żeby był to program po polsku oraz żeby był zdecydowanie łatwiejszy. Np. ustawiam, czy daję zdjęcia (filmy) planety, czy Księżyca, czy DS, ładuję zdjęcia (także darki, flaty, itp.) wybieram kilka punktów odniesienia, i żeby wg nich poobracał, powększał, wyrównał i w końcu złożył zdjęcia i żeby nic więcej nie musiał robić. Ogólnie tak, żeby tylko załadować zdjęcia, określić punkty odniesiania i kliknąć ok i żeby program wszystko zrobił. Oczywiście żeby się nie ciął jak DSS i Registax.I żeby współpracował ze wszystkimi użwanymi w astrofoto formatami (dla mnie konieczne CR2, JPG oraz MOV i AVI).

 

 

i ostatnia propozycja, dla mnie najistotniejsza:

 

3) program (a tak właściwie mały komputer), który będzie sterował moim teleskopem. Miałby wyszukiwać obiekty (potrzebna baza kilkunastu-kilkudziesięciu tys. obiektów do znalezienia) i podążać za nimi. osobiście sam bym dorobił silniczki poruszające teleskopem, tylko zrobić taki program, który będzie mi odnajdywał, a przede wszystkim jak najdokładniej wydawał polecenia i sterował zrobionymi przeze mnie silczniczkami. Chcałbym, żeby tylko od tego komputera odchodziły tylko 4 zwykłe kabelki (po dwa do silczniczka), i żebym nie musiał robić do tych silniczków jakiś tam dodatkowych sterowań. Tylko podłaczyć ten komputerek i już. Chodzi mi bardziej o jak najdokładniejsze podążanie za obiektami do astrofoto, bo wiadomo, każdy nawet najmniejszy błąd w prowadzeniu to kilkugodzinnne próby do kosza. Mniej wyszukiwanie, aczkolwiek fajnie by było, bo czasem bardzo ciężko znaleźć jakieś słabe galaktyczki. Oczywiście najlepiej, żeby był po polsku, a w dodatku razem z silniczkami - wtedy będzie i łatwiej Koledze, bo wie do czego to robi i co i jak, i mnie zamontować na teleskop. Aha, i żebym nie musiał do tego tachać kompa na dwór, tylko żeby to był mały przenośny komputerek (wygląd np. pilot z pendrive-m - na pendriv-ie baza danych, w pilocie program i sterowanie).

 

Więcej informacji, jeśli Kolega chciałby się zająć którymś z tych programów, to powiem na PW.

 

Pomysłów więcej nie mam.

 

Pozdrawiam!

 

P.S. jeśli chodzi o ostatni program to mógłbym nawet pare stówek za niego zapłacić, jesli wszystko by dobrze i zadawalająco dla mnie działało. Za pozostałe nie zamierzam wnosić opłaty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek doskonale pokazuje co się dzieje z ludźmi gdy brak pogody doskwiera. Zakładając, że autor tego wątku naprawdę ma dużo czasu pewnikiem nie pozostanie bezczynnym wobec braku pogody i wszechobecnego LP. Przecież skoro istnieją fabryki chmur to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zbudować fabrykę antychmur. A na LP wiadomo, najlepsza proca, nie ma co koła na nowo wymyślać :D

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

i ostatnia propozycja, dla mnie najistotniejsza:

 

3) program (a tak właściwie mały komputer), który będzie sterował moim teleskopem. Miałby wyszukiwać obiekty (potrzebna baza kilkunastu-kilkudziesięciu tys. obiektów do znalezienia) i podążać za nimi. osobiście sam bym dorobił silniczki poruszające teleskopem, tylko zrobić taki program, który będzie mi odnajdywał, a przede wszystkim jak najdokładniej wydawał polecenia i sterował zrobionymi przeze mnie silczniczkami. Chcałbym, żeby tylko od tego komputera odchodziły tylko 4 zwykłe kabelki (po dwa do silczniczka), i żebym nie musiał robić do tych silniczków jakiś tam dodatkowych sterowań. Tylko podłaczyć ten komputerek i już. Chodzi mi bardziej o jak najdokładniejsze podążanie za obiektami do astrofoto, bo wiadomo, każdy nawet najmniejszy błąd w prowadzeniu to kilkugodzinnne próby do kosza. Mniej wyszukiwanie, aczkolwiek fajnie by było, bo czasem bardzo ciężko znaleźć jakieś słabe galaktyczki. Oczywiście najlepiej, żeby był po polsku, a w dodatku razem z silniczkami - wtedy będzie i łatwiej Koledze, bo wie do czego to robi i co i jak, i mnie zamontować na teleskop. Aha, i żebym nie musiał do tego tachać kompa na dwór, tylko żeby to był mały przenośny komputerek (wygląd np. pilot z pendrive-m - na pendriv-ie baza danych, w pilocie program i sterowanie).

 

No nie, bez jaj. Taaaaakiego programu nie masz??????

To jak się ogarniasz w tych wszystkich światełkach na niebie????????

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorzej jak chceci sa czas jest a niebo do obserwacji jest beznadziejne ;/

Witamy cię na forum,fajnie,że coś napisałeś,tylko o co caman ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co najbardziej irytuję Astronomów?" chyba bardziej "Co nie irytuję Astronomów?"

 

Ale odpowiem na nie.

- Najbardziej to chmury, czyli pogoda, która ostatnimi czasami daję w kość.

- Wysoka cena sprzętów, chociaż gdybym mieszkał dla przykładu w Niemczech, nie był by aż tak dla mnie drogi. Więc ten podpunkt odpada, po prostu to jest wina władz naszego państwa.

- Sztuczne źródła świateł, które wraz z rozwojem technologicznym naszego globu zwiększają swój zasięg terytorialny, co powoduję mniejszą ilość miejsc idealnych do obserwacji nieboskłonu.

- Ustawianie sprzętu: kolimacja, ustawianie ostrości też mnie powoli irytuję, myślę że gdy zyskam doświadczenie nie będzie mnie to zbytnio irytować. Ale może to być związek z moją mizerną cierpliwością, ale w sumie to dziwne, jakoś potrafiłem od rana do wieczora siedzieć z wędką nad jeziorem, a tu raptem denerwuję mnie 5-10 minutowe ustawianie idealnej ostrości.

Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorzej jak chceci sa czas jest a niebo do obserwacji jest beznadziejne ;/

Powinno być tak :

 

Najgorzej jak chęci są,czas jest,a niebo do obserwacji jest beznadziejne.

 

JESZCZE RAZ WITAM I ZACHĘCAM DO PISANIA,ALE PO POLSKU.

 

Ps.O drugim poście już nawet nie wspomnę.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. LP

2. Niekorzystne warunki atmosferyczne

3. Techniczne problemy ze sprzętem

4. Brak czasu

5. Wysokie ceny sprzętu astro w Polsce na tle innych państw np. USA (np. cena Fujinona 10x50 FMTR-SX w Polsce jest o ok. 1200zł wyższa niż w USA) :( :(

5. Ogólnie - brak kasy na wymarzony sprzęt

Wszystkie informacje odbierane przez wzrok, są niesione przez światło...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOCTER NOBILEM 10x50 B/GA, spektyw OPTOLYTH 30x80
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)