Skocz do zawartości
Jacek E.

Tranzyt Merkurego po Słoneczku.

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja się pochwalę. Około godziny 12.00 wykonaliśmy z 3 letnim synkiem oprawę filtra. Zaraz po rozpoczęciu tranzytu niebo się trochę przejaśniło. Sam tranzyt był u mnie widoczny dwa razy po pół minuty. Bo mimo rozpogodzenia ciągnęła się przez niebo długa, wąska chmura permanentnie zasłaniająca Słońce. Merkury przy źrenicy 1mm i powiększeniu 55x był smoliście czarną kropką. Piękny widok.

• Like 5
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję wszystkim uwiecznienia tego zjawiska:) Ja spróbuję następnym razem;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A u mnie na wschodzie grube chmury :( bardzo chciałem zobaczyć tranzyt, może następnym razem się uda, tak to chociaż sobie popatrzę na fotki i czekam na jakieś "motion pictures".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj pogoda była okropna, zaliczyłem może 3 minuty tranzytu. Dzisiaj słonecznie , niebo czyste,ironia losu.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja ciągle przeżywam w głowie te 2x30s widoczności Słońca z Merkurym, ten kontrast, czerń Merkurego. Zdjęcia nawet w dziesięciu procentach nie oddają widoku z okularu. Cieszę się, że chociaż tyle/aż tyle udało mi się zobaczyć. Przez moment poczułem się jak James Cook obserwujący tranzyt Wenus...

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, Zielu napisał:

duży teleskop Zeiss'a

Coś więcej o nim napiszesz ? Układ optyczny, parametry.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, Karol_C napisał:

Coś więcej o nim napiszesz ? Układ optyczny, parametry.

Odpowiem za kolegę bo też patrzyłem przez ten teleskop wielokrotnie. To długi achromat 150/2250 o dość ciekawej budowie, obserwator siedzi zawsze w tym samym miejscu :O Aberracja zauważalna ale bardzo minimalna. Według obliczeń chyba na granicy standardu Sidgwicka i tak też wydaje mi się na oko ;)Tutaj zdjęcie i info https://astronomia.szczecin.pl/obserwatorium/teleskop 

• Thanks 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawska i Zielu wiecie jak ja lubię tego typu spotkania opisywane świetne zdjęcia widać astronomiczne zjawisko no i obserwatorów. Wszystkie Wasze zdjęcia, co dodaliście mnie się bardzo podobają. Gratuluję Wam wszystkim, komu się udało zobaczyć uwiecznić to historyczne astronomiczne zjawisko. Pozdrawiam.:)

• Thanks 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na dokładkę coś dla miłośników obrazu ruchomego.
Można powiedzieć że kolejny raz udało mi się zarejestrować prawie całe zjawisko jakie można było oglądać.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Zielu miałem podobną sytuację - zauważyłem samolot na kursie przez Słońce (zaraz przed tarczą ) wciskam spust aparatu a tam pip pip pip (z 10 sek dla stabilizacji lustra) grrr samolot przeleciał przez tarczę a aparat zaczął robić serię 10 zdjęć... no i tak miałem zdjęcie tarczy z gazami wylotowymi i parę żołnierskich słów na ustach Brzmi znajomo? :)

526254765_MG_8547_samolot.thumb.JPG.acb73cb2015c4b3ac0044e606899c1eb.JPG

• Like 2
  • Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

(...) warte to było zachodu ;)

Żarcik. ?

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta