Skocz do zawartości

Czy tak ma wyglądać forum?


Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Flaytec1 napisał:

Ogolnie od czasow pojawienia sie komputerow i internetu wszelkie aktywnosci na powietrzu zmalały

Dodałbym jeszcze pojawienie się telefonów, ale wszystkie te trzy rzeczy są takim kijem, który ma dwa końce. O ile kiedyś szło się do sąsiada, czy jechało do kogoś, i była częstsza okazja do ruchu, tak teraz często się dzwoni, pisze. Z drugiej strony telefon jest ogromnym dobrodziejstwem dla nagłych wypadków i pilnych spraw. Internet również ma dwie strony: jest tam mnóstwo złego i dobrego, wiedza jest ogromna, ale wydaje się, że nie mniejsza jest i głupota ludzka. Nie w sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów". Nie wiem czyje to dokładnie zdanie (podobno S. Lema).

Wracając do ruchu na świeżym powietrzu, coraz częściej widuje się jeżdżących na elektrycznej deskorolce. Tu z kolei przypomina mi się cytat z filmu "RRRrrrr":

"Najpierw chodziliśmy na czterech łapach, teraz chodzimy na dwóch; jak tak dalej pójdzie, w ogóle będziemy chodzić bez"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pogody to ma duże znaczenie ,a w ty m roku np w mojej lokalizacji jest tak fatalna jak chyba nigdy wcześniej. Wystarczy kilka nieudanych kursów pod ciemne niebo albo pochmurnych nocek po ładnym pogodnym dniu albo "pustych przebiegów" z zestawem do obserwacji ,z którym trzeba się nagimnastykować troche ,żeby zacząć kalkulować ,że paliwo ,czas sie traci lepiej byłoby odespać bo oczy się zamykają ,bo w koncu też sie pracuje. I po kilku takich nieudanych próbach człowiek stwierdza ,że chyba lepiej otworzyć piwo i posiedzieć przed TV, przynajmniej do czasu ,aż znowu się będzie chciało. Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ,ale chyba coś się podziało z klimatem, bo tak ze 3 lata wczesniej tych pogodnych nocek było naprawdę więcej i zdarzało sie kilka pod rząd ,a ostatnio jak już się trafi to pasowało by siedzieć do wieczora do świtu bo niemal pewne ,że nazajutrz to już będzie można pomarzyć     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Natomiast od zawsze  byłem i do zawsze będę poprawiaczem. Bo  staranność tego co i jak  piszemy świadczy o naszym podejściu do odbiorcy/ów...

To już czterech poprawiaczy wykonało coming out. Żeby jeszcze było co poprawiać 🙃

  • Thanks 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, ale rzecz jest jednak w temacie. Tym poprawiaczom często zarzuca się odstraszanie ludzi - no ale jak nie poprawiać kogoś kto nie stosując interpunkcji pisze w dziale Szkoła Astrofotografii błagalna prośbę na całą stronę... tyle że czytam trzy razy i nie wiem o co człowiekowi chodzi?

To jest jedna z odpowiedzi na tytułowe pytanie : Czy tak ma wyglądać forum?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie szczczególnie bolą błędy w nazwach obiektów. W końcu, Andromeda to gwiazdozbiór, nie galaktyka, satelita jest rodzaju męskiego (nie "ta satelita"), a nazwy własne warto pisać wielką literą - Księżyc, Słońce, Perseidy itd. Rozumiem jednak tych biedaków, którzy na swoją forumową  inaugurację dostają pouczenie lub żarcik zamiast aplauzu. Dlatego coraz częściej odpuszczam sobie belferskie zapędy. 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wessel napisał:

Pewnie masz rację- tak jest lepiej. Najpierw pogłaskać a dopiero potem przy....ć.   🙂

Przy...ć nie, łagodnie pouczyć! 👨‍🎓🥸

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czystym niebem to mamy podobnie jak paralotniarze z wiatrem.  Wiec nie narzekajcie bo latalem ponad 10 lat na glajtach i wam opisze jak tam sprawa wyglada. 

Paralotnia lata na termice, lub na tzw żaglu(gdy wiatr owiewa góre, przy pewnym k nachylenia zbocza i pewnej predkoci wiatru tworzy sie zagiel-czyli taka poduszka gdzie mozna latac bez przerwy. Dlatego widzi sie glajciarzy latajacych prawo lewo,nad jedną gorą . 

Teraz teoria: By powstal zagiel wiatr musi wiac min 4m/s a max 8m/s  Paralotnie nie sa w stanie wykorzystac silneijszego i slabszego...ale to skrajne granice wiec optymalnie by komfortowo latac na zaglu wiatr musi wiac od 4,5m do 7m ...To mały zakres i dopiero po dojechaniu na meijsce wiadomo jak wyglada sytuacja...Ale predkosc to jedno a kierunek drugie..musi wiac dokladnie z konkretnego kierunku na wprost na startowisko...odchylki to ok 30st dopuszczalne...wiadomo ze rzadko sie to zdarza by trafic warunki predkosc + kierunek.🤣

 

.Wiec sie siedzi i czeka.... jak bedzie za slabo to ten co wystartuje pojdzie do ladowania, wyladuje i czesto juz nie wejdzie na szczyt bo to zlozyc sie i np 1 godz marszu....pod góre....  A bywa ze zleci,zlozy sie....a tu nagle wiatr sie poprawil i wszyscy startuja....No to biegnie do gory ale zanim wlezie,sie rozlozy minie 1,5godz i wiatr moze znowu klapnac...i wraca sie do domu rozczarowanym bardziej niz przy astronomii..    Wielu ryzykuje jak wiatr ma odchyłki... a wtedy to tylko latwo o wypadek.. Wiecie jak male jest prawdopodobienstwo zeby były wlasciwe warunki???

I realia pralotniarzy...jedne wekkend pada...drugi pada...potem wiatr za slaby, potem z innego kierunku, w koncu nie wytryzmujesz jedziesz....

Włazisz na startowisko a tu za duza odchylka...no ale chcesz bardzo polatac wiec po jakims czasie probujesz na sile i dostajesz strzala, klape i potem wyciagasz szkrzydlo z krzakow i wyplatowujesz kazda linke...( paralotnia ma ok 400m bierzacych linek ) 

W astronomii po prostu sie zlozysz a w glajciarstwie mozesz sie polamać....  Albo wlazles i za silny wiatr....nie chcesz  schodzic...wiec czekasz do 17 bo wtedy zazwyczaj ucicha....bo sieda termika i czekasz zeby dalo sie zleciec do auta....start tez na sile z duża szansa wypadku.... 

 

Ale jest na to proste wyjscie. Kto dużo lata? No ten co nie czeka na pogode tylko dostosowuje swoja prace do wiatru. Sa warunki to jedzie latac, nie ma to idzie do pracy. 😀Znalem takich.

Dlatego jak chce sie ciemnego nieba trzeba stosowac podobną metodę .

 

 

Edytowane przez Flaytec1
k
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie jak paralotniarze rozwiazali problem skad wiedzieć jakie warunki panuja na startowisku?

Pozakladali na startowiskach wlasne stacje meteo....z kamera...wchodzisz na strone i widzisz jaka jest predkosc i kierunek wiatru a czesto i na kamerce wiadac latajacych...Wiec wtedy jak masz blisko wsiadasz w auto i jedziesz na pewne warunki (o ile sie nie zmienia) . To dziala z powodzeniem i coraz wiecej startowisk ma własne stacje metro.😀

 

https://www.spbw.pl/pogoda

 

 

spbw_cam_3-latest-1.jpg

 

 

Ciekawe czy nie dalo by sie czegos takiego wymyslec do znanych miejscowek obserwacyjnych- kamerka w niebo + przyząd mierzacy seening...

Edytowane przez Flaytec1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, to pokłosie poprzednich postów.

A co do Mazur, to byłem przekonany, że obecnie żaglówek jest o wiele więcej na jeziorach. Ludzie kasę mają, patent już niepotrzebny. Z nostalgią wspominam jak przemierzałem Wielki Szlak Mazurski od Rucianego po Ryn i Węgorzewo. To były czasy.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, no to podsumujmy: kilku panów w średnim wieku wymieniło uwagi na temat pogody, dzisiejszej młodzieży, interpunkcji, tudzież żeglugi powietrznej i śródlądowej, zaś jako plus wskazano brak tematyki eko (co akurat również doceniam 😉); w tzw. międzyczasie admin wrzucił se cosik do wątku z dowcipami, pojawiło się też parę nowych ogłoszeń na giełdzie... Czyli wszystko po staremu.  

🙂

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lukost napisał:

Oki, no to podsumujmy: kilku panów w średnim wieku wymieniło uwagi na temat pogody, dzisiejszej młodzieży, interpunkcji, tudzież żeglugi powietrznej i śródlądowej, jako plus wskazano brak tematyki eko (co akurat również doceniam 😉), admin wrzucił se cosik do wątku z dowcipami, pojawiło się parę nowych ogłoszeń na giełdzie... Czyli wszystko po staremu.  🙂

A spodziewałeś się czegoś innego? Nie ma armat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lukost napisał:

Oki, no to podsumujmy: kilku panów w średnim wieku wymieniło uwagi na temat pogody, dzisiejszej młodzieży, interpunkcji, tudzież żeglugi powietrznej i śródlądowej, jako plus wskazano brak tematyki eko (co akurat również doceniam 😉), admin wrzucił se cosik do wątku z dowcipami, pojawiło się parę nowych ogłoszeń na giełdzie... Czyli wszystko po staremu.  🙂

😉

Czekam na pogode i obiecuje cos skrobnąć , chociaz jakaś mini relacje jak np ostatnio ze spontanicznej obserwcji lornetką 15x70 w mieście , toczy sie temat a nawet tworzy sie kolo filtrowe , nie przechodzmy do status Quo  a juz napewno nie  tęsknijmy za bzdetografikami 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, może powinniśmy zaakceptować świat i ludzi, jacy są i pozwolić im cieszyć się czym tam chcą, nawet gdyby to było niezrozumiałe dla nas.
Z zewnątrz nasze wyjazdy dziesiątki kilometrów aby rozstawić masę kilogramów tylko po to aby przez godzinę marznąc niemiłosiernie wpatrywać się w coś, co po powrocie do domu nawet nie jesteśmy pewni, że było naprawdę widoczne, też mogą wyglądać całkowicie bez sensu.
Jak młodzi wolą telefony niż teleskopy to niech wpatrują się w telefony, a my sobie patrzmy przez teleskopy.
 

Dla mnie najważniejsze jest to, że Forum w ogóle jest, i że mogę pokopać w tym, co już zostało przez tyle lat napisane, i niekoniecznie muszę czytać codziennie zapierające dech w piersiach relacje, bo sam nie mam za często czegoś do takiego opisywania.
A lanie wody i opisywanie tego, co już było wiele razy opisane jak dla mnie ma umiarkowaną wartość, delikatnie mówiąc,.
Osobiście wystarczy mi, że wiem, że jak będę miał jakiekolwiek pytania, to ktoś bardziej doświadczony mi tu odpowie.
I to mogę odwzajemnić na miarę swojej wiedzy i doświadczenia.

Czyli, podsumowując, jeśli Forum jest jakie jest, to pewnie na dzisiaj takie właśnie są potrzeby i może nie ma sensu tego zmieniać na siłę, i nad tym strasznie ubolewać.
Ważniejsza jest frajda przeżywana podczas obserwacji niż jej opisywanie.
Fajnie jak ktoś coś opisze, ale nie ma przymusu pisania i niech piszą Ci, którzy mają na to ochotę oraz co i kiedy opisywać.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli pisownia wpływa na wygląd forum, to jeszcze się do tego odniosę: Nie wiem jak jest na telefonie, ale na kompie część kwiatków w wyrazach podkreśla się na czerwono, więc zawsze można coś poprawić, nim doda się post, o ile ktoś oczywiście chce to zrobić. Oczywiście niektórych błędów nam nie podkreśli, przykładowo "pojechał bym" i pojechałbym". Pisanie wielką literą po części leży w wiedzy, co pisze się wielką literą, ale chyba również w szacunku, jaki dajemy temu czemuś publicznie, w końcu także tego, jak ktoś przykłada się do napisania posta. Interpunkcja z kolei może dla niektórych brzmieć jak jakieś przerażające słowo, ale nie jest taka straszna i wcale nie wymaga ciągłej przypominajki, gdy już ją trochę złapiemy.
Nikt nikomu nie narzuca, żeby stać się purystą językowym, niektórzy mają to gdzieś, wszak to nie forum językowe, ale szczególnie okropnie czyta się treść pozbawioną całkowicie przecinków i kropek; wtedy naprawdę czasem trudno złapać, o co takiemu człowiekowi chodzi, a czasem nie ma się nawet ochoty tego wyłuskiwać ze zlanego w jeden ciąg zdania. Osoby wrażliwsze na takie pisanie, mogą przez to nie odpowiedzieć nawet takiemu komuś w ogóle, mimo że mogliby niekiedy podzielić się bardzo wartościową wiedzą, jednak czują, że osoba pisząca może (ale niekoniecznie) podchodzić do tematu zbyt olewająco.

Idąc dalej za wyglądem forum, chciałbym odnieść się jeszcze do sprawy technicznej, poruszonej jakiś czas temu przez Olę (Ciekawską) w tym wątku. Jak rozumiem te pytajniki, wyparowane zdjęcia, oraz nie działające linki, są już nie do naprawnienia?

Kolejna sprawa to tylko luźne pytanie: czy dałoby się usprawnić wyszukiwarkę forumową w ten sposób, że po wyszukaniu danego słowa lub zlepku cyfr, są one podkreślone (wyróżnione) w znalezionym tekście? Często zdarza mi się wpisywać pewne frazy w wyszukiwarkę, ale kiedy wejdzie się w jeden ze znalezionych wątków, często bywa tak, że jeśli chce się dotrzeć do źródła, trzeba przekopać się przez wiele długich postów i osobiście niekiedy odpuszczam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Mareg napisał:

i niekoniecznie muszę czytać codziennie zapierające dech w piersiach relacje, bo sam nie mam za często czegoś do takiego opisywania.
A lanie wody i opisywanie tego, co już było wiele razy opisane jak dla mnie ma umiarkowaną wartość, delikatnie mówiąc,.

Zakładając ten wątek, absolutnie nie miałem na myśli stricte pojawiania się na forum relacji z obserwacji. Jeśli chodzi o wizual, jest mnóstwo tematów, które mogłyby powstać i nie być opisami obserwacji. Poza tym wspominałem na przykład o nagłym zniknięciu pewnej części astrofotografów, zachowując wnioski dla siebie, jak również o innych tematach nie będących publikowaniem zdjęć i opisów obserwacji. Rozumiem też, że są osoby, dla których wystarczy kopanie w tym, co było, a strona główna może być w 90 procentach giełdą i to szanuję. Chciałem tylko zapytać ludzi, czy uważają, że tak ma to wyglądać, czy warto coś poprawić.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Damian P. napisał:

Kolejna sprawa to tylko luźne pytanie: czy dałoby się usprawnić wyszukiwarkę forumową w ten sposób, że po wyszukaniu danego słowa lub zlepku cyfr, są one podkreślone (wyróżnione) w znalezionym tekście? Często zdarza mi się wpisywać pewne frazy w wyszukiwarkę, ale kiedy wejdzie się w jeden ze znalezionych wątków, często bywa tak, że jeśli chce się dotrzeć do źródła, trzeba przekopać się przez wiele długich postów i osobiście niekiedy odpuszczam.

Nie wiem z której przeglądarki korzystasz, ale np w Chromie będąc na danej stronie wystarczy włączyć wyszukiwanie (Ctrl + F zazwyczaj) i wpisać tam szukany fragment i znalezione teksty będą podświetlone, a dodatkowo po prawej na pasku przewijania będą zaznaczone miejsca w których one występują na stronie.

Wiem, że to nie dokładnie to o co Ci chodzi, ale może pomoże 🙂

image.thumb.png.1cf1740c598e2f3083a8bb74ddee1e1c.png

  • Like 2
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
16 minut temu, jolo napisał:

Wiem, że to nie dokładnie to o co Ci chodzi, ale może pomoże 🙂

Dzięki! Faktycznie działa i na pewno pomoże. Co prawda zazwyczaj korzystam z Edge, ale mam kilka wyszukiwarek (w tym Chrome), więc jak będę potrzebował coś znaleźć, odpalę wtedy w Chromie i po kłopocie. Tyle mi w kwestii wyszukiwarki wystarczy🙂

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Koszy89 napisał:

Juz tu padło w dyskusji ale trochę bez echa wiec powrócę ządając pytanie. 

 

Jakie jest wasze zapatrywanie na wydzielenie giełdy tak by nie widniala z tematami w nowych postach ?

 

Ja jestem za

Za

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)