Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Erik68 napisał:

pogoda od czwartku, ale łysy wszystko niszczy😡

Ja również nie jestem fanem Księżyca i kiedy tylko jest okazja, to go obrażam, zwłaszcza im bliżej pełni, której chmury zadziwiająco jakby nie lubiły, ale muszę przyznać, że dziś, po raz pierwszy odkąd mam teleskop, Księżyc zmiażdżył mnie detalem w 319-krotnym powiększeniu.
Początkowo chyba nie liczyłem się z wychłodzeniem lustra, bo pewne miejsca widoczne były, jakby Księżyc wpadał w wibracje. Nie miałem pewności, czy widzę omamy, czy próbują pojawić się jakieś szczegóły i obraz nie był zadowalający także w mniejszych powiększeniach. Potem obserwowałem trochę Jowisza i sporo czasu gromadę Trapez, jednak gdy wróciłem po jakimś czasie do Księżyca, po prostu byłem zdumiony.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc to wspaniały  cel obserwacyjny, piekny w każdym teleskopie lornetce i nawet przy kiepskim seeingu. 

Tez preferuję  Ds i rownie podejrzliwie patrze na pogodne noce przy pełni (btw wtedy nawet ksiezyca sie nie obserwuje )

Ale mając pod ręką  miejskie niebo Księżyc czesto staje sie Twym kumplem. Mnie on niechce sie znudzić i znudzić nie moze , wygląda dobrze od małych powiekszen do tych gdy przekraczamy seeing i aperture.

A gdy trafimy na dobry seeing i przełożymy w Niego z duzego Newtona to jest jak piszesz, ogrom detalu sypie sie garściami.To sa te chwile gdy myślę o nasadce bino. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Damian P. napisał:

Ja również nie jestem fanem Księżyca i kiedy tylko jest okazja, to go obrażam, zwłaszcza im bliżej pełni, której chmury zadziwiająco jakby nie lubiły, ale muszę przyznać, że dziś, po raz pierwszy odkąd mam teleskop, Księżyc zmiażdżył mnie detalem w 319-krotnym powiększeniu.
Początkowo chyba nie liczyłem się z wychłodzeniem lustra, bo pewne miejsca widoczne były, jakby Księżyc wpadał w wibracje. Nie miałem pewności, czy widzę omamy, czy próbują pojawić się jakieś szczegóły i obraz nie był zadowalający także w mniejszych powiększeniach. Potem obserwowałem trochę Jowisza i sporo czasu gromadę Trapez, jednak gdy wróciłem po jakimś czasie do Księżyca, po prostu byłem zdumiony.

Oprócz seeingu i wychłodzenia teleskopu robote zrobiła imponująca obecnie wysokosc jaką osiąga nasz satelita.

Obserwowałem go wczoraj w maku 127 i choc seeing byl slaby to wlasnie dzieki wysokości niektóre momenty były bdb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Szczecin to samo , dzis znow nici z komety i z całej reszty tez.

Kwiecień za pasem a okrpona zla passa pogodowa jest podtrzymywana. Kolega powiedział ostatnio ze teraz tylko czekac jeszcze do bialych nocy i po temacie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Artur333 napisał:

Jutro ma być prawie w całej Polsce bezchmurnie 😁

No i działa prawo Murhiego... jak są idealne warunki, to albo człowiek chory, albo jedzie na święta 😞

W marcu w Szczecinie generalnie było mało dni z warunkami do obserwacji. Czytając fora, przeglądając FB i info z innych części Polski wychodzi na to, że chmury szczególnie się z naszym zachodnim pomorzem lubią i są u nas nawet wtedy, gdy w reszcie kraju jest czyste niebo. 😞

SW 200/1000 EQ5  |  f/5  Bortle 5  |  ES 52o 30mm, 68o 20mm, 82o 8,5mm  |  SW x2, Bresser x3  |  ES RGB, UHC, Svbony CLS, Omegon polaryzacyjny  |  Baader ND 5.0 | Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shuwar napisał:

No i działa prawo Murhiego... jak są idealne warunki, to albo człowiek chory, albo jedzie na święta 😞

W marcu w Szczecinie generalnie było mało dni z warunkami do obserwacji. Czytając fora, przeglądając FB i info z innych części Polski wychodzi na to, że chmury szczególnie się z naszym zachodnim pomorzem lubią i są u nas nawet wtedy, gdy w reszcie kraju jest czyste niebo. 😞

No kolega nie dawno zaczął obserwcje i niestety przyjdzie Ci sie jeszcze przekonać jak wspaniały klimat mamy w Szczecinie . Stale cos w powietrzu , czeste mgły i duza wilgotność. Dobry seeing na powiekszenia wieksze od x150 na palcach jednej dłoni w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się pozmieniało i chmury nachodzą ... ( szczególnie w Szczecinie 😉 ). Poza tym nie brałem pod uwagę pyłu z nad Sahary i proponuję wszystkim dzisiaj darować sobie wystawianie sprzętu... Eh 😠

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda....a co to takiego???🤣🤣🤣🤣..Sahara wygra!!!  O nie ! Nie! O Tak!...., jak śpiewała Republika 

Screenshot_20240330-180641~2.png

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pył z Sahary uważam za wymyty i wymieciony.
Wczoraj, między chmurami, pojawiła się dość długa szczelina, która trwała wiele godzin, ponieważ szła bardziej wzdłuż, a nie w poprzek mojej miejscowości. Okazała się również niezła pod względem przejrzystości i lornetkowałem dwa razy za domem przy płocie, leżąc na znalezionej w garażu połówce starego łóżka. Za pierwszym razem szybko odkryto moją obecność i najpierw między nogami usadowił się jeden termofor, potem następny, wreszcie miałem ogrzewanie w postaci czterech kotów.
Klasyki prezentowały wspaniałą widoczność w 10x50. Wielokrotnie wracałem do bardzo jasnych M51 oraz M101, a także łatwych M109, M108, M97. Galaktyka M51 była wyraźnie podwójna. Z łatwością padła również trzecia galaktyka Tripletu Lwa, NGC 3628, pojawiająca się zerkaniem tuż za gwiazdką. M81 i M82 były uderzająco jasne, a w polu widzenia dostrzegłem również przyklejoną niemal do trójkąta gwiazd NGC 3077. Kręciłem się sporo w pobliżu Volcano Nebula, niestety niczego nie widziałem i obstawiam, że jeśli była szansa, to jedynie w 7x50, 10x70 lub coś większego z odpowiednią źrenicą. Przepięknie widoczne były wszelkie gromady otwarte, mimo że już niezbyt wysoko. Zaledwie 1-2 stopnie nad horyzontem widać było w lornetce wyraźnie niektóre gwiazdy, a jasne jądro galaktyki Andromedy, około 4 stopnie. Dokładnie 10 lat temu (w lutym) obserwowałem również M31 podczas dołowania, znajdowała się wówczas 3 stopnie nad horyzontem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damian P. napisał:

Pył z Sahary uważam za wymyty i wymieciony.

Żeby czasem za dobrze nie było to już jest w drodze następny:
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-pyl-znad-sahary-w-drodze-do-polski-dotrze-juz-wkrotce,nId,7430877

Pogoda ciągle do bani, Meteo pokazuje jakąś szczelinę na jutro wieczorem ale po deszczu, zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damian P. napisał:

...Za pierwszym razem szybko odkryto moją obecność i najpierw między nogami usadowił się jeden termofor, potem następny, wreszcie miałem ogrzewanie w postaci czterech kotów...

Ponoć Indianie w Kanadzie określają stopień zimna poprzez liczbę psów, z którymi należy spać, by nie zamarznąć. O kotach jakoś nie słyszałem.

PS

Piękne obserwacje. Gratuluję i zazdroszczę. U mnie przy równie czystym niebie osiągalna (z trudem) była co najwyżej M35. Jednak Hiady, Plejady i Wielka Mgławica tyz pikne.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Janko napisał:

Ponoć Indianie w Kanadzie określają stopień zimna poprzez liczbę psów, z którymi należy spać, by nie zamarznąć. O kotach jakoś nie słyszałem.

W razie czego mam kilkanaście kotów, więc może kiedyś określę taką kocią skalę😉

Godzinę temu, Przemek_K napisał:

O nie... to pewnie przez ten okular, który zamówiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Erik68 napisał:

Pyły som na zachodzie u mnie teraz niebo bezchmurne (anomalia) i czysto,ale w nocy wszystko wróci do normy -cirrusy i chmury....

Właśnie wróciło.....

  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak zupełnie serio, to przecież, (z nielicznymi wyjątkami w dzień najczęściej) w atmosferze cały czas jest "mleko" (południe Polski). To ten pył z Sahary tak krąży, tworząc taką swoistą zawiesinę, czy inne zjawiska atmosferyczne są za to odpowiedzialne? W zimę zwalałem to na zadymienie, ale teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno nie było takich warunków w Poznaniu. Księżyc w bino - cudo. Szczególnie Theophillus, Cyrillus i Catharina przy Mare Nectaris. Na drugim teleskopie "łapią się" galaktyki 😉 

  • Like 2

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechalem na 2 dni turystycznie w Bieszczady i zapomnialem sprawdzic czy przypadkiem nie bedzie warunkow na obserwacje, Rozkladam sie do spania a tu jakie niebo ! Mialem tylko lornetke 9x21 ale i tak komete widzialem mimo ksiezyca. Drugiej nocy tez było calkiem całkiem a ja bez sprzetu.....😂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luciana napisał:

Co Wy tak z tym brakiem pogody?

Bo to jest zawsze aktualny temat 😉!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)